Vitajte v kúpeľnom meste Dudince

16 January 2015

Slovom „vitajte“ si pohostinní Slováci už po dlhé stáročia uctievajú tých, ktorí ich poctia návštevou. V Dudinciach, sa vďaka medzinárodnému zloženiu klientely neraz ozve aj „welcome“ či „willkommen“.

POZOR - SÚŤAŽ O POBYT V HOTELI MINERÁL V DUDINCIACH - KLIKNITE TU 

Slovom „vitajte“ si pohostinní Slováci už po dlhé stáročia uctievajú tých, ktorí ich poctia návštevou. V Dudinciach, sa vďaka medzinárodnému zloženiu klientely neraz ozve aj „welcome“ či „willkommen“. Okrem slovného pozdravu od zamestnancov liečebných domov a hotelov sa ľuďom, ktorí navštívia miestne kúpele, dostane aj symbolického privítania od samotného mesta Dudince, ktoré má pre svojich dočasných obyvateľov hneď niekoľko darov: príjemnú klímu s najvyšším počtom slnečných a najnižším počtom veterných dní v roku na Slovensku, tiché a ekologicky čisté prostredie s množstvom zelene, celosvetovo unikátnu minerálnu liečivú vodu, ktorá lieči ochorenia pohybového aparátu, srdcovo-cievne, nervové ochorenia a choroby z povolania.

Najmladšie a zároveň najstaršie

Dudince sa pýšia dvojitým superlatívom, aký sa len tak ľahko nevidí – sú najmladšími, a zároveň najstaršími kúpeľmi na Slovensku. Ako je to možné? Najmladšími sú z pohľadu začatia budovania kúpeľných hotelov až v novodobej povojnovej histórii, a najstaršími preto, lebo miestny minerálny prameň pomáhal ľuďom už pred dvomi tisícročiami. Tento zaujímavý kontrast, v ktorom sa snúbi tradícia s moderným ponímaním liečby, z nich v posledných rokoch spravil obľúbenú destináciu, ktorej popularita a význam prekročili hranice Slovenska.

Kúpeľná liečba v Dudinciach

Liečivá dudinská minerálna voda patrí medzi najvzácnejšie vody na svete, "prdľavka", ako ju domáci nazývajú, je vysoko mineralizovaná liečivá voda. Ojedinelá kombinácia oxidu uhličitého sírovodíka umožňuje liečbu rôznych ochorení súčasne. Vodu podobného zloženia nájdete v Európe už len vo Vichy (Francúzsko).  

V Dudinciach liečia predovšetkým ochorenia pohybového a kardiovaskulárneho aparátu, ale aj neurologické ochorenia a choroby profesionálneho preťaženia. Liečivé účinky minerálnej vody sa využívajú aj ako prevencia pred týmito ochoreniami. Dudinská voda dokáže liečiť široké spektrum ochorení, lebo prítomný oxid uhličitý a sírovodík sa pri prenikaní do tela navzájom podporujú (viac si prečítajte na: www.kupeledudince.sk/kupelna-liecba-v-dudinciach).  

Zaujímavosti o Dudinciach:

  • prvýkrát sa spomínajú v roku 1284 pod názvom “Dyud”
  • v roku 1301 sa objavuje ich maďarské pomenovanie “Gyug”
  • na začiatku 20. storočia sa v monografii dr. Samuela Borovského „Župy a mestá Uhorska“ spomínajú Dudince ako malá slovenská obec s 28 domami a 134 obyvateľmi, pričom nechýba ani zmienka o miestnych prameňoch
  • ich súčasná podoba dostala základ v 60-tych rokoch spojením obcí Dudince a Merovce
  • štatút mesta im bol udelený 11.5.1983
  • podľa štatistických údajov z posledných rokov sú z hľadiska počtu obyvateľov najmenším mestom na Slovensku (majú cca 1 500 obyvateľov)
  • v športovom svete sú známe ako miesto konania cyklistických podujatí (v r. 2012 tu začínala 4. etapa pretekov Okolo Slovenska) a chodeckých pretekov Medzinárodného významu (Dudinská 50-ka)
  • v lete sa stávajú magnetom pre návštevníkov aj vďaka populárnym podujatiam (Otvorenie kúpeľnej sezóny, Hontianske kultúrne leto, Country fest, Dudinské vinobranie...)

Spracoval Prokop Slováček

Súvisiace aktivity

Kam za dobrou kuchyňouKam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na turistikuKam na víkendKam za dobrým vínomKam na dovolenkuKam za športom v leteKam za športom  v zimeKam a kde sa ubytovaťKam za zdravím, wellnessom
Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.