Mesto kostolov a plačúci obraz, aj to je Trnava

Kam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na turistikuKam na víkend

Pri príležitosti Svetového dňa sprievodcov cestovného ruchu sa môžete v sobotu 19. februára zúčastniť bezplatnej prehliadky mesta Trnavy – mesta kostolov. Dozviete sa napríklad príbeh o plačúcom obraze a uvidíte aj najvyšší drevený oltár na Slovensku. Bude komentovaná, profesionálnymi sprievodcami a tematicky venovaná sakrálnej architektúre a najvýznamnejším kostolom v centre mesta.

„Tento rok sme pripravili bezplatnú komentovanú prehliadku mesta, pre dve skupiny, je potrebné sa vopred na ňu registrovať. Jej začiatok bude v sobotu, 19. februára o 10:30 hodine, pred Mestskou vežou - bude o   sakrálnej Trnave, približne jeden a pol hodiny," hovorí Alexander Prostinák, zastupujúci riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism a dodáva, že „počas nej navštívia záujemmcovia najvýznamnejšie sakrálne pamiatky v Malom Ríme. So sprievodcami sa tak pozrú napríklad do Baziliky sv. Mikuláša aj Katedrály sv. Jána Krstiteľa."

Bazilika sv. Mikuláša stojí na pôvodnom mieste najstaršieho románskeho kostola v Trnave. Postavili ho na trhovisku a križovatke starých obchodných ciest smerujúcich z Čiech na Balkán. Preto bol zasvätený sv. Mikulášovi, patrónovi obchodníkov. V Bazilike sa nachádza známy obraz Panny Márie, ktorý Trnavčanom daroval František Forgáč ako kópiu obrazu z Ríma a v roku 1663 sa na ňom objavili krvavé slzy. Bazilika sa tak stala pútnickým miestom, ktoré každoročne navštívi množstvo veriacich.

 „Ďalší z trnavských kostolov, počas prehliadky je Katedrála sv. Jána Krstiteľa, ktorú postavili v polovici 17. storočia, ako prvý barokový kostol na území Slovenska," vysvetľuje Slavomír Dzvoník, turistický sprievodca mesta Trnavy a dodáva, že „v jeho vnútri sa ukrýva impozantný celodrevený oltár, je svojou výškou 20,3 metra najvyšším na Slovensku." Pápež Ján Pavol II. povýšil v roku 1978 chrám sv. Jána Krstiteľa na katedrálu a v roku 2003 ho aj navštívil. 

21. február je Svetovým dňom sprievodcov cestovného ruchu a viacero slovenských miest v rámci neho každoročne organizuje prehliadky historických pamiatok. Minulý ročník sa niesol v znamení virtuálnych podujatí. „Tento rok sa už návštevníci môžu zúčastniť na prehliadkach osobne tak, ako tomu bolo pred pandémiou. Samozrejme, zatiaľ za podmienky dodržiavania všetkých protipandemických opatrení"  hovorí pán Prostinák.

Miesto na bezplatnú prehliadku v sobotu, 19. februára organizátor odporúča vopred rezervovať. Prihlásiť sa môžete na tel. č.: 033 32 36 440 alebo e-mailom na info@trnavatourism.sk alebo osobne, v turistickom informačnom centre, ktoré sídli v Mestskej veži na Trojičnom námestí. Limit pre jednu skupinu je dvadsať  osôb.

Bezplatná prehiladka Trnavy bude už túto sobotu. Video v článku je ilustračné, z roku 2017!

www.regiontrnava.sk

Zdroj foto: Región Trnava, Trnavská univerzita

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.