Ľadová krása opäť v Tatrách

Kam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na víkend

Najpopulárnejšia zimná atrakcia Vysokých Tatier – Tatranský ľadový dóm – po 11.krát otvára svoje brány. Po ľadových stavbách inšpirovaných architektúrou z rôznych kútov sveta je tento rok ľadový dóm inšpirovaný vzácnou osobnosťou a má britský nádych.

Už od 17. novembra, môžete vstúpiť do kupoly na Hrebienku, tá ukrýva ľadovú stavbu s motívom chrámu Westminster Abbey z Londýna. Ten je od roku 1066 symbolom britskej identity, monarchie a tu vo Vysokých Tatrách aj výnimočných chvíľ. „Písal sa 24. október 2008, kedy Hrebienok navštívila britská panovníčka, kráľovná Alžbeta II. V roku 2023 uplynulo presne 15 rokov od tejto chvíle a práve preto ako pocta jej excelencii a zároveň pocta jej nasledovníkovi, kráľovi Karolovi III., vyrástol na Hrebienku Tatranský ľadový dóm inšpirovaný Westminster Abbey. Chrámom,  ktorý je nielen miestom korunovácií ale aj posledných rozlúčok britských kráľov,“ uviedol manažér Tatranského ľadového dómu Lukáš Brodanský.

Úžasnú poctu britskej panovníčke vo Vysokých Tatrách ocenil aj veľvyslanec Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Nigel Baker. „Je nádherný! Myslím si, že umelci odviedli fantastickú prácu. Je pre mňa veľmi emocionálne vidieť opátstvo tu v Tatrách, ktoré naša kráľovná navštívila pred 15 rokmi. Kráľovná Alžbeta II. mala špeciálny vzťah k Vysokým Tatrám a Westminsterské opátstvo má špeciálny vzťah s kráľovskou rodinou. Nikdy som si nemyslel, že budem mať možnosť vidieť Westminster Abbey z ľadu. Je to pre mňa špeciálne a myslím, že rovnako to bude aj pre všetkých návštevníkov.  Je to niečo, čo nás spája. Budeme tu vidieť určite veľa britských turistov a rovnako verím, že aj veľa Slovákov inšpiruje k návšteve Veľkej Británie. Naše krajiny sú si veľmi blízke a turizmus a kultúra budú ako ľudský most medzi nami.“ Veľvyslanec zároveň odhalil pamätnú tabuľku pripomínajúcu návštevu Alžbety II. vo Vysokých Tatrách, ktorá po uzavretí ľadového dómu nájde svoje nové miesto na Hrebienku.

Otvorenie Tatranského ľadového dómu je už tradične zároveň aj symbolickým otvorením zimnej sezóny vo Vysokých Tatrách. „Poprajme si, aby bola zimná sezóna čo najlepšia a návštevníci našli v Tatrách všetko to, čo hľadajú. Nádhernú prírodu, športové vyžitie, skvelý relax a oddych. Veríme, že britská dominanta aj v nadväznosti na posilnené letecké spojenie Tatier s Londýnom prinesie aj viac hostí z Veľkej Británie, ktorí objavia Tatry ako výnimočnú turistickú destináciu,“ uviedla Lucia Blašková, riaditeľka OO CR Región Vysoké Tatry. 

Hlavným staviteľom Tatranského ľadového dómu bol už tradične Adam Bakoš, pod ktorého vedením pracovali rezbári zo Slovenska, Českej republiky, Poľska a Nemecka. Pri vstupe do kupoly je prvý pohľad na západnú stranu opátstva, centrálna časť je pohľadom na severnú stranu tejto svetoznámej stavby. Ľadovú stavbu dopĺňa korunovačné kreslo z ľadu ako štýlový fotopoint. Pred vstupom do kupoly nájdu návštevníci výstavu fotografií pripomínajúcu návštevu Alžbety II. vo Vysokých Tatrách.

Súčasťou Tatranského ľadového dómu je aj výstava zmenšených replík korunovačných predmetov venovaná priamo Westminsterským opátstvom. Nádherným doplnkom bude aj sklenená kráľovská korunka od umeleckého sklára a dizajnéra Achilleasa Sdoukosa, ktorý v dóme zároveň vystavuje viacero atraktívnych diel. Zaujímavosťou stavby bude  premiérovo ľadový mechanizmus žliabkov, ktorý každý deň vypustí na jednom z troch miest jednu signovanú sklenenú guličku ako výnimočný suvenír a pamiatku na návštevu Tatranského ľadového dómu. Čas vypustenia guličky sa bude počas sezóny meniť a bude zverejnený na webe a sociálnych sieťach strediska Vysoké Tatry – hory zážitkov (www.vt.sk).

Zaujímavé čísla 11. ročníka Tatranského ľadového dómu: je z 225 tonov ľadu, 1800 ľadových blokov, najvyšší bod stavby má 11,5 metrov. 25 metrov má kupola, kde dóm stojí.

Tatranský ľadový dóm bude otvorený denne až do 14. apríla 2024. Vstup do dómu je bezplatný. Počas sezóny bude Tatranský ľadový dóm miestom 12 hudobných koncertov a vystúpení.

Hlavnými organizátormi stavby ľadového dómu sú: Región Vysoké Tatry, partnermi spoločnosť TMR, Horské stredisko Vysoké Tatry, Gopass, Ice Art, Devold, Bergans, British Embassy Bratislava, Mesto Vysoké Tatry, Zepelin, Hyundai, Ministerstvo dopravy SR a Slovakia Travel.

Fotografie - text a slider: Marek Hajkovský.Viac na: www.tmr.sk

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.