Spoznajte slovenské hrady s hradným pasom

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na turistikuKam na víkend

Hradný pas je určený deťom, ich rodičom a všetkým, ktorí radi objavujú hrady. Farebné veselé ilustrácie navedú návštevníkov do lokalít Pohronskej hradnej cesty. Na každom hrade je umiestnený emblém, ktorého obkreslenie do hradného pasu priblíži majiteľa hradného pasu k získaniu skutočného  pokladu.

Popri rieke Hron prechádzala v stredoveku významná obchodná cesta, ktorú lemovali strážne hrady, opevnené kaštiele a strážne veže. Dnes Pohronská hradná cesta spája 16 takýchto významných lokalít od Hronského Beňadika po Zvolen. Každá z lokalít je verejne dostupná a návštevníci sa tam môžu kedykoľvek vybrať.

Počas roka sa na vybraných lokalitách Pohronskej hradnej cesty konajú rôzne podujatia - od komentovaných prehliadok až po zážitkové výstupy. Najnovším lákadlom pre objavenie všetkých miest, ktoré dýchajú stredovekou históriou, je hradný pas, respektíve poklad, ktorý môžu návštevníci vďaka nemu získať.

"Hradný pas je farebná brožúrka, ktorá obsahuje základné informácie o 16 lokalitách Pohronskej hradnej cesty. Každej lokalite je venovaná dvojstránka, pričom v každej dvojstránke je vložený priesvitný papier pre obkreslenie siluety hradu. Keď zavítate na ktorúkoľvek zo 16 lokalít, v jej blízkosti hľadajte drevený hranol s kovovou platničkou, na ktorej je táto silueta umiestnená," vysvetľuje princíp hradného pasu Viera Kvasničková z oblastnej organizácie cestovného ruchu Región GRON a dodáva: "Keď tento drevený hranol nájdete, obkreslite siluetu hradu do Hradného pasu. Potom sa vyberte na ďalšiu a ďalšiu lokalitu Pohronskej hradnej cesty a urobte to isté."

Aktivita motivuje k návšteve všetkých 16 lokalít a k získaniu pokladu. Keď návštevníci navštívia 5 hradov, bude z nich objaviteľ začiatočník. Ak to bude 10 hradov, stanú sa dobrodruhom. Keď navštívia všetkých 16 hradov, získajú poklad. Tým je drevená truhlička plná dukátov /sladkých/. Výhru doplnia aj predmety, ktoré nepochádzajú celkom zo stredoveku, ale určite potešia a zídu sa najmä počas výletov nielen na hrady Banskobystrického kraja.  

"Naším cieľom je približovať návštevníkom históriu, ktorá je zhmotnená v hradných lokalitách pri rieke Hron. Niektoré hrady sa hrdo týčia nad riekou, niektoré sa takmer stratili pod nánosmi času, zeminy a lístia. Hradný pas zavedie návštevníkov aj do tých lokalít, kde dnes vidíme už len reliéfne pozostatky hradov. A o tom to je: objavovať aj tie menej známe stopy minulosti“ uviedla Zuzana Jóbová z krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus.  Jiří Pěč z oblastnej organizácie cestovného ruchu Stredné Slovensko, ktorá sa tiež venuje rozvoju tejto tematickej trasy, doplnil:  „Chceme u návštevníkov budovať vnímanie Pohronskej hradnej cesty ako komplexného celku so všetkými lokalitami a chceme históriu približovať aj aktivitami určenými detským návštevníkom. Vieme, že rodiny s deťmi sú cieľová skupina, ktorá sa o túto tému zaujíma. Dokázal nám to napríklad úspech komentovaných prehliadok na Zvolenskom zámku alebo na Pustom hrade, kde sme koncept prehliadok prispôsobili detskému divákovi a je o ne veľký záujem.“

Hradný pas môžu záujemcovia získať za dobrovoľný príspevok 5 eur na nasledovných miestach:

  • hrad Revište (počas letnej sezóny a prítomnosti dobrovoľníkov na hrade, alebo počas komentovaných prehliadok 6.7.2024, 27.7.2024, 10.8.2024, 7.9.2024) 
  • hrad Šášov (v Pamätnej izbe pod hradom, alebo počas komentovaných prehliadok 22.6.2024, 13.7.2024,  3.8.2024, 17.8.2024, 31.8.2024)
  • Na Pustom hrade počas letnej sezóny za prítomnosti dobrovoľníkov alebo počas komentovaných prehliadok, ktoré sa uskutočnia v termínoch 19.7.2024, 16.8.2024 a 30.8.2024.
  • Hradný pas je tiež k dispozícii v infocentre na Zvolenskom zámku.

Symbolický dobrovoľný finančný príspevok za Hradný pas je zároveň malá finančná podpora aktivít občianskych združení, ktoré sa dlhodobo starajú o konzerváciu a obnovu hradov popri Hrone.

Vyplnený hradný pas je potrebné doručiť (napríklad poštou) do kancelárie oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Gron /Bernolákova 11, 968 01 Nová Baňa/. Po kontrole splnenia podmienok bude odmena majiteľovi pasu doručená buď poštou, alebo iným vopred dohodnutým spôsobom. Zbieranie obkreslených symbolov do hradného pasu nie je časovo obmedzené.

Viac informácií aj na:www.zahoramizadolami.sk

Foto: KOCR Banskobystrický kraj Turizmus

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.