Nový skvost, Hotel Kaštieľ CHÂTEAU GBEĽANY

09 May 2016

Len nedávno sa oficiálne otvorili brány zrenovovaného kaštieľa v Gbeľanoch, pri Žiline. Je v ňom historický hotel.

Jeho história sa začala písať už dávnejšie, podľa dostupných dokumentov, v roku 1756. V tom čase sa viedol spor o jeho vlastníctvo. Kaštieľ obývali mnohé šľachtické rody. Napríklad rod Szerényiovcov, či rod Nyiári zo Sučian. Spomína sa dokonca aj známe meno rodiny Zichy. Každý z majiteľov iným dielom prispel do obnovy, či rekonštrukcie  i prestavby budovy. Záležalo vždy na vkuse i odbornosti tej ktorej prestavby kaštieľa. Posledným rodom bola rodina Majláthovocov, ktorí ale začiatkom 2. svetovej vojny kaštieľ opustili, odišli do Bratislavy, neskôr do Maďarska a do Švédska. Roky síce plynuli, osud rodín, ktoré kaštieľ vlastnili bol rôznorodý, tak ako osud dnešných majiteľov pani Evy a Petra Janíčkovcov. Pán Janíček, žil dlhé roky neďaleko kaštieľa a denno-denne  doslova obchádzal schátranú budovu, bolo mu veľmi ľúto ako národná, kultúrna pamiatka vyzerá a obaja nezávisle od seba, teda aj pani manželka, tajne túžili raz budovu vlastniť a vdýchnuť jej nový lesk a život.

V roku 2011  sa ich sen stal skutočnosťou. Pán Peter Janíček, tak ako jeho pani manželka Eva, je úspešným stavebným inžinierom. Venuje sa viac ako dvadsať rokov tejto profesii, má cit pre materiál, históriu.  V roku 2011 zničenú budovu kúpili a v roku 2014 začali s jej obsiahlou rekonštrukciou. Ich zámer bol kaštieľ zachovať v čo najvernejšej podobe i napriek tomu, že niektoré časti boli veľmi zničené. Rodine Janíčkovcov sa však zámer úžasne podaril, vďaka vlastným zdrojom ale aj  Eurfondom na rekonštrukciu kultúrno-historickej pamiatky, ktoré čerpali. Samozrejme výsledok je aj dielom architekta, či dizajnéra interéru. Kaštieľ  Gbeľany dnes stojí v novom šate, pre účely cestovného ruchu. Stal sa z neho hotel. Je v sieti historických hotelov Európy.

Hotel Kaštieľ CHÂTEAU GBEĽANY dnes úžasne zrekonštruovaný, menší hotel, s veľkým citom pre detaily a architektúru, v súlade s prírodou. Má 94 komfortných lôžok, v jeho priestoroch je možné organizovať akcie až pre 200 hostí. Moderné sa veľmi vkusne snúbi so starým, a tým majitelia vytvorili príjemný celok, atmosféru, ktorá osloví každého návštevníka. Zaujímavosťou je, že použili stavebné materiály, aké poskytoval okolitý park, napríklad staré jasene, niektoré mali až viac ako 300 rokov. Z časti z nich sú dnes drevené schody, či časť nábytku vo vínnej pivnici. Zachovali aj pôvodné kladenie parkiet. Využili tunajších remeselníkov, či dodávateľsky domáce firmy z okolia, zo Slovenska a Čiech, svietidlá z talianskeho Murana. Moderne vybavený interiér dotvára celkovú atmosféru stavby. Nechýba dobrá kuchyňa, bazén, wellness priestory, či zázemie pre oddych, moderný bowling. To všetko  poskytuje  príjemné prežitie dňa v kaštieli, okolité prostredie Malej Fatry, či Žiliny nevynímajúc. Je tu otpimálna možnosť príjemne a aktívne stráviť a prežiť deň. Z takejto atmosféry sa tešia isto i majitelia kaštieľa hotela CHÂTEAU GBEĽANY, manželia Janíčkovci s rodinou. Majú síce ťažkú životnú etapu za sebou, akou bola náročná rekonštrukcia kaštieľa, ale aj veľa pred sebou a síce udržať dobrú úroveň pre hostí aj v službe, ktorú poskytujú. A to nie je ľahká vec. Želáme im len mnoho spokojných hostí a aby boli aj oni spokojní, s tým, pre čo sa rozhodli. Práca v hoteliérstve je pre takých ľudí ako sú manželia Janíčkovci veľkou výzvou i poslaním!

 

Autorka Beata Havranová, foto autorka, Pavol Urbánek

www.chateaugbelany.com

Súvisiace aktivity

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam za dobrým tipomKam na dovolenkuKam za športom v leteKam ísť načerpať silyKam na turistikuKam na víkendKam za dobrou kuchyňouKam za dobrým vínomKam za zdravím, wellnessomKam za športom  v zime
Turistom vo vlastnom meste...
Turistom vo vlastnom meste...
... je tohtoročným mottom Bratislava Tourist Board (BTB). Bratislava Tourist Board pripravila jedinečný...
Obľúbený cyklobus sa vracia
Obľúbený cyklobus sa vracia
S príchodom novej letnej sezóny a postupne odznievajúcimi obmedzeniami bude jazdiť aj tento rok populárny...
Prví odvážlivci na Dunajci
Prví odvážlivci na Dunajci
Na rieku Dunajec sa už vrátili prvé plte. Potvrdil to jeden zo spolumajiteľov pltí Ján Hubcej, z Pltníctva...
S rúškom na prechádzke
S rúškom na prechádzke
I napriek tomu, že situácia s obmedzeniami v rámci pandémie poľavuje, je namieste aby sme neboli...
Dunaj, rieka  cisárov i kráľov
Dunaj, rieka cisárov i kráľov
Hrady, zámky, rezidencie a kláštory, bohatá architektúra, historické skvosty, krásna krajina, to všetko...
Znie opäť hudba bez hraníc
Znie opäť hudba bez hraníc
Veľké mená v Bratislave. Len pred niekoľkými dňami Slovenská filharmónia privítala prvých interpretov a...
Driny oslávi deväťdesiat
Driny oslávi deväťdesiat
Reč je tento raz o našej krásnej kvapľovej jaskyni. Má totiž tento rok deväťdesat. Jaskyňa Driny je...
Od horčičiakov k moserkám
Od horčičiakov k moserkám
Nezničiteľné duritové ,,horčičiaky", aké sme poznali v detstve. Pivné ,,krígle", masovo používané v...
Aj my už máme svoj dom
Aj my už máme svoj dom
Tento dom nie je hocijaký!! UNESCO dom a je v obci Vlkolínec. Po zápise dediny do Svetového kultúrneho a...
Už je to sto rokov
Už je to sto rokov
Česko-slovenská - slovensko-česká výstava, k 100. výročiu založenia Československa. Na Bratislavskom...
Veľká noc na Slovensku
Veľká noc na Slovensku
Blíži sa Veľká noc a s ňou aj jar, na ktorú už všetci netrpezlivo čakáme. V tomto období opäť...
Návrat do doby kamennej
Návrat do doby kamennej
Prešovský kraj má novú, kultúrnu a turistickú atrakciu, jedinú svojho druhu na Slovensku – Archeopark....
NÁŠ TIP: Zo Skalice na bicykli
NÁŠ TIP: Zo Skalice na bicykli
SKALICA plná cyklistov Asfaltové cyklistické komunikácie sú súčasťou projektu Cyklotrasy bez hraníc...
Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.