Severovýchod Slovenska oslavuje

Kam na dovolenkuKam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na víkendKam za zdravím, wellnessomKam za športom  v zime

Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska si totiž v decembri 2022 pripomína 10. výročie vzniku. Za ten čas sa stala jedným zo silných hráčov v cestovnom ruchu. Propaguje a rozvíja turizmus v Prešovskom kraji, je tretím najviac navštevovaným krajom na Slovensku.

Organizáciu založili v zmysle zákona č. 91/2010 Z. z. o podpore cestovného ruchu, jej zakladateľom je Prešovský samosprávny kraj, je členom KOCR spolu s oblastnými organizáciami cestovného ruchu (OOCR). Na území Prešovského kraja pôsobí sedem oblastných organizácií, všetky sú členmi KOCR Severovýchod Slovenska. KOCR podporuje a vytvára podmienky na rozvoj cestovného ruchu na území Prešovského samosprávneho kraja. K hlavným aktivitám patrí marketing a propagácia kraja v oblasti cestovného ruchu, tvorba produktov a budovanie prvkov turistickej infraštruktúry.

„Je to už desať rokov, čo sa snažíme ukázať krásy Prešovského kraja všetkým skupinám návštevníkov. Posledné roky ovplyvnené pandémiou boli pre cestovný ruch mimoriadne náročné, preto aj naše aktivity aktuálne smerujú k opätovnému získaniu pozornosti návštevníkov. Nešlo by to bez podpory Prešovského samosprávneho kraja a každoročne sa úspešne uchádzame o dotáciu od Ministerstva dopravy a výstavby SR,“ uviedol pán Michal Sýkora, predseda KOCR Severovýchod Slovenska.

V spolupráci s oblastnými organizáciami stojí KOCR aj za podporou mnohých významných podujatí a tvorbou produktov cestovného ruchu. Pre drevené chrámy sú postupne realizované audionahrávky v rôznych jazykoch, ktoré suplujú chýbajúcich sprievodcov.

V uplynulých rokoch sa organizácia zapojila do rôznych grantov a projektov z fondov Európskej únie. Trojicu najväčších projektov tvorili Svätomariánska púť na podporu pútnického turizmu v Prešovskom kraji a projekt na budovanie EuroVelo 11 v Prešovskom kraji, oba financované z programu cezhraničnej spolupráce INTERREG Poľsko - Slovenská republika a projekt Bicyklom za hranice z Nórskeho finančného mechanizmu.

K významným aktivitám patria projektové dokumentácie, ktoré umožnili výstavbu cyklotrás. Išlo o projektové dokumentácie pre cyklotrasy ako napríklad Stará Ľubovňa – Hniezdne, Ždiar – Strednica, Veľká Lomnica – Tatranská Lomnica a ďalšie. Zjednodušená projektová dokumentácia pre vyznačenie cykloturistickej trasy Domaša – Humenné, Prešov – Opálové bane a mnohé ďalšie. Pre medzinárodnú cyklotrasu EuroVelo 11 išlo o projektovú dokumentáciu cyklotrasy z Veľkého Šariša do Pečovskej Novej Vsi.

Viac o regióne na: www.severovychod.sk

alebo www.legendarium.info

Fotografie: hore - Peter Dobrovský zo súhlasom KOCR Severovýchod Slovenska

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.