Hrad Beckov opäť ožíva
Koncom septembra predstavili na hrade Beckov výsledok rozsiahlej rekonštrukcie západného paláca. Vďaka prestavbe vznikli nové možnosti výhľadov, úchvatné priestory.
Úžasné je aj to, že sa návštevníci sa dostanú na miesta, kam ľudská noha nevkročila od roku 1728!!! V tom roku hrad Beckov vyhorel. Z pôvodne chátrajúcej ruiny sa tak postupne stáva hrad porovnateľný s Devínom či Strečnom.
Rekonštrukciu takéhoto rozmeru bolo možné realizovať vďaka projektu DRAGON, ktorý získal grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Grantov EHP a prostriedkov štátneho rozpočtu.
"Do rekonštrukcie investovali približne 1,2 milióna eur z čoho obec Beckov, ktorá je vlastníkom objektu, prispela sumou až 300 tisíc eur zo svojho rozpočtu," priblížil financovanie pán Ernest Benko, starosta obce Beckov.
Stavebné práce začali v apríli 2022 a skončili v auguste 2023. Kolaudačné rozhodnutie, ktoré hrad získal 26.09.2023 oficiálne otvorilo tieto priestory aj verejnosti. Najzaujímavejšie na rekonštrukcii bolo využitie špeciálneho stavebného žeriavu, ktorý bol už z diaľky neprehliadnuteľný. Tento typ techniky dodnes využili len na troch hradoch na Slovensku. Počas obnovy robili odborníci aj rôzne výskumy. Reštaurátorský, archeologický, architektonicko-historický, ale aj dendrochronologický výskum. Práve ten posledný priniesol veľmi zaujímavý objav. Vznik múru datoval do obdobia medzi rokmi 1165-1185, čo radí hrad Beckov k najstarším hradom s kamennými objektmi na území niekdajšieho Uhorska.
"Rekonštrukciou vzniklo 6 krytých uzatvorených priestorov, z ktorých najvýznamnejšia je Rytierska sála, tri ďalšie priestory sú na prvom poschodí a dva sú pivničné. Prvý, pivničný priestor budeme v budúcnosti využívať ako auditórium s premietacou technikou, v ktorom budeme vítať najmä školské výpravy. Horné priestory sú pre expozíciu, tú aktuálne pripravujeme a verejnosti sprístupnime koncom októbra," priblížil riaditeľ hradu pán Peter Pastier.
Okrem krytých priestorov pribudli aj 2 výhľady. Jeden z terasy západného paláca a druhý zo zelenej strechy paláca, ktorá prekrýva rytiersku sálu a ďalšie dve miestnosti. Riaditeľ hradu ďalej informoval o tom, že aktuálne na hrade pribudla najväčšia zakrytá časť hradu. „Nielen západný palác, ale aj priestor hradnej kaplnky a pivnica sú zakryté. Tým pádom sa radíme už nielen k štandardným zrúcaninám, ale sme sa pohli o úroveň vyššie k hradom, ako sú Strečno, alebo Devín,“ priblížil Pastier. Aj vďaka tomu môže byť hrad prístupný verejnosti celoročne.
Od 16 do 20. októbra 2023 bude v priestoroch paláca inštalácia prvej fázy expozície venovanej Stiborovi zo Stiboríc. V novembri bude horné podlažie paláca pre verejnosť uzatvorené. Slávnostné otvorenie atraktívnej expozície plánujú na marec roku 2024.
Zdroj text a foto: www.trencinregion.sk so súhlasom KOCR Trenčín región