Turistom vo vlastnom meste...

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam za dobrým tipom

... je tohtoročným mottom Bratislava Tourist Board (BTB).

Bratislava Tourist Board pripravila jedinečný projekt umeleckých inštalácií KUVYT. V Bratislave môžete vidieť na rôznych miestach vizuálne objekty reprezentujúce výrezy do urbanistickej krajiny v dialógu s okolitou architektúrou. Pretvorené lodné kontajnery z dielne sochára Luba Mikleho vytvárajú priestor na rôzne umelecké intervencie a ich forma vyvrcholí počas októbrového festivalu svetla Biela noc 2020.

Inštalácia odkazuje na aktuálne témy kultúrnej identity, životného prostredia a ďalších spoločensko-sociálnych problémov. Objekty v tejto fáze vytvárajú kompozične pomyselný trojuholník, v ktorom sa rozprestiera centrum Bratislavy. Po zotmení sa geometrické priezory objektov automaticky rozsvecujú a umožňujúcu tak divákom pátrať po nových horizontoch,“ hovorí autor.

„KUVYT ma zaujal ako reakcia na obdobie uzavretia nášho mesta a prakticky celého sveta spôsobené COVID krízou. Bolo to obdobie s ničím neporovnateľného zásahu do umeleckej tvorby, slobodného pohybu, ľudskej komunikácie, života dedín, miest, ale aj širších vzťahov a krajiny, ohrozenia zdrojov živobytia aj ekonomických systémov krajín. Projekt upriamuje pozornosť na veci okolo nás, ktoré považujeme za samozrejmé, no vplyvom pandémie sa stávajú nedostupnými," hovorí riaditeľka Bielej noci Zuzana Pacáková.

Šesť kontajnerov predstavuje šesť otvorených brán symbolizujú slobodu, prechod alebo nádej, šesť rôznych vyhliadok, približujúcich rôzne prostredia, v sprievode svetelnej a zvukovej stopy. “Veľmi sa teším, že sa nám toho roku podarilo zrealizovať tento rozsiahly projekt, ktorý vytvára akúsi mestskú sieť a prepája významné miesta a vyhliadky hlavného mesta. Industriálny charakter objektov je často v kontraste s historickou architektúrou a ponúka nový pohľad na známe miesta, čo je zároveň aj posolstvom nášho festivalu,” dodala Pacáková.

Prvé tri objekty sú už na Slavíne, Tyršovom nábreží a na Zámockých schodoch. Ďalšie pribudnú na Devíne a pri Danubiane – múzeu moderného umenia. Tieto dočasne vytvorené priestory budú zároveň priestorom pre rôzne vystúpenia, koncerty a iné umelecké vstupy. Vždy po zotmení svetlo zmení ich dennú podobu. Počas Bielej noci inštalácia nadobudne novú tvár, v podobe monumentálnej kompozície a spojenia všetkých objektov v jeden celok. Bude súčasťou vodnej festivalovej trasy, na Rázusovom nábreží.

Akcia vzniká vďaka podpore BTB (Bratislava tourist Board, Ministerstva dopravy a výstavby SR, MČ Bratislava-Staré Mesto, Fondu architekta Weinwurma a JTRE ). 

Viac informácií o projekte ale aj o Bratislave nájdete na: www.visitbratislava.com/kuvyt

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.