Gruntovačka v Štiavnici

Kam na dovolenkuKam za dobrou kuchyňouKam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na turistikuKam na víkendKam za zdravím, wellnessom

Náučný chodník Glanzenberg začína v starom meste Banskej Štiavnice a pokračuje po zelenej miestnej značke nad mesto. Je to príjemná pešia túra, trvajúca zhruba 2 hodiny. Po ceste je množstvo vyhliadkových miest s výhľadom na centrum, Kalváriu a okolité kopce na všetky svetové strany. V lokalite sú aj archeologické práce, pod záštitou pána Jozefa Labudu, ktorý odhaľuje múry stavieb z 13. až 15. storočia. 

Poškodené, posprejované tabule a zničené oddychové miesta. Takto vyzeral ešte na jar jeden z najobľúbenejších náučných chodníkov Štiavnických vrchov - Glanzenberg. Dnes je už v novom šate, vďaka rozsiahlym úpravám, tie trvali až do jesene. 

Výkonný riaditeľ OOCR Región Banská Štiavnica, pán Igor Kuhn, uviedol: „Úprava Glanzenbergu začala obhliadkou ešte v apríli tohto roku, kedy sme zadefinovali rozsah škôd a potrebné kroky k obnove. Zistilo sa, že boli poškodené viaceré tabule, niektoré dokonca odcudzené, či úplne zdemolované. Úpravu a rekonštrukciu si vyžadovalo aj oddychové miesto vrátane prístrešku. Cena sa vyšplhala na sumu, ktorá presahuje 2.500 eur.“

Renovovanie začalo, vyčistili použiteľné, avšak posprejované tabule, následne výrobili špecialisti  tabule nové. Na náučnom chodníku tak v spolupráci s OZ Červená Studňa vzniklo 8 vertikálnych tabúl rozmiestnených po celej dĺžke trasy a 4 nové horizontálne tabule v jeho najvyššom bode. Pri obnove bolo treba zohľadniť spôsob ich osadenia, náter, samotnú prácu a tlač. Okrem tabúľ si rozsiahlu pozornosť vyžadovalo aj oddychové miesto s posedením. Opravné práce zahŕňali úpravy dosiek strechy prístrešku, náter, výrobu, dopravu a osadenie strechy a posedenia. Po obnove stálych bodov trasy sa celý projekt zavŕšil kosením a drobnými úpravami terénu ako vyčistenie od nánosov a zosunutého materiálu.

Obnovu náučného chodníka sme podporili aj akciou s názvom „Gruntovačka“, ktorá bola  v septembri, za pomoci stredných škôl zo Štiavnice. Zúčastnili sa jej študenti Spojenej školy služieb a lesníctva Banská Štiavnica a Stredná priemyselná škola Samuela Mikovíniho z odboru Životného prostredia. V rámci Gruntovačky sa náučný chodník vyčistil od odpadu po návštevníkoch. Snažíme sa tak ukázať zodpovedný prístup k prírode aj budúcim generáciám.  

Projekt obnovy prvkov náučného chodníka Glanzenberg vznikol s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR. 

www.banskastiavnica.travel 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.