Sviniarky turistickým ťahákom

Kam na dovolenkuKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na turistikuKam na víkend

V krásnej prírode turisticky obľúbenej lokality Predná Hora, na okrajoch obcí Muráň a Muránska Huta, otvorili nový, interaktívny, edukačný chodník Sviniarky. Oblasť bohatá na prírodné krásy, preto aj zámer vytvorenia náučného chodníka. Ten zážitkovou a hravou formou umožní návštevníkom bližšie spoznať miestnu flóru a faunu. Projekt chodníka zážitkov Sviniarky vznikol v spolupráci oblastnej organizácie cestovného ruchu  GEMER a bol spolufinancovaný Rozvojovou agentúrou Banskobystrického samosprávneho kraja vo výške takmer 9 000 eur.

Chodník vedie lesnou cestou z Prednej Hory do malebnej obce Muránska Huta cez lúky Sviniarky, na ktorej sa naskytnú krásne výhľady na Stolické vrchy, v každom ročnom období. Na trase náučného chodníka sú osadené rôzne tematicky zamerané infopanely, ktoré priblížia čaro prírody a života v nej. Návštevníci si môžu pozrieť neobsadené včelie rámiky, “megahmyzí” domček, či objaviť stopy zvierat Muránskej planiny. Spomienku na prechádzku chodníkom si môžu zvečniť na panoramatickom fotopointe s výhľadom na Zdychavské lazy alebo na príjemnom piknikovom mieste - polkruhovom sedení s výhľadom na lúky Osiská a Košariská.
 

“S otvorením edukatívneho chodníka Sviniarky spúšťa  Región Gemer na svojom Instagrame aj letnú súťaž o wellness pobyty v Apartmánoch Planina a rekreačnom zariadení Predna Hora. Podmienky súťaže sú veľmi jednoduché, stačí sa prejsť chodníkom a urobiť si fotku. Záujemcovia nájdu všetky informácie na webovej stránke a sociálnych sieťach Región Gemer” dodal Jaroslav Hric, výkonný riaditeľ OOCR GEMER. 

Prechádzka edukatívnym chodníkom je nenáročná. Vedie lesnou cestičkou, ktorá je vhodná pre rodiny s deťmi aj starších ľudí. „Zážitkový chodník Sviniarky dopĺňa ponuku turisticky zaujímavých miest, ktoré sa v prostredí Národného parku Muránska planina a jeho blízkeho okolia nachádzajú. Návštevníci si tak môžu výlet na obľúbené sysľovisko, Muránsky hrad, či inú zaujímavú lokalitu Muránskej planiny doplniť aj o prechádzku týmto zážitkovým chodníkom“ uviedol podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja Mikuláš Pál. Ako doplnil, „od vzniku Rozvojovej agentúry BBSK bolo v regióne Gemer a Malohont podporených viac ako 30 projektov, ktorých cieľom je rozvoj cestovného ruchu v regiónoch Banskobystrického kraja.

Viac sa dozviete na: www.zahoramizadolami.sk

Fotos: OOCR GEMER a KOCR Banskobystrický kraj Turizmus

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.