Od horčičiakov k moserkám

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za dobrým tipomKam na víkend

Nezničiteľné duritové ,,horčičiaky", aké sme poznali v detstve. Pivné ,,krígle", masovo používané v krčmách, ,,Stopkáče" na víno či šampanské, karafy na likéry. Ale aj ušľachtilé krehké ,,moserky", ,,zlaté zuzany" a ďalšie unikáty či zberateľské kúsky, ktoré bývalé Československo preslávili doslova po celom svete. Takéto, často dávno zabudnuté poklady ponúka v týchto dňoch na Bratislavskom hrade sprístupnená výstava Dva v jednom. K videniu je tu okolo štyroch stoviek dizajnovaného nápojového skla vyrobeného v rokoch 1918 až 2018 v renomovaných českých a slovenských sklárňach.

Výrobky vytvorené sklárskymi majstrami fúkaním, maľovaním, brúsením. Z číreho, krištáľového, uránového, borosilikátového, kryštalinového, rozalínového, či olovnatého skla. Súpravy nápojové, čajové, raňajkové, slávnostné. A k tomu na hradných múroch rozvešané množstvo vysvetľovacieho textu - historické exkurzy, opis výrobných technológií či reklamný plagát, na ktorom naše sklo propaguje slávna talianska herečka Sophia Loren. Jednou z výstavných lahôdok je napríklad aj nápojový súbor Zlatá Zuzana z roku 1954, podľa návrhu dizajnéra Jozefa Staníka, vyrobený v Stredoslovenských sklárňach, závod Zlatno.  

,,Taká veľká výstava českého a slovenského dizajnu nápojového skla tu dlho nebola. Pre návštevníkov je zaujímavé, že uvidia výrobky, ktoré majú doma a bežne používajú. Okolo 400 exponátov predstavuje všetkých zásadných dizajnérov, sklárske firmy aj základné technologické postupy, ktoré sa za posledné storočie používali," povedal na vernisáži Petr Nový z Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, jeden z kurátorov výstavy.

Výstava na hrade dokumentuje vývoj tohto priemyselného odvetvia od prvej masarykovskej republiky, cez obdobie socializmu, až po revolučné zmeny po roku 1989, vrátane rozdelenia spoločnej federácie, čo bolo v januári roku 1993. Názov „Dva v jednom“ je nielen mottom, obsahom  blízkeho susedstva Česka a Slovenska v srdci Európy, ale aj na náš spoločný štát, s vedomím súvzťažností a odlišností, ktoré sme si  zachovali, odhliadnuc od spoločensko-politických pomerov," zdôraznil pán Nový. 

Výstava potrvá do 1. decembra 2019. Jej exponáty obsahuje aj predávaná 330-stranová kniha.

Soňa Pacherová, fotografie: autorka

www.msb-jablonec.cz

 

 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.