Netradičné stretnutie pod Chopkom

Kam na dovolenkuKam za dobrou kuchyňouKam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na víkend

Zbojníci a valasi, netradičné povolania. Víkend v Jasnej doline na Priehybe bude v znamení zbojníkov, zbojníckych valašiek i slovenských oviec. V sobotu, 26.augusta sa totiž práve tu predvedú Liptovskí zbojníci spolu s chovateľmi tradičnej slovenskej ovečky – valašky. Návrat valašky na slovenské lúky pokračuje. Po tom, čo mali v minulom roku ovečky tohto tradičného plemena premiéru na zjazdovkách v lyžiarskom stredisku Jasná, sa počas najbližšieho víkendu stretnú na Priehybe viacerí členovia Klubu chovateľov pôvodnej valašky. Zámerom je predviesť verejnosti návštevníkom ešte viac zo starostlivosti o toto tradičné plemeno oviec.

 „Život na salaši sa vždy riadil prísnymi pravidlami, no niesol v sebe aj kus kultúry, ktorú nazývame valašská. Salašnícky spolok na čele s jeho gazdom, starostlivo dojednávali podmienky hospodárenia na salaši. Bolo sviatkom, keď majitelia oviec vyšli na salaš ostrihať tie svoje a skontrolovať, či je ich často krát jediný zdroj obživy v dobrých rukách. V tomto duchu chceme spolu s členmi Klubu chovateľov pôvodnej valašky predviesť nielen strihanie oviec, ale pripraviť pre návštevníkov aj pohostenie v podobe ochutnávky autentických produktov zo salašov,“ prezradil Peter Bačkor, člen Klubu chovateľov pôvodnej valašky na Slovensku.

Na salaši Priehyba bud môcť verejnosť vidieť rôzne nástroje, náradie na výrobu a spracovanie mlieka a syra, hravou formou spoznať históriu a život na salaši a spolu s pomocou pastiera pozorovať ovečky v horskom prostredí.

Súčasťou pripravených aktivít bude aj rodinný program plný zábavy, ľudových tradícií s Liptovskými zbojníkmi. Tí predvedú malým i veľkým návštevníkomškolu plieskania bičom, zbojnícku pasovačku, zbojnícky trojboj, visenie na háku a ďalšie zaujímavosti. Autentickú atmosféru na Priehybe dotvoria folklórny súbor Urpín a hlavná hviezda dňa Ondrej Kandráč. Deti poteší aj vystúpenie kúzelníka Talostana. Každé dieťa, ktoré si na Priehybu donesie plyšovú ovečku, sa navyše môže tešiť na milý darček.

Info o tomto slovenskom regióne nájdete na: www.tmr.sk, foto v texte: Jakub Vojtek

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.