Strážcom je zlatý kohút

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na víkend

Stráži najvyššie miesto v meste Tranava. 

Kostolné veže patria k dominantám mnohých slovenských a európskych miest. Trnava nie je výnimkou. Má zaujímavú  dvojicu veží Baziliky sv. Mikuláša. Málokto však vie, že aj keď obe veže vyzerajú takmer rovnako, ich osud je odlišný. Navyše, bazilika je aj po stáročiach najvyššou budovou v meste a ukrýva zaujímavé predmety.

Bazilika sv. Mikuláša je známa aj ako Dóm sv. Mikuláša. Pápež Benedikt XVI. v roku 2008 vyhlásil dóm za baziliku minor. Jej poznávacím znamením  sú práve dve veže, ktoré majú pre Trnavčanov veľký význam. Patria k miestnym unikátom a  sú v nich ukryté významné pamiatky. Do ich útrob vedie 136 schodov. Výstavba tejto sakrálnej budovy bola medzi rokmi 1380 a 1421.

Napriek tomu, že na prvý pohľad sa zdajú byť obe veže rovnaké, nie je to pravda. Pri pozornejšom preskúmaní je zrejmé, že jedna z veží má bohatšiu výzdobu. Ide o južnú vežu, ktorú postavili skôr. Následne však Trnavčania nemali viac peňazí na dostavbu tej druhej veže, a tak stavbu ju odložili o niekoľko rokov. V dôsledku šetrenia nakoniec dostala jednoduchšiu výzdobu.

„Veže trnavskej baziliky sú jedným z poznávacích prvkov nášho mesta. Významné nie sú len svojim vzhľadom a výškou. Vo vežiach sa nachádzajú  historické zvony, ktoré sú stále funkčné. Sme hrdí na to, že máme v meste takúto historickú pamiatku, ktorou celá bazilika vrátane jej veží, kohúta a zvonov rozhodne je,“ hovorí Alexander Prostinák, zastupujúci výkonný riaditeľ oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism. 

Južná veža s bohatším zdobením, vo svojich útrobách ukrýva dvojicu zvonov. Najväčším je zvon sv. Mikuláša, má hmotnosť približne 3,5 tony a patrí do prvej deviatky najťažších zvonov na Slovensku. Zvon pochádza z roku 1583. Zaujímavosťou je, že odborníci sa nevedia zhodnúť na mieste jeho vzniku. Na zvone sa síce nachádza nápis odkazujúci na miesto jeho odliatia, no je zle čitateľný. Jedna z teórií hovorí o tom, že zvon odliali v Poprade. Podľa inej pochádza z dedín ležiacich v okolí Trnavy.

Druhým zvonom južnej veži je zvon sv. Štefana. V tomto prípade ide o najmenší zvon celej baziliky. Zároveň je najstarším funkčným zvonom na území západného Slovenska. Odliali ho na konci 14. storočia. Trojicu zvonov uzatvára zvon sv. Barbory, ktorý síce pochádza zo 16. storočia, no v 19. storočí ho rozostavali a nanovo odliali.

Pozorní okoloidúci si na vrchole veží všimnú zlatý predmet. Ide o kohúta. Na vrchol baziliky ho umiestnili v roku 1570. Zlatý kohút sa tak už viac ako 450 rokov nachádza na najvyššej budove v Trnave. Čnie vo výške približne 60 metrov. Dodnes polohu kohúta v takej výške, žiadna moderná stavba neprekonala. 

Pod kohútom sa nachádza zlatá guľa. Vyzerá zdola síce malá, ale v skutočnosti má výšku presahujúcu jeden meter. Ide o akúsi schránku, kde sa pri výstavbe a opravách uložili historické predmety. Tie slúžia ako odkazy pre budúce generácie. Naposledy do gule vložili premety v roku 2008, a to pri poslednej rekonštrukcii veží. V guli sa taktiež nachádza niekoľko relikvií. Jednou z nich je napríklad prst sv. Félixa.  

Viac o Trnave a regióne na: www.regiontrnava.sk

Spracovala: BH

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.