Trnava ožije folklórom

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na víkend

Tradičné slávnosti folklóru Trnavská brána, sa budú konať od piatku, 18. augusta v Trnave. Počas trojdňového festivalu budú Hlavná ulica, mestský amfiteáter i Nádvorie plné ľudovej hudby a remeselných trhov. Prvú časť folklórneho programu nájdu návštevníci v piatok a v sobotu od 10:00 hodiny na Hlavnej ulici. Remeselný trh, pouličná galéria aj vystúpenia slovenských i zahraničných folklórnych súborov zaplnia v piatok celú ulicu smerujúcu od trnavskej mestskej veže. Slávnostné otvorenie festivalu bude v piatok o 19:00 h. v mestskom amfiteátri v Trnave, kde vystúpia domáce súbory DFS Drienka, Trnavček a UFS Trnafčan. Vrcholom večera bude vystúpenie s názvom kRok za kRokem, v podaní Vojenského umeleckého súboru Ondráš z Českej republiky o 21:00 hodine.

V sobotu začíname festivalový deň krojovaným sprievodom mestom, ktorý začne pri Kostole sv. Heleny. Následne nebude chýbať škola tanca, hry, tvorivé dielne a vystúpenia ľudových súborov a skupín z Trnavy a okolia,“ hovorí za organizátorov festivalu pani Terézia Krupčíková. Sobotný remeselný program bude aj na Nádvorí čarovných nití a na Dvore tkania a pradenia, ktoré sú novinkou tohtoročného festivalu. V remeselných dvoroch remeselníci ukážu čo vedia vyčarovať, konať sa budú workshopy a prednášky o tvorení čipiek, výšiviek a tkaných odevov.

Večerný hudobný program v sobotu 19. augusta, v mestskom amfiteátri, s názvom Ako sa do hory volá, tak sa iskra ozýva, odštartuje vystúpenia zahraničných súborov SPT Jiskra z Čiech a Hora Rishonim Jerusalem z Izraela o 19:00 hodine. Súčasťou festivalu Trnavská brána je aj nedeľná svätá omša vo folklórnom šate, so začiatkom o 10:00 hodine, v Kostole sv. Jakuba, kde vystúpia domáce súbory a český foklórny súbor Jiskra. Omšu otvorí tematická pieseň Pán zastavil sa na brehu a na záver zaznie mariánska pieseň Čakajú ťa nástrahy tohoto sveta. Účinkujúci budú oblečení v slávnostných krojoch a tento rok sa môžu pridať aj návštevníci a ozdobiť sa nejakým folklórnym prvkom.

Trojdňový program na záver vyvrcholí vystúpením Martina Repáňa a Repáňovskej muziky v nedeľu o 18:00 hodine,  v mestskom amfiteátri. „Bonusom tohtoročnej Trnavskej brány bude ešte pondelkový večer, 21. augusta so SĽUKOM, na ten si  môžete zakúpiť lístky cez ticketportal.sk,“ dodáva Terézia Krupčíková.

Viac informácií nájdete na stránke: www.regiontrnava.sk

Foto: Zaži v Trnave


Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.