Spoznajte Demänovskú dolinu

Kam na dovolenkuKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na turistikuKam na víkendKam za športom  v zime

...a stredisko Jasná. Slovensko je krásna krajina a v posledných rokoch sa o tom presviedčame stále viac. Kvôli pandémii koronavírusu, rodiny necestujú do zahraničia a namiesto toho vyhľadávajú zaujímavé miesta, lokality, ktoré by radi spoznali u nás na Slovensku. Jednou z veľmi obľúbených a často navštevovaných lokalít je práve Demänovská dolina a stredisko Jasná. Spoznajte spolu s nami bližšie Demänovskú dolinu a stredisko Jasná.

Demänovské jaskyne

Dlhodobo je známe, že práve Demänovská dolina bola kedysi bezzásahovou dolinou a to práve kvôli jaskynnému systému. Najväčšiu sústavu jaskýň na Slovensku tvoria práve Demänovské jaskyne. Demänovská jaskyňa Slobody a Demänovská ľadová jaskyňa sú prístupné aj pre návštevníkov, ale zďaleka nie sú jediné jaskyne, ktoré na tomto území nájdeme.

Vedeli ste, že tento komplex jaskýň tvorí až 30 jaskýň? Neuveriteľné číslo, no pre jaskyniarov je to hotový raj. Ak si nájdete hotel v Jasnej a budete tu chcieť stráviť pár dní, určite si nenechajte ujsť návštevu dvoch najznámejších jaskýň v Demänovskej doline.

Demänovská ľadová jaskyňa bola objavená ako prvá a prvá písomná zmienka pochádza ešte z roku 1299. Je považovaná za jednu z najstarších známych jaskýň v Európe. Možno ste si ani neuvedomovali, aký skvost máme v Demänovskej doline. Jaskyňa pozostáva z priestranných chodieb a dómov rozložených na troch jaskynných úrovniach. Už podľa názvu je jasné, že sa jedná o zaľadnenú jaskyňu, preto aj v lete nebudete mať problém nájsť v tejto jaskyni ľad. Aj keď v posledných rokoch sú zimy slabšie a vrstva ľadu sa stenčuje, stále máme možnosť nájsť tu súvislú vrstvu ľadu.

Demänovská jaskyňa Slobody je z týchto dvoch jaskýň známejšia.  ide o o krasovú jaskyňu v Nízkych Tatrách,v Demänovskej doline. Je veľmi bohatá na kvapľovú výzdobu. Otvorili ju v roku  1924 a pre verejnosť je prístupných 1600 metrov z celkovej dĺžky necelých 9000 metrov.

Vrbické pleso, známy a obľúbený Chopok a Ďumbier

Okrem Demänovských jaskýň vám odporúčame pozrieť si ľadovcové pleso, s menom Vrbické pleso. Nachádza sa v Jasnej a je voľne prístupné aj pre rodiny s malými deťmi. Krásna flóra a fauna okolia Vrbického plesa vám poskytnú dokonalé miesto na oddych, relaxáciu.

Ak si ale chcete dať viac do tela a nechcete byť turistom, ktorý nosí len tašky cez rameno, ale aj veľké turistické batohy, vystúpte až na vrchol Chopku. Priamo pod Chopkom ku Kamennej chate sa  vyvieziete lanovkou. Môžete si trasu celú vyšľapať, avšak je možnosť využiť aj lanovku.

Klasickú hrebeňovku si môžete vychutnať práve cestou na Ďumbier – na najvyšší vrchol Nízkych Tatier.

PR článok

Zdroj obrázka: autor: Viliam.M / Shutterstock, Kayo /Shutterstock.com

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.