Pozývame na kráľovskú svadbu

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za zaujímavosťami a poznanímKam za dobrým tipomKam na víkend

V minulosti bol Pustý hrad významným sídlom kráľov a súčasťou obrannej siete hradov a pevností na území Uhorska. Dnes ho môžeme zaradiť medzi obľúbené turistické ciele. V dobovom šate otvorí svoje brány počas poslednej prázdninovej soboty, 26.augusta. Návštevníci si užijú stredovekú atmosféru počas podujatia Kráľovská svadba, ktoré sa koná už štvrtýkrát. Tí odvážnejší aj počas dvoch dní. Lístky nájdete v predpredaji na zahoramizadolami.sk

Konštancia, dcéra kráľa Bela IV. si na Pustom hrade vo Zvolene zobrala Leva, syna haličského kniežaťa Danila. Naozaj sa tak  stalo v roku 1247 a udeje sa tak opäť aj toto leto, konkrétne poslednú prázdninovú sobotu, 26. augusta. Zámerom organizátorov je znovu oživiť príbeh, ktorý sa na tomto mieste v minulosti odohral. Súčasťou podujatia bude nielen samotná rekonštrukcia tejto významnej historickej udalosti, ktorá mala veľký vplyv na geopolitický vývoj v Európe, ale aj bohatý celodenný program, ktorý umožní návštevníkom dotknúť sa stredoveku rôznymi spôsobmi.

„Koniec letných prázdnin sa bude opäť niesť v znamení veľkolepej kráľovskej svadby na zvolenskom dolnom Pustom hrade. Už tradične oživíme samotnú svadbu so zábavou, aká na kráľovský dvor patrí. Program tento rok obohatí aj živý šach, chýbať nebudú divadelné vystúpenia, tvorivé dielne a ja osobne sa veľmi teším aj na kúzelný stánok alchymistu,“ povedal Jiří Pěč z oblastnej organizácie cestovného ruchu Stredné Slovensko, ktorá spolu s krajskou organizáciou cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus podujatie už štvrtým rokom organizuje.

Na príprave programu sa bude aj tento rok podieľať takmer stovka priaznivcov stredoveku, združených v rôznych rytierskych, šermiarskych a historických spolkoch, naprieč celým Slovenskom a v Česku. Pod vedením rytierov Vir Fortis zo Zvolena pripravia pre návštevníkov množstvo vystúpení počas celého dňa. Návštevníci si tak budú môcť užiť na hrade pravú stredovekú atmosféru a to práve vďaka tomu, že sa na hrad zídu ľudia, pre ktorých je stredovek určitým spôsobom životným štýlom.

Toto podujatie ponúka už tretím rokom aj jedinečný zážitok, ktorý nielen prenesie do stredoveku už večer pred podujatím a v noci, ale zároveň umožní zažiť prípravu veľkého stredovekého podujatia na vlastnej koži. Od piatku večera budú na dolnom Pustom hrade priamo v areáli, kde sa v sobotu uskutoční kráľovská svadba, stredoveké stany, ktoré privítajú 10 dobrodruhov, ktorí sa rozhodnú užiť si aj noc pred kráľovskou svadbou priamo na hrade. V cene prenocovania majú ubytovaní hostia ubytovanie v dobových stanoch, zapožičanie jednoduchého dobového oblečenia, šermiarsky výcvik, nočné pozorovanie hviezd s hvezdármi, či večeru pod holým nebom. Na druhý deň sa stanú čestnými hosťami kráľovskej svadby, budú mať zabezpečenú stravu a deň plný zábavného programu.

Vstupenky na podujatie Kráľovská svadba na Pustom hrade je možné zakúpiť aj vopred online na  https://zazitky.zahoramizadolami.sk/sk/kralovska-svadba  Cena vstupného je 8 eur pre dospelú osobu, 6 eur pre držiteľov karty ISIC a 4 eur pre deti od 3 rokov do 15 rokov vrátane a pre seniorov nad 65 rokov a držiteľov preukazu ZŤP. V prípade nezakúpenia lístku vopred je možné zakúpenie priamo na podujatí. Pre návštevníkov so zníženou mobilitou prípadne pre rodiny s malými deťmi bude k dispozícii kyvadlová doprava v pravidelných intervaloch na podujatie a z podujatia a to z parkoviska spod Pustého hradu za zimným štadiónom /pod Haputkou/. Inak organizátori odporúčajú spojiť návštevu podujatia s príjemným výstupom na dolný Pustý hrad, ktorý trvá z parkoviska pod Haputkou približne 40 minút a vedie po náučnom chodníku na Pustý hrad.

Pustý hrad vo Zvolene je národná kultúrna pamiatka a významná historická lokalita. Patrí medzi najatraktívnejšie turistické miesta v regióne. Konajú sa tu komentované prehliadky a mnohé podujatia, ktorých cieľom je predstaviť verejnosti históriu a význam Pustého hradu v kontexte dejín regiónu aj celej stredovekej Európy. Hrad je súčasťou tematickej kultúrnej trasy Pohronská hradná cesta, ktorá spája 16 lokalít popri rieke Hron. Pre turistov je hrad dostupný pešo, ale aj na bicykli, keďže celou Pohronskou hradnou cestou vedie značená cyklotrasa / https://bit.ly/3OIyt4v /

Viac o regióne a jeho ponuke nájdete na:https://kocr.dobrykraj.sk/

Foto: KOCR Banskobystrický kraj Turizmus

 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.