Hľadali sme Barboru...

13 June 2019

...a verte, že úpenlivo. Presne na 29 zastávkach, kde pútnici, cyklisti, turisti, mladí, starí, nájdu samé skvosty...

Vydali sme sa totiž po stopách sv. Barbory, patrónky baníkov, ktorej meno sa práve tu, v okolí Banskej Bystrice na strednom Slovensku, veľmi úzko spája s baníctvom a baníkmi. Pre mnohých ešte neznáma Barborská cesta. Je pútnickou, možno povedať poznávacou, akousi objavnou cestou, chodníkom, trasou. Spája významné lokality a miesta prepojené  s históriou baníctva. Na Barborskej ceste je mnoho pozoruhodných a nádherných či unikátnych pamiatok, ale aj technických zaujímavostí či kultúrnych skvostov. Tento rok v máji ju opäť slávnostne otvorili, a to už po piaty raz. Trasu tvorí asi 188 kilometrový okruh od Banskej Bystrice cez Španiu Dolinu, Staré Hory, Krahule, Kremnicu, Sklené Teplice, Banskú Štiavnicu, Zvolen po Banskú Bystricu.  Úsek je určený na pešiu turistiku a cykloturistiku, pričom pešo by sa táto časť trasy dala prejsť za deväť dní.

Krstným otcom a iniciátorom tohto veľkolepého projektu  Barborská cesta je Juraj Slašťan, ktorý úpenlivo presviedčal subjekty v cestovnom ruchu, mestá a obce, aby tento jedinečný projekt podporili. Po niekoľkoročnej práci, rôznych workshopoch a seminároch sa do projektu zapojili mesto Banská Bystrica a turistická organizácia OOCR, so sídlom v Banskej Bystrici. Jej riaditeľ, Ing. Jiří Pěč bol od začiatku presvedčený o úspešnosti i potrebe turistického produktu či takejto formy propagácie krásneho banského kraja, neodmysliteľne spojeného s menami rodiny Fugger a Thurzo. A čo nám povedal iniciátor Barborskej cesty na záver? „Týmto projektom chceme osloviť širokú verejnosť na Slovensku, ale aj za hranicami, aby lepšie spoznala našu krajinu, jej vyše tisícročnú históriu a kultúru tohto nádherného stredoslovenského regiónu. Tento rok sa vydal na cestu aj ambasádor Barborskej cesty, herec Lukáš Latinák.

Pri tvorbe Barborskej cesty sa členovia združenia Terra Montanae inšpirovali pútnickou cestou Johannesweg v Rakúsku. Aj Barborská cesta ponúka tzv. zelený turizmus v podobe, ktorá je dnes v Európe i vo svete veľmi obľúbená a čoraz vyhľadávanejšia pre autentický zážitok.

Na Slovensku je sv. Barbora uctievaná baníkmi v oblasti Handlovej, Kremnice, Banskej Štiavnice a Slovenského rudohoria, pretože podľa legendy, keď ju otec prenasledoval a sv. Barbora utekala, roztvorila sa pred ňou skala a sv. Barbora sa do nej skryla.

A ako to vlastne bolo? Rozvoj stredovekej Banskej Bystrice súvisel s ťažbou a spracovaním strieborno-medenej rudy. V roku 1495 založil v meste podnikateľ Ján Thurzo (* 1437 – † 1508) šplajsovaciu medenú hutu a hámor. Skoncentroval tak produkciu medi a striebra. Postupne skúpil alebo prenajal bane v Starých Horách, Pieskoch a Španej Doline. V podnikaní sa spojil s nemeckým bankárom Jakubom Fuggerom (* 1459 – † 1525) z Augsburgu, jedným z najbohatších mužov Európy. Barborská cesta je „malým“, ale hodnotným príspevkom, ako si uctiť či nadviazať na zaujímavú minulosť.

Beata Havranová, Fotografie: OOCR Banská Bystrica a autorka, slider foto: Tomáš Pastorok

Viac na: www.centralslovakia.eu, facebook/centralslovakwww.svetokolonas.sk

Nádherná Špania dolina je ďalším zastavením sa na Barborskej ceste
Nádherná Špania dolina je ďalším zastavením sa na Barborskej ceste

Súvisiace aktivity

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na turistikuKam na víkendKam za športom v leteKam na dovolenku
Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.