Spojila ich cyklotrasa

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za športom v leteKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na víkend

Obce Šumiac a Telgárt spojila nová bezpečná cyklistická trasa. Banskobystrický samosprávny kraj spojil rázovité obce Šumiac a Telgárt zrekonštruovanou viacúčelovou cestou, určenou najmä pre cyklistov. „Zelená stuha Horehronia“ je najdlhšou značenou cyklotrasou v regióne Horehronie. Tiahne sa od obce Telgárt údolím Hrona až po Bystrú a meria spolu takmer 90 kilometrov. Je vhodná najmä pre horské bicykle. Rekonštrukcia úseku Telgárt a Šumiac výrazne prispela k bezpečnosti a zatraktívneniu tejto cyklotrasy aj regiónu. Pôvodným zámerom spolupráce Banskobystrického samosprávneho kraja s obcami bolo daný úsek Zelenej stuhy Horehronia zrekonštruovať len do spevneného povrchu. Náročnosť ďalšej údržby a efektivita vynaložených prostriedkov podporila rozhodnutie o položení aj asfaltovej vrstvy. Vznikla tak bezpečná a komfortná cyklotrasa spájajúce dve rázovité obce pod Kráľovou hoľou - Šumiac a Telgárt. 

„Základnú správu a údržbu zrekonštruovanej komunikácie prevezmú na seba obce Šumiac a Telgárt, ktoré sú majiteľmi cesty. Ide o viacúčelovú cestu, a preto povolenie na vstup budú mať lesné a poľnohospodárske mechanizmy, ktoré obhospodarujú príslušné parcely a samozrejme ochranné zložky napr. hasiči. Pohyb cyklistov a mechanizmov bude usmerňovať prevádzkový poriadok a doplnkové cyklistické označenie tak, aby boli všetci užívatelia informovaní o možnostiach stretu a podľa toho prispôsobili svoju jazdu,“ vysvetlil Peter Halaj, krajský cyklokoordinátor BBSK. 

Cesta sa teší aj záujmu peších návštevníkov. Po rekonštrukcii ponúka peknú prechádzku možnú napríklad aj s kočíkom alebo cyklovozíkom. Vďaka asfaltovému povrchu a šírke 3 metre si na svoje prídu aj cestní cyklisti, ktorí sa tak môžu vyhnúť hlavnej ceste s premávkou. Značená trasa vychádza priamo z centier obcí a vedie krásnym lesným prostredím s výhľadmi na Kráľovu hoľu, Kráľovu skalu, Tresník a obec Telgárt. Zrekonštruovaný úsek vedie podhorským terénom, a preto má aj svoju náročnosť, s ktorou treba pri návšteve počítať. Celkové prevýšenie zo smeru od Šumiaca je takmer 150 výškových metrov. V zime bude tento úsek možné upravovať aj pre bežecké lyžovanie. Presný profil a informácie, ako aj odporúčané cyklovýlety, body záujmu a možnosti občerstvenia nájdu návštevníci na online Outdooractive platforme  „Za horami, za dolami“: https://bit.ly/3QnILqa.

„Zrekonštruovaný úsek cyklistickej trasy je aj súčasťou alternatívneho trasovania Kostrovej siete cyklotrás v Banskobystrickom samosprávnom kraji, ktorý má za cieľ postupné budovanie siete bezpečných cyklistických koridorov a cyklochodníkov. Tento proces je komplikovaný a zdĺhavý najmä z dôvodu majetkového vysporiadania pozemkov, ale verím, že postupne sa prejaví  tzv. „neviditeľná“ projektová príprava, a bude sa nám dariť otvárať stále viac bezpečných kilometrov pre cyklistov, či už k turistickým cieľom, alebo ako dochádzanie za prácou,“ uviedol pán Peter Halaj, krajský cyklokoordinátor BBSK.

Fotografie: Banskobystrický kraj Turizmus, viac informácií nájdete na: www.dobrykraj.sk

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.