Ožijú zabudnuté remeslá

Kam na dovolenkuKam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na turistikuKam na víkend

Na Zvolenskom zámku, po dvoch rokoch opäť ožijú Zabudnuté remeslá

Počas víkendu 14.-15. mája zavítajú na zámok hrdinskí rytieri, zruční remeselníci, šikovní umelci, poctiví vinári a farmári a dokonca aj ozajstný drak a skutočná princezná so živým jednorožcom! Zámok otvorí svoje brány obidva víkendové dni o desiatej hodine.

Počas soboty sa deti môžu tešiť na zdolávanie rytierskej dráhy. Keď zvládnu jej nástrahy, budú pasovaní za rytierov. Chýbať nebude ani obľúbené maľovanie na tvár. O zábavu bude postarané počas dych berúcich šermiarskych vystúpení. Ukážeme si tiež, ako vyzerala stredoveká poprava. Tých skôr narodených určite poteší čarovná vinárska ulička s tým najlepším, čo ponúkajú slovenské vinice. Vínny set sa bude dať zakúpiť priamo na mieste. Sobotu večer zakončíme dramaticky prostredníctvom ukážky umenia kata. Tak ako už býva zvykom, Zabudnuté remeslá sa opäť spoja s podujatím, s Nocou múzeí a galérií. 

Nedeľa bude venovaná najmä deťom! Ich úlohou bude plniť rôzne úlohy u remeselníkov, aby si nakoniec mohli odliať vlastnú mincu, vstupenku na dračiu cestu. Tá preverí ich odvaha a šikovnosť. Podarí sa im poraziť ozajstné draka a oslobodiť skutočnú princeznú? Program bude obohatený o šermiarske súboje na život a na smrť, šikovné ruky kováčov, hrnčiarov, šperkárov či rezbárov.

Bohatý program počas podujatia zabezpečia dve šermiarske skupiny. Stredoveký Spolok Rytierov Vir Fortis už určite poznáte z našich obľúbených podujatí! Sú zárukou skvelej zábavy pre malých aj veľkých. Inak tomu nebude ani Zvolenskom zámku, kde vás budú sprevádzať počas celého dvojdenného programu. CASSANOVA - spoločnosť veselých šermiarov z Banskej Bystrice na Zvolenský zámok privedie nielen ozajstného draka a živého jednorožca, ale aj svoje viac ako 30-ročné bohaté skúsenosti so šermiarskymi divadelnými vystúpeniami.

„O remeslo na Zvolenskom zámku nebude núdza. Svoje umenie predstaví kováč s ukážkou kutia v skutočnej vyhni, drotár s výrobou šperkov, kameník, sudár či rezbár. Zaujímavá bude určite ukážka odlievania cínových vojačikov. Remeslu sa budú môcť priučiť aj samotní návštevníci, ktorí budú mať možnosť vyskúšať si odlievanie či razenie mincí z cínovej rudy. Pripomenieme si tiež zabudnuté remeslo rytierstva v podobe lukostreľby, ukážok šermiarskej techniky a rytierskeho boja vrátane dobíjania hradieb. Interaktívne vtiahneme do programu malých aj veľkých divákov počas výcvikuštítovej hradby,“ prezradil autor programu Miroslav Klembara, zo Stredovekého Spolku Rytierov Vir Fortis.

Veríme, že návštevníkov potešíme kupónom v hodnote 3 € na nákup remeselných výrobkov, ktorý bude súčasťou vstupenky pre dospelých. Celé podujatie bude sprevádzané dobovou hudbou. Pred Zvolenským zámkom budú stánky s občerstvením.

„Veľmi sa teším, že po dvoch rokoch poznačených pandémiou vrátime remeselníkov i šermiarov do čarovného prostredia Zvolenského zámku. Deti určite zabavia princezná, drak i jednorožec, ako aj rôzne zábavné hry a súťaže. Rodičia si zasa prídu na svoje v remeselnej a vo vinárskej uličke s jedinečnou atmosférou. Bude to víkend plný zážitkov pre malých aj veľkých, a zároveň podporíme regionálnych výrobcov,“ doplnil pán Pěč. 

Viac o regióne i produktoch nájdete na: www.centralslovakia.eu

 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.