Po Litave na člne

Kam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na víkendKam za dobrým vínom

U maďarských susedov trochu inak... naše obľúbené mesto Mošoň, teda Mosonmagyaróvár, či po nemeckyWieselburg-Ungarisch Altenburg, poznáme najmä my, Bratislavčania. Mnohí z nás sem chodia dlhé roky na víkend na termálne kúpalisko, či len na nákup a dobrú kávičku.

Ešte z čias socializmu si pamätáme úžasnú atmosféru mošoňskej starej tržnice, kde voňali pečené ryby pani Gabinény, sedliačky predávali kačice, husy a vynikajúcu husaciu pečienku, kvety, mäsiar Gyula dobré klobásky. Dnes už tržnica  nestojí, namiesto nej sú však nové priestory  na sobotňajší trh. Na tom istom mieste, pri pokojne tečúcej rieke Litava, po maďarsky Lajta, ktorá tečie cez Rakúsko i Maďarsko, na brehoch obklopená smutnými vŕbami a rákosím. Litava má 180 kilometrov a je pravostranným prítokom Mošonského Dunaja.

 

V Mošoni sa za posledné roky veľa zmenilo. Renovujú domy, hrad, bývalý mlyn dostane onedlho nový šat a domáci vraveli, že onedlho obnovia aj mošoňský pivovar. Mali sme možnosť zažiť po rokoch atmosféru tohto príjemného mesta. Objavovali sme totiž „Malý a Mošonský Dunaj“ – pod mottom Danube Bike & Boat. V kanoe i na bicykloch.

Vďaka programu INTERREG V–A-SK-HU investovali priľahlé obce na Slovensku aj v Maďarsku do infraštruktúry, aby oživili možnosti aktivít na voľné chvíle a čas oddychu práve v úseku slovensko-maďarskej časti Dunaja. Projektom Bike & Boat v tejto časti perfektne vybudovali „body“ pri vode aj na súši, teda pre bicykle i kanoe, a to na tridsiatich šiestich miestach cezhraničného regiónu.

 

Zrekonštruovali miestny skanzen a vodný mlyn v obci Jelka, centrum mládežníckej vodnej turistiky v Šamoríne a korzo na nábreží v Zálesí. Vznikla značka – destinácia cezhraničného regiónu Szigetközu a Žitného ostrova. V maďarskom Mošoni sa môžete plaviť na kanoe až smerom k Malému Dunaju, tam si požičať bicykle a vrátiť sa späť na miesto, odkiaľ štartujete. Inou možnosťou je prísť do mesta na vlastnom bicykli priamo z Rajky a v Mošoni si požičať loď – výborná atrakcia a tip, ako môžete nielen nakupovaním či kúpaním stráviť v termáloch pekné dni v neďalekom a obľúbenom  maďarskom Mošoni a jeho okolí...

Pripravila Beata Havranová

www.pisztrangkor.hu

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.