Náš tip: Pozvánka do Egeru

Centrum regiónu Severné Maďarsko láka históriou, kúpeľmi a najmä známym vínom.

Centrom regiónu Severné Maďarsko, susediacom so Slovenskom, je historické mesto Eger. Jeho neprehliadnuteľnou dominantou na kopci je stredoveký hrad. Keď návštevník prejde jeho hlavnú bránu, prečíta si, že hrad obnovujú rozsiahlou rekonštrukciou (10.6.2012-30.11.2015) v hodnote vyše 1,8 miliardy forintov, s podporou Európskej únie. Napriek tomu turisti v tomto období neboli a nie sú v pohybe obmedzení, a tak majú možnosť spoznať rôzne priestory hradu. Hrad má veľký význam pre Maďarov, je pre nich takmer posvätným miestom, symbolom národnej hrdosti, statočnosti, vytrvalosti a lásky k  vlasti. Oprávňuje ich k tomu hrdinský boj proti Turkom v roku 1552. V Sieni hrdinov sú na stene mená všetkých obrancov hradu, ktorí odolávali mnohonásobnej armáde, takmer 80.000 tureckých vojakov. Čestné miesto tam má mramorový náhrobok hradného kapitána Istvána Dobóa. Tohto veliteľa domácich vojakov možno vidieť v podzemnom Panoptiku, kde je v životnej veľkosti aj figurína veliteľa tureckých vojsk, sultána Sulejmana a iných významných ľudí. Medzi nimi je asi najznámejší egerský spisovateľ Gejza Gárdonyi, autor románu Jágerské hviezdy. Knihu preložili do 26 jazykov! Slávne odolávanie proti Turkom si pripomínajú Hradnými slávnosťami, ktoré sa v roku 2016 uskutočnia 20 krát. 

Z hradu majú turisti  mesto ako na dlani. Dobre vidieť aj 40-metrový minaret, ktorý je najsevernejšou pamiatkou z tureckej doby v Európe. Ďalšou pamiatkou z tohto obdobia sú nedávno znovu zrekonštruované turecké kúpele s liečivou vodou. Toto dedičstvo po Turkoch je aj kultúrnou pamiatkou, zaujímavým lákadlom pre turistov.

Eger http://www.eger.hu má množstvo pamätihodností, pozoruhodných architektonických objektov. Z 33 kostolov patrí medzi najpozoruhodnejšie Bazilika, jediná klasicistická stavba v meste a druhý najväčší kostol v Maďarsku, s kapacitou 2500 návštevníkov. Okrem bežných bohoslužieb sa tu konajú od 15.5. do 31.10. denné, organové koncerty.

Oproti Bazilike nájdeme ďalšiu impozantnú budovu - Lýceum. V neskorobarokovom štýle ju dal vybudovať koncom 18. storočia biskup, gróf Karol Eszterházy z Galanty, pre účely univerzity. Založil aj Egerskú Arcidiecéznu knižnicu (1793), obsahuje vyše 20.000 zväzkov vedeckých kníh zo 16. až 18. storočia. Okrem stropnej fresky je tam z dubového dreva pôvodný nábytok na mieru knižnice s 24 pozlátenými reliéfmi cirkevných a svetských osobností vedy a vzdelávania. Na vrchole budovy Lýcea je Veža zázrakov. V tmavej kopule  možno cez ručne ovládaný periskop sledovať pohyb áut v uliciach mesta. Pozoruhodné je, že táto camera obscura funguje od roku 1776.  

V Egeri si na svoje prídu aj milovníci vína. Začiatky pestovania hrozna sa v ňom datujú od 11. storočia. Okrem najznámejšieho vína s chráneným označením pôvodu Egri Bikavér, vyrába sa ako cuvé aspoň z troch odrôd hrozna. Je tiež s chráneným označením aj Egri Csillag (Egerská hviezda). Medzi najznámejšie vína patria Egri Leányka (Egri leánka), Egri Muskotály (Egerský muškát), Egri Chardonnay (Egerské Chardonnay) či Egri Kékfrankos (Egerská modrá frankovka). V meste je 42 aktívnych vinárov. Medzi nielen ich najväčšie sviatky, ale celého regiónu, patria júlové štvordňové Slávnosti vína  a septembrové Vinobranie. Okrem iných pivníc je lákadlom Szépasszonyvölgy (Údolie krásnych žien), kde sú zelené stráne viníc a vedľa seba pivnice vyhĺbené do svahu. Na návštevu Egeru si vyhraďte minimálne predĺžený víkend, bude sa Vám isto páčiť.

PE, spracovala Beata Havranová, foto: http://www.eger.huhttp://sk.gotohungary.com/madarsko/-/search/Eger

 

Súvisiace aktivity

Kam za dobrou kuchyňouKam za oddychomKam za dobrým tipomKam na víkendKam za zdravím, wellnessomKam za dobrým vínomKam na dovolenkuKam za športom v leteKam na turistiku
Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.