Hévíz: Kúpele kúsok od domova

Chcete se dát po vyčerpávající zimě opět do kupy a přivítat jaro namísto jarní únavy přívalem nové energie? Vydejte se za relaxem do maďarských termálních lázní, které leží jen pár stovek kilometrů od domova – přibližně šest hodin autem z Prahy, čtyři z Brna a maximálně tři z Bratislavy.

Bolí vás záda, trápí zablokovaná krční páteř, cítíte se vyčerpaní fyzicky i psychicky a denně tělu i duši slibujete, že jim brzy dopřejete odpočinek a pořádnou porci regenerace? Dostůjte slibům, které jste dali sami sobě a co nejdřív naberte směr Hévíz. Tohle maďarské městečko poblíž jihozápadního cípu Balatonu lázeňstvím a zdravým životním stylem přímo žije už více než dvě stě let!

Kde se ubytovat

Přijedete-li do Hévízu, můžete se zabydlet buď v některém z luxusních hotelů (například Helios, Panoráma či Európa), které disponující vlastním wellnessem, vnitřními i venkovními bazény a bohatou nabídkou ozdravných procedur, nebo vsadit na levnější variantu ubytování v místních apartmánech, kde si pro změnu užijete podstatně větší porci klidu a soukromí. Ubytováním v apartmánech se o léčebné procedury, kvůli nimž jste do Hévízu především přijeli, rozhodně neochudíte. Pro zdraví si můžete denně docházet právě do některého ze zdejších hotelů, nebo do lázeňského komplexu postaveném přímo na věhlasném termálním jezeře…

Největší termální jezero v Evropě

Hévízké termální jezero s hladinou o rozloze 4,4 hektarů platí za světový unikát – je největším neustále biologicky aktivním termálním jezerem v Evropě! A co stojí za jeho blahodárnými účinky? Především mírně radioaktivní voda (v hloubce 38 metrů tu vyvěrá termální pramen, který během 72 hodin dovede kompletně vyměnit vodu v celém jezeře!) spolu s bahnem na dně jezera. Voda i bahno obsahují síru a oxid uhličitý – pro lidský organismus dvě velmi cenné látky, které svědčí zejména kloubům, svalům a celkově pohybovému ústrojí.

Bahenní procedury a koupání pod širým nebem

Návštěvu lázeňského jezerního komplexu si proto nenechte ujít a ideálně tu vyzkoušejte i některou z nabízených procedur. Jako znovuzrozeni se budete cítit například po bahenním zábalu či masáži. Kromě toho si do areálu určitě přineste i plavky. Přímo v jezeře se můžete vykoupat dokonce v jakoukoliv roční dobu! V nejchladnějších měsících v roce má voda v jezeře okolo 24 °C, v létě se její teplota pohybuje kolem 33 °C. Možnost celoročního koupání pod širým nebem nepochybně patří k hlavním lákadlům Hévízu.

Projížďka na seqwayi

Hévíz si vás ale získá nejen koupáním, masážemi a řadou ozdravných procedur s bahnem v hlavní roli. Líbit se vám bude i samotné okolí jezera s udržovaným parkem a lesem o rozloze padesáti hektarů, stejně jako vás nadchne samotné centrum přibližně pětitisícového městečka. V Hévízu si můžete dopřávat i příjemných procházek, případně projížděk na čerstvém vzduchu – to v případě, že si ve městě zapůjčíte segway. Hodinová projížďka na tomhle populárním vozítku vás v přepočtu vyjde asi na 600 korun a pokud jde o zvládnutí základů jízdy na sagwayi, rozhodně se nemáte čeho bát. Instruktor vám předem vše vysvětlí a když budete chtít, za mírný příplatek se po Hévízu a jeho nejbližším okolí rád projede spolu s vámi. Více o Hévízu se dozvíte na www.heviz.hu.

 

Petra Jančálková, foto: www.heviz.hu

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.