Fertöd - maďarský Versailles

Jeseň, príhodný čas na prehliadku čarokrásnych múzeí, zámkov. Jedným z tých, ktoré sa určite oplatí navštíviť je zámok Fertöd.

Ideálna cesta (aj pre cyklistov) k nemu vedie cez rakúsky Pamhagen (v blízkosti Neziderského jazera) alebo cez Rajku smerom na Šoproň. Od slovenských hraníc to nie je ďaleko, takže jeho návštevu zvládnete "na otočku", aj za jeden deň. Jeden z najkrajších barokovo-rokokových zámkov sa nachádza v obci Fertöd a často ho prirovnávajú k zámku vo Versailles. Zaslúžene, keďže celý komplex je postavený do tvaru podkovy, aby sa čo najväčšmi podobal francúzskemu vzoru. Zlaté obdobie maďarského Fertödu sa spája s osobou princa Mikuláša Eszterházyho, ktorý chcel, aby jeho stavba, s ktorou začal v roku 1762, bola porovnateľná s kráľovskou rezidenciou. A podarilo sa mu to.

Pre návštevníkov je sprístupnených 26 miestností, medzi nimi zväčša veľkolepé priestranné sály s bohatou zlatou výzdobou. Nástenné maľby a nábytok z 18. storočia jasne dokazujú pompéznosť vtedajšej doby. Nečudo, že sa zámok čoskoro stal známym nielen svojou krásou, ale aj bujarými hostinami, veľkolepými zábavami, často navštevovaný významnými osobnosťami, medzi ktorými nechýbala ani cisárovná Mária Terézia. Veľa času tu trávil aj hudobný skladateľ J. Haydn, dokonca sa traduje, že tu prežil polovicu svojho aktívneho života a stal sa aj dirigentom zámockého operného súboru. Na jeho počesť je tu stála výstava, ktorá dokumentuje jeho pôsobenie  vo Fertöde. Pravidelné koncerty a hudobné slávnosti každoročne pripomínajú jeho tvorbu a hudobný život tých čias. Dobové prostredie zámku  je stvorené aj pre honosné svadobné obrady.  Zámok  je prístupný pre verejnosť po celý rok.

Gabriela Kopicová, fotografie Beata Havranová

www.eszterhaza.hu

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.