Príroda uprostred mesta UNESCO

….a to doslova. Kto pozná mesto Salzburg a jeho Dom prírody, priamo v jeho srdci, nám dá za pravdu.

 

Budova múzea, len pár krokov od známej nákupnej ulice Getreidegasse, sa volá Haus der Natur. Tento rok oslavuje storočnicu. V jej útrobách sa skrývajú ozajstné skvosty, a to na ploche 7000 metrov štvorcových. Dom prírody je podľa prieskumov domáceho salzburgského turizmu Salzburg.info najobľúbenejším cieľom turistov a to dospelých, ako aj detí, i tých maličkých.

 

Je tu fascinujúci svet pod vodou, obrovské akvárium, úžasné artefakty rôzneho drhu, od neandertálca až po domáce vtáctvo, priestory pre prieskum, výskum, či uvidíte tu mesačnú krajinu a pristátie kozmonautou na Mesiaci, všetko verne vyobrazené a zrealizované. Toto múzeum je jednoducho nepredstaviteľným zážitkom.

 

Vzniklo v roku 1924, ako nové prírodovedné múzeum vďaka zoológovi Eduardovi Paulovi Tratzovi. Pôvodný priestor múzea bol v neďalekých priestoroch kasární, dnes je to budova Salzburgských hudovných slávností.

A čo pripravuje múzeum 14.júla? Bude deň otvorených dverí, a to po prvýkrát v storočnej histórii múzea. Vstup bude voľný a pracovníci múzea ponúknu špeciálne prehliadky, povedia o histórii i zákulisí a samozrejme o „zlatých klincoch“ múzea. Prehliadky sa budú konať v duchu „ moj najobľúbenejší objekt“.  Tridsaťminútové rozprávanie začne o 11:00, 13:00 a 14:00 hodine. Stretnutie je v hale, kde tróni obrovský dinosaurus. Múzeum prírody je optimálne aj pre tých, ktorí sú pohybovo indisponovaní, je totiž bezbariérové.

 Jediné, čo vám odporúčame, čas na múzeum si vyhraďte keď je krajšie počasie, keď prší a mnohí domáci i turisti si organizujú náhradný program, je tu obrovský ruch a preplné priestory múzea. 

 

Text a foto: Beata Havranová

Viac o výstavách a akciách nájdete na: www.hausdernatur.at

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.