Strávte predĺžený víkend v Essene

Možno by titulok mohol znieť aj takto: príjemná hra s elementmi. Veľké mesto v Porýni, mesto Essen, je plné zaujímavých kontrastov.

Prvý deň pobytu môžete začať na zemi. Vandrovačkou po Essene, ktoré má viac ako 250 tisíc obyvateľov. Mesto má výbornú sieť trás na vandrovanie. Avšak nesmiete sa dať odradiť, keď budete musieť občas vyšliapať aj zopár schodov.

Vyskúšať môžete napríklad turistickú cestu tzv. BaldeneySteig, ktorá má celkom 26,7 km a keď zvládnete hociktorú jej časť, okolie vás očarí a odmení krásnymi pohľadmi navôkol.

Raj pre voľný čas Baldeneysee a trasou tzv. BaldeneySteigs.

Foto: Ralf Schultheiß / EMG

Vyskúšať môžete aj panoramatickú trasu Kettwiger PanoramaSteig, či túru ZollvereinSteig DeilbachSteig, spolu viac ako 120 kilometrov perfektných turistických trás. Prevedú vás cez oblasť Porúria a údolie Deilbachtal. Užiť si môžete nádherné pohľady na okolie, relatívne strmé výstupy do kopca, hustý les a farebné polia. Niektoré výšľapy sú aj príjemné a pohodlne sa po nich dostanete nahor. Takmer z každého bodu sa môžete vždy vrátiť späť. Z každého kúta vidieť nádherný zelený Essen a jeho okolie.

Veď nie nadarmo získalo v roku 2017 mesto Essen titul Zelené hlavné mesto Európy – Essen 2017. A potom, po túre, rýchlo do hotela, prezuť si horské topánky, odložiť  batoh a ponoriť sa do pulzu štvrte Szeneviertel Rüttenscheid. Essenčania túto štvrť zábavy, barov, reštaurácií kaviarní, milo volajú Rü a milujú ju.

A ešte čosi, cca dvadsať minút (autobusom, alebo železnicou) od pulzu mesta nájdete perfektné reštaurácie. Môžete sa tešiť na domáce produkty, vegánske aj vegetariánske: odporúčame napríklad „PAN‘s Bebop“, „Schote“, alebo  „Müllers auf der Rü“.  Majú vynikajúcu kuchyňu a keď budete mať šťastie, navarí vám kuchárska hviezda televíznych programov Nelson Müller. Alebo si doprajete autentické japonské jedlo v suši bare „Byakko“ (na snímke šéfkuchár Masanori Takase, foto: Ralf Schultheiß/EMG). A keď máte ešte silu a chuť zatancovať si, kluby a diskotéky v okolí Rü vás pozývajú do tanca.

Druhý deň môžete mať vzdušný zážitok v kabíne vzducholode. Zážitok, ktorý ponúkajú v Essene a len v niekoľkých ďalších mestách sveta. Už len návšteva hangáru Luftschiff- und Event-Hangar na lestisku Mülheim stojí za to. Let  impozantnou, 75 metrov dlhou vzducholoďou, pretromfne možno všetky vaše doterajšie zážitky. Vo výške tristo metrov nad zemou sa vám naskytne pohľad na mesto Essen, oblasť Porúria, možno uvidíte z výšky aj trasu, kde ste deň predtým vandrovali.

Zo vzducholode uvidíte prekrásne okolie zelenej časti juhu Essenu.

Foto: WDL

Krajší a zaujímavejší víkend si ani nemôžete predstaviť. Predĺžený víkend v meste Essen a s dnes už zeleným Porúrím stojí za návštevu.

Viac informácií nájdete na: www.visitessen.de

Otváracie foto článku: Jochen Tack/Stadt Essen, foto na slideri: WDL

Vo štvrti, kde sa chodia domáci i turisti zabávať, a dobre najesť v tzv „Rü“, nájdete kaviarničky, bary a kluby. Sú tesne vedľa seba, ako perly na retiazke.  

Foto: Diana Blinkert / EMG

Krátke info o Essene:

Mesto leží v Nemecku, v centre Porúria, v tzv. Ruhrgebiet, v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko. Je deviatym najväčším mestom Nemecka a má najväčšiu radnicu v celom Nemecku! Je známe baníctvom a priemyselnou výrobou, ktorá tu bola kedysi veľmi intenzívna a pre Porúrie veľmi dôležitá. Dnes je Essen zeleným mestom s rozľahlými parkami.

Domáci i turisti si môžu minulosť pripomenúť návštevou obrovskej černouhoľnej bane, tzv. Zollverein, ktorá je aj na zozname UNESCO. Hovoria jej aj „Eiffelova veža Porúria“. Baňa bola aktívna ešte v roku 1986. Vstup na prehliadku tohto ozajstného unikátu pre dospelého stojí 11 €, pre dieťa 8 €, rodinná vstupenka je za 18 €. Okrem bane je mesto známe aj  sídliskom tzv. Margaretenhöhe a rodinou priemyselníkov z dynastie Krupp. Tá vyrábala v 19. storočí oceľ, muníciu i zbrane.

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.