Maďarsko, to nie je len Balaton
Mesto Komárno je pre Slovákov známe svojimi lodenicami, kedysi sa v nich stavali a opravovali zaoceánske lode.
Tie mali plávať nielen po Dunaji ale aj na obrovských vodných plochách oceánoch. Lodenice mali viac ako storočnú tradíciu. Žiaľ všetko je už minulosťou, lodenica ukončili aktívnu výrobu lodí. To je mesto Komárno, ale čo vieme o jeho „sestre“ v maďarskej časti, za jeho hranicami, o meste Komárom? Z Bratislavy je to presne sto kilometrov, (niektorí z nás si pamätajú časy, keď sme práve cez hranice Komárno/Komárom prechádzali na dlhej ceste do Rumunska??). Dnes obe strany Dunaja slovenská i maďarská, ponúkajú mnoho nového, i starého, úzko spolupracujú. Mnohí z nás ani nevedia, že maďarská strana má úžasný, zachovaný komplex pevností, a tie sme mali spolu so západnou časťou Maďarska, možnosť nedávno navštíviť – volajú sa Monoštor. Stavba ako komplex je na listine do zápisu do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Prvé základy postavili v období Rakúsko-uhorskej monarchie. V čase, keď ju stavali bola progresívnou stavbou, podľa najmodernejších plánov a v jej útrobách mohli nájsť útočisko tisíce vojakov. Tí v jej okolí našťastie nebojovali, a tak sa zachoval dodnes v dobrom stave celý objekt i tzv. kazamaty. Dnes v ňom zriadili múzeum, majú tu stále výstavy( najmä zaujímavo inštalovanú výstavu o lodiach na Dunaji, aj ich makety), či výstavu „Hrady, pevnosti, vojaci“ a pre návštevníkov, interaktívno-dobrodružnú možnosť zažiť časy minulé (cvičenie a streľba vojakov ako v minulosti, „repolero“/hra na tríbenie si zmyslov a pamäte), poriadajú koncerty. Pevnosti na maďarskej strane sú dve a síce tzv. Hviezdicová a Ingmandská.
Z Komarom do Tata: Tata, pre nás trošku „žartovný “ názov mesta na severozápade Maďarska, pekne upraveného, kde nechýba ani zámok rodu Esterházy, leží neďaleko krásneho „Starého jazera“ (Öreg-tó ), na jeho hladine sa aktívne športuje, plavia sa výletné lodičky, dotvára panorámu mesta, Len niekoľko kilometrov od mesta Tata je nový náučný chodník v prírodnom parku, Fényes Tanösvény, ktorý vás „prenesie“ do úplne iného sveta. Má výnimočný ekosystém, je to tu ako v pralese. Ticho, len zvuk vtáctva, žiab, dravých kormoránov, nádherné vodné ruže na povrchu jazier. Park je otvorený od marca do októbra, (žiaľ ich internetová stránka, kde sú základné informácie je zatiaľ len v maďarskom jazyku, čo je na škodu veci pre našich turistov).
Ďalšou zastávkou bolo mesto Pápa, s obrovským barokovým zámkom, ktorý nedávno zrekonštruovali. Zámok rodiny, ako inak, Esterházy. Síce v ňom nikdy nebývali, slúžil na mnohé účely, pravdepodobne kedysi ako dobrá investícia do nehnuteľnosti. Nedávno ho zrenovovali a sprístupnili pre verejnosť v plnej kráse. Jeho interiér nie je veľmi bohatý na mobiliár, žiaľ mnoho kusov z pôvodného nábytku nezostalo, a tak sa prevádzkovateľ rozhodol trochu inak zaujať návštevníkov.
A síce, je tu v ponuke rozkošné barokové bábkové divadlo, tak ako sa kedysi pre divákov hralo. Zámok má nádhernú zbierku Herend porcelánu, na ktorom sa tu kedysi podávalo jedlo, či servírovali poľovnícke dobroty i dobré víno. Raritou je, že samotní obyvatelia mesta sú takí patrioti, že venovali po rekonštrukcii svoje vlastné poháre, porcelán, ktoré doma po predkoch mali, často len pohár s erbom, či dva kusy porcelánu, a tak mohli aranžéri doplniť bohato prestretý a naaranžovný stôl, tak ako ho prestierali kedysi, za čias panstva, rodu Esterházy. Prehliadku zámku ponúkajú v nemeckom, maďarskom a anglickom jazyku. Určite si rezervujte na ňu minimálne hodinu. V prípade, že budete mať so sebou malé ratolesti, o ne sa postarajú v „škôlke zámku“, zabavia ich rôznymi hrami. V budúcnosti určite aj po slovensky, keďže prevádzka zámku a aj mesto ako také má záujem osloviť aj slovenské publikum. Veď nakoniec, v neďalekom regióne Sárvár sú už na slovenské i české publikum niekoľko rokov pripravení.
O rôznych zaujímavých outdorových aktivitách v regióne západného Maďarska vám prinesieme onedhlo v ďalšom článku.
Autor: Beata Havranová, fotografie autorka
ww