Deň modranských pivníc

Kam za dobrým vínom

Slobodné kráľovské mesto Modra malo už od nepamäti významné postavenie v Malokarpatskom regióne. Počas dlhej a rozmanitej histórie sa v Modre obmenili kultúry, vplyvy, striedali sa obdobia hojnosti a obdobia úpadku. Zo všetkých tých vplyvov predsa len jeden najviac sformoval dnešnú Modru, bolo to pestovanie viniča a jeho nevšedného produktu, teda vína. Jedným z charakteristických klenotov sú starobylé modranské pivnice. Napriek tomu, že ich spája vzájomná história aj architektúra, každá z nich je svojská, jedinečná s neopakovateľnou atmosférou. Za vznikom podujatia Deň modranských pivníc stojí práve myšlienka navrátiť týmto strateným klenotom ich zašlú slávu a sprístupniť návštevníkom kúsok tohto kultúrno-technického dedičstva.

Ochutnajte víno v Modre

Príďte v sobotu, 11.apríla 2015 (od 13:00 do 22:00) do malebného mestečka Modra ochutnať to najlepšie z ponuky vín. Pochutnáte si nielen na výbornom víne, ale aj na špecialitách, ktoré si pre vás pri tejto príležitosti domáci pripravili.

„Tento rok môžete počas nášho jarného podujatia navštíviť 34 modranských pivníc, v ktorých na Vás bude čakať rovná štyridsiatka vinárov. K lístku, tak ako po minulé roky, každý návštevník dostane pohárik s vygravírovaným logom podujatia, katalóg s orientačnou mapou vrátane kompletného zoznamu vinárov a nimi ponúkaných vín, a taštičku s tradičným keramickým logom podujatia a dvomi priehradkami na pohár a pivničné lístky. Návštevník bude mať k dispozícií v rámci vstupenky v cene 26 EUR 60 degustačných lístkov v hodnote á 20 centov (spolu 12 €), ktoré bude používať u vinárov ako platidlo za každú naliatu vzorku (1 degustačná vzorka 0,03 l = jeden lístok, jedinou výnimkou sú prírodne sladké vína). V praxi to znamená, že každý návštevník môže ochutnať až 60 vzoriek vína. Lístky, ktoré návštevník neminie pri degustovaní môže u ľubovoľného vinára vymeniť za fľašu(e) vína podľa hodnoty zostávajúcich lístkov. Tento systém pomáha pozdvihnúť kultúrnosť tohto podujatia a samotným vinárom aspoň v malej miere odpláca neľahkú prácu pri pestovaní hrozna a výrobe vína,“ píše sa na novom portáli www.modranskepivnice.sk.

Novinkou na tohoročnom XII. ročníku podujatia je bonus na nákup vína v hodnote 4 €, ktorý môže návštevník uplatniť u ľubovoľného vinára. Ani tentoraz nebude pre Vašu bezpečnosť a pohodlie chýbať pivničný autobus, ktorý bude po 10-kilometrovom okruhu s deviatimi zastávkami jazdiť približne v polhodinových intervaloch počas celého podujatia.

Spracoval Prokop Slováček, Zdroj a foto: www.modranskepivnice.sk


Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.