Po bryndzu priamo na salaš

Kam na dovolenkuKam za dobrou kuchyňouKam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na turistikuKam na víkend

Región Liptov je pre väčšine Slovákov dobre známy. Avšak ako oblasť agroturizmus možno menej. Pandémia však prinútila Liptákov pozrieť sa na región aj inými očami a "odkryť" niečo čo je menej poznané alebo dokonca nepoznané.

Nepoznaný Liptov - téma salašníctva

Salaše sú prvým produktom, ktorý budú na Liptove prezentovať. Postupne to budú aj iné poklady regiónu: horské pramene a vodopády, liptovské remeslá, ale aj menej známe prírodné zákutia a trasy pre túry.

Slováci v pandémii oveľa viac času trávili v prírode, venovali sa individuálnym aktivitám a vyhľadávali miesta, kde je menej ľudí. „Naše nepoznané miesta, náš Nepoznaný Liptov, to nie sú miesta nové, sú to miesta dávno známe, avšak na to, aby sme ich skutočne spoznali potrebujeme o nich vedieť viac. A práve preto tento projekt realizujeme úplne inak. Do projektu sme zapojili odborníkov, zanietencov, ktorí postupne predstavia liptovské salaše, okolité travertíny, vyvieračky a pramene, remeselné výrobky aj nepoznané trasy na vandrovačky. Aj prístup, akým budeme tieto témy odhaľovať je pre nás plný nového. Nevzniknú žiadne letáky či plagáty, všetko si záujemcovia nájdu v online forme, aby si o tom prečítali cez náš web, sociálne siete, vzhliadli dokumentárne videá či vypočuli podcasty,“ povedala riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková. 

Kto hľadá odpovede na otázky prečo je najlepšia práve májová bryndza, či bačom široký opasok skutočne dával silu, koľko je v košiari ovečiek a koľko baranov, či v súčasnosti na salašoch nájdeme aj ženy, ako je možné že valaška je vlastne ovca, tak aj pre neho je tu „Nepoznaný Liptov“. 

Je čas bryndze

Ku koncu apríla, okolo Juraja, keď sa tráva zazelená, sa zvyknú ovečky vyháňať na salaše - na pašu. Ich jedálniček  je  čerstvá tráva a to je základ pri výrobe májovej bryndze. Je lahodná, veľmi jemná, lebo je čerstvá a nestála dlhé miesiace v sudoch. Niežeby bryndza v decembri nevznikala z mlieka, ktoré sa nadojilo v lete po paši, ale dlhé uskladňovanie chuť bryndze mení, chuť je pikantnejšia. Odložme avokádové nátierky a caesar šalát, teraz je správny čas na zdravé bryndzové nátierky či poctivé bryndzové halušky... 

„Typický Liptov minulosti, to boli ovce na pasienkoch. Nie je našim cieľom vrátiť sa do minulosti, ale nájsť aj v súčasnom svete spojenia, ktoré našich návštevníkov zaujmú. Veľa sa hovorí o prírodnom turizme. Liptov asi nie je v hlavách verejnosti spájaný s agro a prírodným turizmom, ale  prírodný turizmus tu je a vždy bol. A práve salaše sú jeho dokonalým zhmotnením. Liptov má nádhernú prírodu, miesta ktoré stoja za objavenie a my ich budeme postupne predstavovať,“ doplnila koordinátorka projektu Katarína Guothová.

Ruka v ruke s vyháňaním oviec téma salašníctvo odhalí aj svoju históriu a samotnú pastiersku kultúru, neskôr predstavíme tradičnú ovečku valašku, ktorá zvláda aj tunajšie náročné horské terény. Predstavíme salašníctvo očami mladého baču až po návštevu v Skanzene Pribylina. Vyvrcholenie tohto snaženia  bude podujatie pre verejnosť Ovčiarska nedeľa, 23.mája.

Viac o regióne Liptova: www.visitliptov.sk

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.