Potulky po Dobrej Vode po novom

Kam na dovolenkuKam za športom v leteKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipom

Len pred pár dňami sa prví účastníci Geo potuliek vydali na dobrodružstvo za objavovaním histórie vzniku živej a neživej prírody Malých Karpát. Skupina dobrodruhov spolu so skúseným geológom zažila prostredníctvom odborného výkladu aarcheologických pomôcok, neobyčajnú turistiku na Dobrej Vode. Trnavský kraj zážitkov má tri rôzne okruhy Geo potuliek, a to každú sobotu až do 7. mája 2022.

Geo potulky zavedú turistov na miesta, kde sa budú môcť dotknúť 200 miliónov rokov starého morského dna, nájsť voľne rastúce orchidey, či stopy po dinosauroch a spoznať proces formovania krajiny Malých Karpát. Krajská organizácia cestovného ruchu Trnavský kraj pripravila na jarné víkendové soboty turistické zážitkové okruhy, ktoré budú sprevádzané s odborným výkladom geológa. Na výber sú tri okruhy – okruh Dobrá Voda, okruh Prašník a okruh Chtelnica. 

„Som rád, že ďalšou zážitkovo vzdelávacou aktivitou z dielne Trnavského kraja zážitkov je táto pešia turistika v Malých Karpatoch doplnená o odborný a zaujímavý výklad geológa. Naším cieľom je zviditeľnenie geologicky významných lokalít Geoparku Malé Karpaty v rámci Trnavského kraja, ktorý má čo ponúknuť domácim aj návštevníkom z iných krajov,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

V obci Dobrá Voda odštartovala sezóna Geo potuliek symbolickým poklepaním geologickými kladivkami po kameni. „Prvá Geo potulka dopadla na výbornú. Tento víkend sme si počas turistiky pripomenuli 195. výročie narodenia Dionýza Štúra, slovenského geológa, paleontológa a fytopaleontológa. Potulka prebehla na miestach, kde vykonával prvé systematické geologické mapovanie na našom území. Návštevníci si užili sobotnú turistiku zážitkovou formou. Mapovali lokalitu Dobrá Voda, a odniesli si z nej zakreslený geologický mapový podklad s horninami, ktoré našli po trase,” povedala produktová manažérka z KOCR Trnavský kraj Petra Hencelová.

Geo potulky na okruhu Dobrá Voda ponúkajú objavenie tektonickej stavby pohoria Malých Karpát, zaujímavú históriu lomárstva a zemetrasení v tomto regióne. Účastníci prehliadky sa vydajú po stopách Jána Hollého cez najstarší lom Kostolná Hôrka, prejdú cez prírodnú rezerváciu Slopy až ku hradu Dobrá Voda. Ku koncu okruhu zavítajú na malý židovský cintorín a miestny cintorín v obci, ktorý je typický jedinečnými pomníkmi, nazývanými “dvojáky”.

Putovanie s geológom na okruhu Prašník začne na rekreačnom stredisku Dúbrava. Tam sa nachádza nálezisko s potenciálom na objavenie zvyškov dinosaurov. Trasa ďalej pokračuje v paleontologickej lokalite Prašník, kde bude na programe hľadanie fosílií ulitníkov. Sprievodca prevedie účastníkov históriou a geológiou vzniku jaskyne Malá a Veľká Pec s dôkazmi pravekého osídlenia. Jedna zo zastávok je aj na xerotermnom ostrove v Malých Karpatoch s výskytom vzácnych orchideí. Zo skalného hrebeňa Orlie skaly sa otvorí výhľad na Malé Karpaty a pri dobrej viditeľnosti je možné spozorovať Kamzík a Trnavskú pahorkatinu. Ako bonus pri troche šťastia na turistov čaká pozorovanie divej zvery - muflónov a laní.

Fotografie: Trnavský kraj zážitkov, autor: Adam Babirát

Viac o Trnavskom kraji a jeho atrakciách na: www.krajzazitkov.sk

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.