Driny oslávi deväťdesiat

Kam za dobrou kuchyňouKam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za zaujímavosťami a poznanímKam za dobrým tipomKam na víkendKam za dobrým vínom

Reč je tento raz o našej krásnej kvapľovej jaskyni. Má totiž tento rok deväťdesat. Jaskyňa Driny je jedinou sprístupnenou jaskyňou na západnom Slovensku a jednou z hlavných turistických atrakcií Malých Karpát. V porovnaní s našimi ostatnými sprístupnenými jaskyňami, v ktorých zväčša prevládajú mohutnejšie podzemné priestory, predstavuje sústavu užších puklinových chodieb, avšak s čarokrásnou kvapľovou výzdobou. Koncom septembra oslávi 90 rokov od svojho objavenia a pri tejto príležitosti obec Smolenice pripravila atraktívny program pre celú rodinu. Ak máte doma nadšených malých objaviteľov, prídite do Kultúrneho domu. Sú tu vystavené jedinečné historické fotografie, ktoré vznikli práve pri objavovaní jaskyne Driny.

Prehliadky jaskyne sú nenáročné, takže sú ideálnou voľbou aj pre rodiny s deťmi, či seniorov. V rámci zvýhodneného vstupu sa môžete vydať Náučným chodníkom Smolenického krasu alebo Po stopách objaviteľov. Deti určite poteší možnosť stretnúť živého netopiera či hádať spolu srodičmi, na čo sa im jednotlivé kvaple podobajú.

„V rámci exkurzie Po stopách objaviteľov návštevníci nazrú aj do neprístupnej jaskyne. Nielen účastníci exkurzie sa môžu tešiť na ukážku jaskyniarskych techník. Tie predvedú jaskyniari zo spriatelených klubov,“ pozýva na podujatie Anton Chrvala, starosta obce Smolenice. A ak máte záujem dozvedieť sa o histórii jaskyniarstva či o jaskyniaroch na Slovensku viac, bude prednáška Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva. Návštevu Smoleníc môžete spojiť aj s mimoriadnou prehliadkou múzea Molpír, v ktorom sa okrem iného dozviete, ako osud vynálezcu padáka Štefana Baniča súvisí s objavením jaskyne Driny. Múzeum Molpír bude v sobotu, 28. septembra otvorené od 10.00 do 17.00 hodiny.

Na podujatí nebude chýbať ani občerstvenie, o ktoré sa postarajú jaskyniari zo Speleoklubu Trnava a obec Smolenice. Lesy SR, Štátna ochrana prírody SR, Správa slovenských jaskýň a Slovenská speleologická spoločnosť milovníkom malokarpatských krás predstavia živú aj neživú prírodu. Pozývame vás osláviť 90. výročie objavenia jaskyne Driny! Výlet či príjemný víkend s rodinou budete mať isto nielen v oblasti Malých Karpát ale aj napríklad v meste Trnava. Okrem samotného historického centra mesta, Mestskej veže či Katedrály sv. Jána Krstiteľa môžete navštíviť okolité obce, tie skrývajú mnohé vinárske či medovinárske poklady. Vychutnajte si to najlepšie, čo Región Trnava ponúka. Pozývame aj my.

BH, fotos pani Monika Kováčová

http://www.ssj.sk/sk/jaskyna/8-driny

www.regiontrnava.sk

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.