Kam v zime na korčule...

Kam za oddychomKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na víkendKam za športom  v zime

Kam v zime na korčule za čarovným zážitkom

Máme pre vás tri tipy, kam sa ísť korčuľovať. Zima je tu aj so svojím mrazivým počasím. Jazerá a rybníky začínajú zamŕzať, a tak je najvyšší čas vytiahnuť korčule a vybrať sa na výlet. Korčuľovanie je jeden z mála športov, nielen pre kryté haly ale aj vo voľnej prírode. V zime je to samozrejme podmienené dostatočne chladným počasím, kedy pri mínusových teplotách zamrzne voda v jazerách. Ľad vhodný na korčuľovanie by mal mať hrúbku aspoň 10 - 15 centimetrov. Ak sa príroda do mínusových teplôt veľmi nehrnie, zimné korčuľovanie si môžete užiť na hokejových štadiónoch a umelých ľadových plochách určených  verejné korčuľovanie. Nič však nenahradí ten pocit voľnosti, keď sa môžete na korčuliach „rozbehnúť” po zamrznutej hladine jazera.

Kedy je ľad dostatočne hrubý a bezpečný? Vhodný ľad na korčuľovanie vzniká po niekoľkých dňoch nepretržitého silného a výdatného mrazu, ideálne bez sneženia. Sneh je totiž veľmi dobrým izolantom. Pod snehovou pokrývkou môže byť teplota oveľa vyššia než teplota vzduchu. Ľad pod snehom zamŕza oveľa pomalšie. 

Najkrajšie jazerá na zimné korčuľovanie na Slovensku

1. Štrbské pleso

Hľadáte výnimočné miesto? Štrbské pleso nesklame vaše očakávania. Naše najnavštevovanejšie pleso vo Vysokých Tatrách je miláčikom turistov v lete i v zime. Okrem toho, že sa okolo neho môžete prebehnúť na bežkách, skúsiť to môžete aj priamo po povrchu. Na Štrbskom plese môžete pri dostatočnom mraze pravidelne korčuľovať a snáď nemusíme dodávať, že vzhľadom na okolité prostredie je to skutočne čarovný zážitok.

2. Štiavnické tajchy

Ľuďmi vytvorené jazerá, takzvané tajchy, sú zasadené do malebného prostredia Štiavnických vrchov a sú ideálnym miestom, kam na výlet aj v zime. Kedysi ich používali baníci na odvádzanie vody z podzemia a jej distribúciu na miesta, kde ju bolo treba. Tajchy sú vodné nádrže vybudované najhustejšie v Štiavnických vrchoch na získanie energetických zdrojov na ťažbu a úpravu rúd v baníctve. Dnes tajchy využívajú rekreanti, v lete na kúpanie a v zime si na nich parádne zakorčuľujete.

3. Oravská priehrada 

Ak si chcete užiť sneh a pravú zimu, Orava je jednoznačnou voľbou, kam na výlet v zime. Vďaka svojej polohe zamŕza Oravská priehrada oveľa častejšie ako iné vodné plochy, takže sa dá na nej korčuľovať takmer každú zimu. Navnadili sme vás na nový zimný zážitok? Ešte pred cestou si nezabudnite uzatvoriť cestovné poistenie. V prípade, že sú pre vás tieto miesta príliš vzdialené, nezúfajte. Pri prechádzke prírodou určite natrafíte na malé jazero alebo rybník v blízkosti vášho bydliska. Nezabudnite sa však uistiť, že ľad je dostatočne pevný a ešte pred tým ako sa pôjdete korčuľovať, povedzte vždy rodine, či známym, presné miesto, kam a na ako dlho idete. Takže nech sa vám to pekne kĺže.

redakcia kamkam.eu, Foto: pexels, unsplash, ilustračná foto - slider: www.weissensee.com

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.