Kino Lumière v novom šate

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipom

Kino Lumière - situované v centre Bratislavy na Špitálskej ulici č. 4. Od 5. septembra roku 2011 ho prevádzkuje Slovenský filmový ústav. Jeho história však siaha až do roku 1976, kedy. začala prevádzka jeho štyroch kinosál pod názvom Filmový klub. Kino na Špitálskej bolo od začiatku svojej existencie miestom väčšiny formálnych aj neformálnych stretnutí nielen divákov s filmom, ale aj filmových tvorcov, pre ktorých sa toto miesto stalo „stánkom“ slovenského filmu.

Prvoradým záujmom Slovenského filmového ústavu je čo možno najdôstojnejšie na túto tradíciu Filmového klubu nadväzovať a naďalej ju aktívne rozvíjať. V súčasnosti sú všetky štyri kinosály Kina Lumière vybavené digitálnou aj 35 mm projekčnou technológiou. Súčasťou priestoru kina je aj kaviareň Kafehaus Lumière a Klapka.sk – predajňa filmovej literatúry, blu-ray a dvd nosičov slovenských filmov.  

Lumière je v riadnej prevádzke otvorený verejnosti 360 dní v roku, týždenne vidia hostia v kinách v priemere 68 predstavení. Z hľadiska programovej ponuky sa orientuje predovšetkým na slovenskú a európsku kinematografiu. Okrem súčasnej produkcie poskytuje Lumière výrazný priestor filmom z dejín domácej a svetovej kinematografie, stretnutiam divákov s filmovými profesionálmi a v neposlednom rade vzdelávaniu v oblasti audiovízie.

Viac o kine: www.kino-lumiere.sk

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.