Liptáci majú mapu bežeckých tratí

Kam za dobrým tipomKam na turistikuKam za športom  v zime

Dlho očakávaná mapa bežeckých tratí Liptova je na svete. Od januára návštevníci regiónu dostávajú do rúk sprievodcu, v ktorom sa dozvedia základné informácie o 18 najzaujímavejších športových trasách. Mapu si milovníci bežeckého športu môžu vyzdvihnúť v Informačných centrách, prípadne zadarmo získať od ubytovateľov.

Čo vám napadne ako prvé, keď sa povie zima na Liptove? Väčšina by bez váhania odpovedala „najlepšia lyžovačka na Slovensku“. Nie každý však už vie, že pod tamojšími zjazdovkami sú ideálne podmienky aj na bežecké lyžovanie. Pri optimálnom zimnom počasí bude k dispozícii viac ako 70 kilometrov tratí rôznych obtiažností. Nová mapa uľahčí priaznivcom bežiek hľadanie vhodných tratí. Okrem grafického značenia v nej nájdu informácie o dĺžke trate, prevýšení, nadmorskej výške a základné bezpečnostné pokyny a odporúčania pre bežkárov. Všetky trasy zároveň nájdu na stránke regiónu a v mobilnej aplikácii Liptov.
Dosiaľ podrobná mapka tratí od Západných Tatier až po Veľkú Fatru chýbala. Dovolenkári a amatérski športovci si však už môžu vyberať spomedzi 18 trás s dĺžkou viac ako 70 kilometrov. Najdlhšou traťou bude 10,7 km dlhá trasa Háj-Smrečany-Dolinky-Žiar v Západných Tatrách. Najväčšie prevýšenie, až 247 metrov dosahuje trasa Hrabovo-Vlkolínske Lúky. Pravidelne upravovanou trasou je 600 m dlhý okruh v Nízkych Tatrách na Lúčkach, vhodný pre korčuliarsku aj klasickú techniku. Najväčší počet bežeckých tratí majú v Nízkych Tatrách, kde ich je 8, Západné Tatry s predhorím ich majú o tri menej a Veľká Fatra ponúka milovníkom bieleho športu ďalšie 4 trate.
Dôvodom, prečo stále viac ľudí hľadá alternatívu k zjazdovému lyžovaniu, je najmä tesnejšie spojenie s prírodou. Práve na bežkách má každý dostatok času obdivovať krásu zimnej prírody a nádhernú scenériu hôr. Kvalita i počet bežeckých tratí je však závislý od dostatočného množstva prírodného snehu. Termín ich otvorenia preto závisí od poveternostných podmienok. Web: Elektronická verzia mapy bežkárskych tratí

Zdroj: OOCR Region Liptov a http://slovakia.travel/

 

 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.