Správne okuliare na cestu

Kam za športom v leteKam za dobrým tipomKam za športom  v zime

Nakupovanie slnečných okuliarov môže byť náročná úloha. Každá značka má rôzne veľkosti a snaží sa propagovať rôzne vlastnosti okuliarov. Pátrali sme po tom, na čo všetko si potrebujete dať pozor pri ich kúpe, aby ste boli maximálne spokojní, keď ich kúpite. 

Pre každú tvár sa hodí iný typ okuliarov

Prvá vec, ktorú treba zohľadniť pri nákupe správnych slnečných okuliarov je to, aký typ tváre máte,  a teda ktorý tvar slnečných okuliarov vám najlepšie sadne. Všeobecne platí, že zaoblený rám bude optimálny pre hranatejšiu tvár. Mäkšie okraje doplnia hranatú tvár a naopak na okrúhlych typoch tvári budú vynikať výrazné hranaté rámy. Ten, kto má oválnu tvár môže nosiť akýkoľvek tvar rámu a experimentovať tak aj s rámami zaujímavých tvarov.

Polarizácia

Polarizačné okuliare, ako napríklad Dita okuliare, redukujú odlesky zo snehu, vody a okien automobilov, čo vám pomôže chrániť oči pred poškodením slnečným žiarením lepšie, ako vaše štandardné šošovky s ochranou pred UVA a UVB žiarením. Rovnako sú optimálne v tom, že  si nenamáhate oči nielen počas slnečných, ale aj počas zamračených dní. Polarizované šošovky sú navyše tiež veľmi trendy a sú v rôznych farbách. Odborníci však upozorňujú zákazníkov, aby dávali pozor na lacné polarizačné okuliare, ktoré môžu zdeformovať videnie a spôsobiť namáhanie očí, bolesti hlavy alebo nepríjemné pocity v očiach.

Zdroj obrázku: Alexander Chlum 

Zvážte zafarbenie šošovky

Rôzne odtiene šošovky filtrujú svetlo inak. Sivo zafarbené šošovky znižujú jas bez skreslenia farieb, vďaka čomu sú vhodné na jazdu. Jantárové a hnedé šošovky tiež znižujú modré svetlo a odlesky. Gradientné šošovky, ktoré sú v hornej časti tmavšie a postupne blednú, fungujú podobne ako čelné sklo vášho vozidla a blokujú zhora slnečné žiarenie bez toho, aby bol váš pohľad príliš tmavý. Rozmyslite si preto, na akú činnosť budete slnečné okuliare potrebovať, a tomu prispôsobte aj odtieň šošoviek.

Správna veľkosť

To, ako vám vaše slnečné okuliare sedia, môže tiež ovplyvniť ich efektivitu pri blokovaní škodlivých UV lúčov. Optimálne okuliare by vám mali tesne priliehať k tvári bez toho, aby boli príliš tesné alebo mali ste z ich nosenia nepríjemný pocit. Stred šošovky by mal byť v jednej rovine so stredom oka a rámy by nemali byť také široké, aby po stranách prepúšťali UV lúče, čo môže byť pre vaše oči rovnako škodlivé ako priame slnečné svetlo. Nepodceňujte preto ani jednu z uvedených vlastností okuliarov a vyberte si tie správne okuliare, ktoré vám padnú, ako uliate.

Zdroj obrázku: Shebeko / Shutterstock.com

PR článok

Titulný obrázok: Jacob Lund / Shutterstock.com

 

 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.