Prví odvážlivci na Dunajci

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za športom v leteKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na turistikuKam na víkend

Na rieku Dunajec sa už vrátili prvé plte. Potvrdil to jeden zo spolumajiteľov pltí Ján Hubcej, z Pltníctva Dunajec Červený Kláštor, pričom poznamenal, že, kým spustili na vodu prvú plť, museli tiež urobiť potrebné epidemiologické  opatrenia. No nielen to. Bude menší počet turistov,  na jednej plti môže sedieť  namiesto 14, len 10 osôb, aby dodržali požadovaný odstup a  rúško sa aj tu stalo súčasťou výstroja každého návštevníka. Nič to nemení na veľkom záujme turistov, ktorí sa nechávajú unášať pohľadom po krásnej  prírode na  desaťkilometrovej trase. Vedie od Červeného kláštora až po obec Lesica. Po tejto vodnej ceste  púta pozornosť nielen čarovná  príroda, ale aj najväčší prírodný kaňon v strednej Európe. Niet sa čo čudovať, že  záujem o splav po Dunajci je z roka na rok stále vyšší. Ponúka totiž netradičnú formu zážitkov. Napríklad  vlani využilo tieto služby viac ako 80 tisíc pasažierov. A tohto roku  pltníci rozšírili aj služby o dvoj alebo päťmiestne  rafty pre menšie skupiny.

Pltenie dreva po Dunajci bolo bežné už od začiatku 18. storočia. Najstaršou zmienkou je latinský záznam z roku 1708, podľa ktorého sa na plti dopravil až na brehy Baltiku kňaz a cestovateľ Daniel Krman, ktorý ako vyslanec kuruckého povstania smeroval po Dunajci k švédskemu kráľovi Karolovi XII. Historické pramene uvádzajú, že Dunajec bol významnou cestou, po ktorej sa prepravovalo drevo až k Baltskému moru. Za každú absolvovanú cestu pribudla pltníkovi na klobúku jedna morská mušľa. Takýto klobúk zdobený mušličkami (kapeľus) je dodnes neodmysliteľnou súčasťou goralského kroja.

Splavovanie Dunajca na pltiach turistami je svetovou raritou.

Autor: GK, fotos: Pltníctvo Dunajec

https://vraji.sk/

http://pltnictvo.eu.sk/

                                                                                                                    

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.