Úsvit zažiari onedlho v kine

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipom

O necelý mesiac príde do kín výpravná detektívna dráma Úsvit - československý film, dej sa odohráva vo svete obuvi, za čias Baťu, v prvej republike. Ukazuje miesto, ktoré je na jednej strane neuveriteľne moderné, ale zároveň v sebe ešte nesie niektoré stereotypy vnímania sveta. A práve do tohto prostredia vstupuje Helena – silná a inteligentná žena, ktorá robí všetko preto, aby našla odpovede na svoje otázky, a ktorá sa dokáže vzoprieť mužom, dokonca aj vlastnému manželovi, čo v tej dobe nebolo úplne bežné.

V roku 1937 prichádza do podtatranského mesta Svit riaditeľ továrne so svojou ženou, aby tu podľa vzoru baťovského Zlína vybudovali moderné priemyselné mesto. Ich plány však naruší znepokojujúci nález mŕtvoly v areáli továrne. Ide o telo novorodenca s mužskými aj ženskými pohlavnými orgánmi. Prípad presahuje možnosti miestnych žandárov, podlieha maximálnemu utajeniu a na scénu prichádza tajná polícia. Zdá sa však, že jediným človekom, ktorý chce záhadu naozaj vyriešiť a nájsť odpovede, je tehotná manželka riaditeľa továrne. Tá pri pátraní narazí na nečakané prekážky vrátane množstva predsudkov...

„Príbeh filmu Úsvit delí od dneška takmer storočie a napriek tomu je až príliš aktuálny. Odohráva sa v čase, keď jeho aktéri ešte nevnímali blížiacu sa vojnu, ale, naopak, v malom meste sa tešili z úspechov fabriky, ktorú budovali. Vidíme ľudí, ktorí sa snažia porozumieť svetu, ktorý sa mení pred ich očami a reagovať na to, s čím sa predtým osobne nikdy nestretli. Česko-slovenská spolupráca na filme ponúka nesmierne zaujímavé prepojenie vnímania tohto obdobia našich dejín, ale aj jeho jednotlivých aktérov,“ hovorí o projekte producent Rasťo Šesták z DNA Production.  

Film Úsvit mal svetovú premiéru v hlavnej súťaži na festivale v Karlových Varoch a vyslúžil si mimoriadne pozitívne reakcie nielen od domácich, ale aj zahraničných médií. Za všetko hovorí nasledujúci krátky výber úryvkov z recenzií. Napríklad:

Absolútna bomba! Musíte ho vidieť... Je napínavý a nesmierne ľudský.“(Britské listy), či „Moderne pôsobiaci český film, sláva!“ (moviezone.cz), „Je to vizuálna rozkoš, od ktorej sa ťažko odvracia zrak.“ (novinky.cz), „Nezvyčajný, znepokojivý a zároveň napínavý. Chlupáček dosiahol dojem výpravne ambiciózneho projektu... Úsvit dostáva kozmopolitný nádych, ktorý presahuje zažité formálne postupy spojené so slovenskou kinematografiou.“ (SME), „Krásna česká dobová dráma. Pútavá (a) nádherne spracovaná.“ (Variety) atď.
 

Na projekte sa podieľali aj uznávaní zahraniční tvorcovia. Autorom hudby je Simon Goff, držiteľ Grammy za film Joker a seriál Černobyl, colour grading mala na starosti Natasha Leonnet, ktorá pracovala na oscarovom La La Lande alebo filme Spider-Man: Paralelné svety. Plagát k filmu vytvorila hollywoodska dizajnérka Desi Moore, ktorá má na konte napríklad aj plagát k seriálu Hra o tróny, k filmom Mad Men, Dámska jazda či Tár.

Autorom scenára je talentovaný slovenský scenárista Miro Šifra, ktorý sa podieľal na scenári k filmu Červený kapitán a seriálom Rédl či Zrádci. Po boku hlavných hrdinov v podaní Elišky Křenkovej a Miloslava Königa si vo filme Úsvit zahrali aj slovenskí herci Milan Ondrík, Marián Mitaš, Ján Jackuliak, Judita Hansman, Andrea Bučko, Dávid Hartl, Anton Šulík, Lukáš Frlajs a ďalší.

Historická dráma Úsvit bude v slovenských kinách od  5. októbra 2023. Ešte predtým sa v termíne 22. – 23. septembra uskutočnia špeciálne predpremiéry za účasti tvorcov a hercov v mestách Nitra, Partizánske, Poprad a Svit.

Réžia: Matěj Chlupáček, scenár: Miro Šifra, kamera: Martin Douba, producenti:Maja Hamplová, Matěj Chlupáček (Barletta Productions), koproducenti: Rasťo Šesták, Peter Bebjak (D.N.A. PRODUCTION). Architekt: Henry Boraros, Kostýmová výtvarníčka: Jarmila Dunděrová

Hrajú: Eliška Křenková, Miloslav König, Milan Ondrik, Marián Mitaš, Luboš Veselý, Martha Issová, Hampl Ladislav, Richard Langdon, Ján Jackuliak, Judita Hansman, Andrea Bučko, Viktória Petrašová, Zuzana Konečná, Dávid Hartl, Anton Šulík, Martin Šalacha, Ivo Gogál, Peter Oszlík, Ondrej Hraška a ďalší.  Viac na: www.bontonfilm.sk

Foto: Úsvit / foto: Stanislav Honzík, Bontonfilm

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.