Znie opäť hudba bez hraníc

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na víkend

Veľké mená v Bratislave. Len pred niekoľkými dňami Slovenská filharmónia privítala prvých interpretov a publikum, na v poradí už 55. ročníku Bratislavských hudobných slávností. Do Bratislavy prídu opäť zvučné mená spevákov, hudobníkov i hudobných zoskupení z mnohých krajín sveta. Otvárací koncert úspešne dirigoval Jamesa Judd, zazneli  diela symfonického repertoáru 19. a 20. storočia. Pán Juraj Valčuha, bude dirigovať so Slovenskou filharmóniou a Slovenským filharmonickým zborom majestátnu Stabat Mater od Antonína Dvořáka. Nemožno nespomenúť doyena slovenských dirigentov Ondreja Lenárda, šéfdirigenta Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu. Niektorí zavítajú na Slovensko po prvý raz ako legenda Sir John Eliot Gardiner, významný fínsky dirigent Hannu Lintu, či venezuelský dirigent Rafael Payare, ktorý patrí k najvyhľadávanejším dirigentom svojej generácie (1980) a etabloval sa na európskej i americkej koncertnej scéne alebo so SOČR ich aktuálny nový šéfdirigent Alexander Liebreich. Na BHS sa radi vracajú také osobnosti ako Valery Gergiev, Esa-Pekka Salonen, Thomas Hengelbrock, Pinchas Steinberg. Ale aj dirigenti, ktorí síce v Bratislave dirigovali, ale nie koncert na BHS - Andrés Orosco-Estrada a Karel Mark Chichon

BHS sú každoročne prehliadkou vynikajúcich zahraničných orchestrov a sólistov a v tomto ročníku BHS hosťuje deväť prominentných zahraničných orchestrov a dva zahraničné zbory (uvádzame v poradí ich koncertov na BHS): Royal Philharmonic London /29.9., Fínsky rozhlasový orchester /30.9., English Baroque Soloists & Monteverdi Choir /1.10., Symfonický orchester Českého rozhlasu /2.10., Philharmonia Orchestra London /4.10., Mníchovská filharmónia a Mníchovský filharmonický zbor /5.10., Orchester Mariinského divadla Petrohrad/9.10., Wiener Philharmoniker /11.10., Deutsche Staatsphilarmonie Rheinland-Pfalz /12.10.

Elina Garanča – svetová hviezda luxusnej kvality! Súčasťou BHS v posledných rokoch sú recitály výnimočných osobností, tak inštrumentálnych ako aj vokálnych sólistov. Tento rok sa predstaví lotyšská rodáčka z Rigy, ktorej vystúpenia sú netrpezlivo očakávané na najprestížnejších scénach sveta. Elina Garanča si vybrala operné árie Verdiho, Pucciniho i Cileu, určite nás však zaujme aj nostalgickými aj temperamentnými španielskymi piesňami.

K mimoriadne zaujímavým sólistom na 55. ročníku BHS budú patriť zahraniční inštrumentalisti:

- hviezdna čínska klaviristka Yuja Wang, rodáčka z Pekingu, ktorá očarúva poslucháčov na svetových pódiách nielen technickou dokonalosťou a hĺbkou svojho „muzikantstva“, ale aj bezprostredným a nekonvenčným prejavom. V roku 2017 získala ocenenie Musical America’s Artist of the Year.

- už spomínaný francúzsko-americký klavirista Eugen Indjić

- arménsky huslista Sergey Khachatryan

- jeden z najžiadanejších svetových violončelistov Maďar István Várdai

- excelentný hráč na bicie nástroje Rakúšan Martin Grubinger

- vokálni sólisti v dielach Mendelssohna Bartholdyho /5.10. a Dvořáka Stabat mater 6.10.

Na BHS nebudú chýbať ani klavírny a organový recitál.

Svetoznámy interpret Olivier Latry je titulárnym organistom v Katedrále Notre Dame v Paríži. Koncertoval vo vyše päťdesiatich krajinách na piatich kontinentoch. Inauguroval mnoho „kráľovských nástrojov“ vo významných katedrálach a koncertných sálach ako Verizon Hall (Philadelphia), Palác umenia (Budapešť), Musikverein (Viedeň), La Maison Symphonique (Montreal) či v Royal Festival Hall v Londýne. Účinkovanie Oliviera Latryho na BHS /6.10. je našou symbolickou spomienkou a prejavom účasti s tragickým požiarom ikonickej parížskej katedrály.

Komorné koncerty zahraničných hostí: Moskovské sláčikové kvarteto David Oistrakh Quartet /7.10, nazvané podľa jednej z najväčších osobností husľovej hry, tvorí štvorica znamenitých inštrumentalistov. Jej primáriom je Andrey Baranov, známy už zo sólových vystúpení v rámci BHS i koncertných sezón Slovenskej filharmónie. Andrey Baranov je víťazom jednej z najprestížnejších svetových súťaží – husľovej súťaže Kráľovnej Alžbety v Bruseli (2012) . Zvíťazil tiež na Medzinárodných súťažiach Benjamina Brittena a Henriho Marteaua, ako aj na ďalších vyše dvadsiatich vrátane súťaže v Indianapolise, Soule, či medzinárodnej súťaže nesúcej meno G. Paganiniho v Moskve.

Jedno z veľkých mien operného sveta, mezzosopranistka arménskeho pôvodu Stella Grigorian, a žijúca legenda tanga, skladateľ a klavirista Gustavo Beytelmann, sľubujú spoločne výnimočný večer, ktorý obohatí tohtoročný festival o novú hudobnú a estetickú dimenziu /5.10. Zaznejú v ňom tangá rôznych proveniencií v piatich rozličných jazykoch, vlastné kompozície Beytelmanna i skladby ďalšej hudobnej ikony 20. storočia, Astora Piazzollu, s ktorým Beytelmann osobne spolupracoval.

Popri Slovenskej filharmónii hosťuje na 55. ročníku BHS Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, s ktorým si na BHS/10.10. pripomenieme 90. výročie založenia prvého profesionálneho symfonického orchestra na Slovensku.

Koncert 3.10. bude venovaný 100. výročiu narodenia Jána Albrechta, vďaka ktorému v roku 1973 vznikol súbor Musica aeterna.

Novinkou na 55. ročníku BHS sú dva projekty:

Salón mladých /9.10. - dramaturgia BHS má ambíciu výraznejšie upozorniť na generáciu mladých umelcov na začiatku ich profesionálnej kariéry v medzinárodnom kontexte. Predstaví sa maďarský violončelista Gergely Devich, slovenský trubkár Stanislav Masaryk. český klavirista Matyáš Novák. Mladé talenty /13.10. - na koncerte sa predstavia dva mimoriadne talenty huslista Teo Gertler a klavirista s austrálsko-slovenským pôvodom Ryan Martin Bradshaw. Beethovenovou predohrou, bude počas záverečného koncertu,  predznamenáva Slovenská filharmónia rok 2020, ten  bude  venovaný tomuto géniovi, ktorého 250. výročie narodenia si pripomenieme.

Spracovala: BH
Foto: Jan F.Lukas, Facebook BHS

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.