Legenda medzi kúpeľmi...

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za dobrým tipomKam na turistikuKam na víkend

Karlove Vary sú legendou medzi kúpeľmi. Platí to v našom, ale aj v celosvetovom meradle. Aspoň pár dní by tam mal stráviť každý z nás. Sezóna plná rôznych podujatí sa v tomto kúpeľnom meste, ktoré založil v 14. storočí Karel IV, sa už začala a my ponúkame niekoľko tipov na jeho návštevu.

Mesto Karlove Vary, ktoré leží na sútoku riek Teplá a Ohře, má naozaj neopakovateľné čaro. Povesť hovorí o tom, že ich cisár nechal vystavať hneď po tom, ako jeho družina poľovníkov náhodne objavila termálne pramene. Kvôli niekoľkým pohromám sa však z týchto čias zachovalo len niekoľko stavieb. Väčšina architektonických pamiatok v meste je z 18. a 19. storočia. V tom čase mesto zažívalo „obdobie hojnosti".

Dnes liečivé pramene využívajú pri rôznych procedúrach, odborníci odporúčajú pitné kúry, kúpele... Svetoznámym sa stal aj bylinkový likér Becherovka, ktorého výroba sa datuje od roku 1807.

Punc najvyššej kvality má aj Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary a v neposlednom rade aj výroba skla. Zoznámte sa aj s výrobou krištáľového skla zo sklárne, ktorú v roku 1857 založil Ludwig Moser. Výrobky dodávala do palácov panovníkov a štátnikov celého sveta.

Náš kultúrny tip: Hraná prehliadka mesta v podaní Pouličného divadla Viktora Braunreitera, tentoraz na tému známych karlovarských značiek a produktov, napr. o pive, minerálke, skle či bylinkovom likéri. Trasa sa začína pri Cisárskych kúpeľoch a  končí sa pri Morovom stĺpe. Záujemcovia sa stretnú napr. s Heinrichom Mattonim, Ludwigom Moserom, Barbarou Bayerovou či Janom Becherom. Teda s tými, v  ktorí mesto preslávili.

Ako ušetriť: Počas pobytu v Karlových Varoch si kúpte mestskú kartu Karlovy Vary Region Card, ktorá poskytuje voľný vstup do viac ako štyridsiatich pamiatok. Karta platná dva dni stojí 650,- Kč pre dospelého a 1 400,- Kč pre celú rodinu. Môžete si kúpiť aj mestskú kartu s platnosťou na štyri a sedem dní. Nájdete ju v infocentrách v Karlových Varoch, v Mariánskych Lázních, v Chebe a na malebnom hrade Loket, ktorý je vzdialený len deväť kilometrov od Karlových Varov.

Viac informácií nájdete na www.karlovyvary.cz, a na http://www.karlovyvarycard.cz/CS/karta.html, Foto: mesto Karlovy Vary

Spracovala BH

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.