Luhačovice: návrat k tradícii

Kam na dovolenkuKam za oddychomKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam a kde sa ubytovaťKam na víkendKam za zdravím, wellnessom

Ak by sme vám mali odporučiť, kde stráviť prichádzajúce letné dni, isto by sme vás zaviedli do nedalekého českého kúpeľného mesta Luhačovice.

KOMPLETNÁ FOTOGALÉRIA NA FACEBOOKU TU

Len hodinu a pol cesty z Bratislavy leží pre mnohých Slovákov dobre známe mesto. Pre tých, ktorí len objavujú nové, bude príjemným prekvapením, miestom na odpočinok, miestom, ktoré vždy spájalo oba naše národy. Luhačovice ležia v nádherných kopcoch Bielych Karpát. Kúpele Luhačovice sú dnes synonymom pohody, dobrej vody, liečivých prameňov, známej Vincentky, ale najmä spojené s menom významného slovenského architekta prvej polovice 20. storočia Dušana Samuela Jurkoviča, rodáka z Myjavy. Ten vdýchol kúpeľom svoj rukopis, najmä vďaka početným stavbám. Realizoval ich priamo v kúpeľoch a v ich okolí. Sú to známe „Jurkovičove budovy", plné farieb a dreva. Tvoril akúsi ľudovú secesiu, strávil v Luhačoviciach a v tomto regióne mnoho rokov, vytvoril množstvo zaujímavých stavieb, bol, ako ho mnohí nazývali, akýmsi básnikom dreva....Tvorba pre Luhačovice bola pre neho ako architekta významnou životnou etapou a Luhačovičania sú na dielo tohto slovenského architekta, ktoré tu takmer v priebehu 40 rokov zanechal, právom hrdí. Aký paradox, veď mnohí Slováci na jeho úžasné dielo a meno takmer zabudli...

Jeho najznámejšou stavbou je hotel Jurkovičov dom. Stojí od roku 1822, a pán architekt  ho v roku 1902 prestaval pre vtedy novovzniknutú Akciovú spoločnoť lázní Luhačovických. Je národnou kultúrnou pamiatkou a najznámejšou dominantou kúpeľného centra Luhačovíc. Domu - hotelu v posledných rokoch odborníci vdýchli nový život, obnovili jeho šat a ponuku ozdravovacích pobytov, českú kuchyňu a profesionálny servis pre hostí. Pobyt práve v Jurkovičovom dome vám vrelo odporúčame. A ešte čosi. Dnes je v kúpeľoch osem stavieb, čo sa zachovali z celkového počtu pätnásť, od autora architekta Jurkoviča. Tie akciová spoločnosť postupne veľmi citlivo rekonštruuje v súlade s národnou pamiatkovou  starostlivosťou a adaptuje podľa dnešných štandardov v kúpeľníctve.

Kúpele Luhačovice majú jedinečné liečivé pramene, a tým sa radia medzi najlepšie liečebné kúpele v Európe. "Zdravá" voda osoží pri ochorení dýchacích ciest i pohybového ústrojenstva. Odborníci využívajú najmä veľmi známy prameň Vincentka, ale aj ďalších dvanásť veľmi silných mineralizovaných prameňov. V posledných rokoch sa tu venujú aj liečbe diabetes a dýchacieho ústrojenstva. A to je od nás niekoľko tipov kam za poznamím, či kam zájsť na predĺžený víkend, či na krátky ozdravovací pobyt a načerpať nové sily.

Možno na záver ešte iný tip v okolí. Neďaleké Pustevny, sú vyhľadávaným miestom pre odpočinok i šport, kde sú dominantami nádherné drevené stavby práve od slovenského architekta Dušana Jurkoviča. Volajú sa Maměnka a  Libušín. Obe v secesnom slohu s čičmianskym a valašským "nádychom" a storočná drevená zvonička. V marci tohto roku zhorela takmer do tla strecha chaty Libušín. Na vine bola technická závada. Privátne  finančné dary i podpora štátu pomôže však rýchlo poškodenú strechu zrekonšturovať. Tiež možno nasledovanie hodný príklad ako si v Čechách chránia pamiatky a dokonca aj tie, čo postavil Slovák. Neďaleký Rožnov pod Radhoštěm zasa ponúka nádherný pohľad z rozhľadne. Tá je tiež dielom pána architekta Jurkoviča. Jej návšteva stojí za to.

KOMPLETNÁ FOTOGALÉRIA NA FACEBOOKU TU

www.lazneluhacovice.cz

Beata Havranová

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.