Jeseník - tam kde lieči voda i vzduch

09 December 2013

Vyberte sa s nami do regiónu, ktorý preslávil zakladateľ prvých vodoliečebných kúpeľov na svete, Vincenz Priessnitz. Po trase Bratislava - Brno - Olomouc - Šumperk je to do obce Jeseník len čosi vyše 300 kilometrov, po troch hodinách cesty autom sa ocitnete v úplne inom svete.

Každý, kto mal možnosť prežiť zopár predvianočných dní uprostred hôr, čerstvo pocukrovaných snehom, určite potvrdí, že advent tu má úplne inú atmosféru ako vo veľkom meste. My sme strávili druhý adventný víkend v objatí pohoria Jeseníky a Rychlebských hôr, v kraji, ktorý preslávil zakladateľ liečenia vodou, zakladateľ prvých vodoliečebných kúpeľov na svete Vincenz Priessnitz. Hostiteľom boli kúpele nesúce jeho meno a pokračujúce v jeho odkaze. 

Génius bez vzdelania
 

Po trase Bratislava - Brno - Olomouc - Šumperk je to do obce Jeseník len čosi vyše 300 kilometrov a po tri a pol hodine cesty autom sa ocitnete v úplne inom svete. Nad obcou Jeseník sa v pôvodne malej osade Gräfenberg narodil Vincenz Priessnitz, z ktorého sa neskôr stal svetoznámy lekár. Preslávil sa využívaním miestnej „živej vody" i priaznivých klimatických podmienok na liečenie celého organizmu a širokej škály chorôb. V mieste svojho rodiska založil prvý vodoliečebný ústav na svete. A hoci musel dlho bojovať o uznanie svojich metód širokou lekárskou obcou ‒ bol označovaný za šarlatána a podvodníka ‒ nakoniec sa mu podarilo všetkých presvedčiť, že aj studená voda môže liečiť. Jednoduchým pozorovaním prírody zistil, že krátkodobé pôsobenie chladu na organizmus vyvolá pozitívnu reakciu tela ‒ zahriatie a prekrvenie. Táto vzájomná interakcia bola podstatou jeho liečebných metód, ktoré rokmi a počtom vyliečených pacientov zdokonaľoval. Časom sa z malej osady Gräfenberg stali svetoznáme kúpele, ktoré fungujú dodnes ‒ Priessnitzove liečebné kúpele

Nedotknutá príroda         
 

Obec Jeseník i kúpele nad ňou ležia v objatí nádherných hôr. Hrubý a Nízky Jeseník, Rychlebské hory, čistý vzduch nabitý iónmi, ktoré preukázateľne harmonizujú organizmus, ponuka zimných športov (beh na lyžiach, výlety na snežniciach, zimná turistika, nordic walking, zjazdové lyžovanie - napr. strediská Ramzová, Kouty) v kombinácii s kúpeľnými procedúrami môžu byť skvelým tipom na strávenie voľných dní v tomto regióne. Oblasť, ktorá nie je zasiahnutá masívnym cestovným ruchom bude určite vyhovovať každému, kto si chce hlavne oddýchnuť a spomaliť.

Viac informácií na: www.priessnitz.cz
NÁŠ GASTRONOMICKÝ TIP 

Vila Elis -
 romantická a nostalgická Vila Elis nesie meno rakúskej cisárovnej Alžbety (1837-1898) ‒ krásnej a tajomnej Sissi, ktorá bola okrem iného známa svojou charitatívnou činnosťou. V Jeseníku, vtedajšom Frývaldove, finančne podporovala mnoho projektov a na jej počesť sa ulica, kde sa Vila Elis nachádza, volala až do roku 1945 Elisabethstrasse. V roku 2011 bola takmer úplne rozpadnutá Vila Elis zrekonštruovaná,  vznikla v nej reštaurácia, ktorá ponúka mnohé staré recepty, ktoré boli v spolupráci s miestnymi historikmi objavené a znovu uvedené do praxe. Jedlo, ktoré majster šéfkuchár Tomáš Pekař ponúka hosťom,  je naozaj skvostné, pripravované predovšetkým z miestnych produktov. 
Prokop Slováček, foto autor

Súvisiace aktivity

Kam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na víkendKam za zdravím, wellnessomKam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za dobrou kuchyňouKam na turistikuKam na dovolenkuKam za dobrým vínomKam za športom  v zimeKam za športom v leteKam a kde sa ubytovať
Zázračná voda má už dvesto rokov
Zázračná voda má už dvesto rokov
Tohto roku si akciová spoločnosť pre plnenie známej liečivej vody Vincentka, pripomína 200 výročie od...
Kráľovské slnko v Prahe
Kráľovské slnko v Prahe
Výstava Slneční králi je výnimočným medzinárodným projektom, ktorý dokumentuje najväčšie...
Obľúbený Libušín v novom šate
Obľúbený Libušín v novom šate
Návštevníci Pusteven sa majú opäť možnosť pozrieť do Jedálne Libušín, ktorú v rokoch 1897 - 1899...
Známy a obľúbený masopust
Známy a obľúbený masopust
Valašsko opäť po roku ožije masopustom, teda fašiangami. Múzeum pod holým nebom v Rožnove pod Radhoštěm,...
Skvosty architekta v Plzni
Skvosty architekta v Plzni
Jedinečný architektonický skvost vytvoril v meste Plzeň, svetoznámy architekt Adolf Loos  v 30. rokoch 20....
Pekári ozajstnými majstrami
Pekári ozajstnými majstrami
Stalo sa už tradíciou, že aj majstri pekári, oslavujú svoj sviatok. A to už od roku 1994. Stretávajú sa...
Novinka z kovu
Novinka z kovu
Počuli ste niekedy, že je jestvuje, kovový betlehem? Ešte nie, ale práve ho stavajú. Onedlho, od prvého...
V Jeseníku majú múzeum Lega
V Jeseníku majú múzeum Lega
Slezský Jeseník má díky místním lázním nové lákadlo pro turisty. Priessnitzovy léčebné lázně ve...
V Lešnej zavoňajú cukrovinky
V Lešnej zavoňajú cukrovinky
Od 5. marca do 30. augusta 2015 organizuje zámok Lešná pri Valašskom Meziříčí unikátnu výstavu s názvom...
Náš tip: Múzeum Karla Zemana
Náš tip: Múzeum Karla Zemana
Spravte si výlet za filmovými pokladmi do Múzea Karla Zemana v Prahe. Toto múzeum vás prenesie do sveta...
V Jeseníkoch otvoria sezónu
V Jeseníkoch otvoria sezónu
Pozvánka od susedov na príjemné prežitie májového víkendu Lázeňské město uprostřed...
"Lietanie na metle" v Jeseníkoch
Pozvánka k susedom do Priessnitzovych liečebných kúpeľov v Jeseníku: Staré legendy praví, že poslední...
Umenie kuchyne Magdaleny Rettigovej
Umenie kuchyne Magdaleny Rettigovej
Varenie, pečenie a prípravy na Vianoce sú už za nami,  a  akoby už ani neboli, veď čas tak rýchlo letí....
Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.