Royal Spa – kúpele, zdravie, wellness

18 February 2013

Tradícia kúpeľov v Čechách zachovaná pre budúcnosť

Tak ako na Slovensku, aj v Čechách siaha tradícia kúpeľníctva hlboko do histórie. Snáď každý si pamätá na dovolenku s rodinou strávenú v kúpeľoch. Moderná doba si vyžaduje nové prístupy a tak spoločnosť Royal Spa (www.royalspa.cz), súkromný reťazec kúpeľných a wellness hotelov na území Českej republiky, hľadá už 16 rokov ten najoptimálnejší model prístupu k modernému zákazníkovi. Nielen s akcentom na klasickú kúpeľnú liečbu, ale aj na rôzne druhy relaxačných a wellness pobytov. Podľa čísel, vyše 30 tisíc zákazníkov ročne, sa to, zdá sa, už podarilo. Spoločnosť prevádzkuje 4 kúpeľné komplexy a 1 wellness vo významných kúpeľných mestách Česka: Luhačovice, Mariánske Lázně, Veľké Losiny a Ostrožská Nová Ves. Celková kapacita je okolo tisíc miest, väčšina hotelov má štvorhviezdičkový štandard.

Na návšteve vo Veľkých Losinách

Termálne kúpele a rovnomenné mestečko Veľké Losiny ležia v dosahu zhruba troch hodín od Bratislavy. Spomaľte životné tempo a objavujte. Napríklad hotel Eliška, ktorý si, hoci zmodernizovaný, uchoval krásnu kúpeľnú atmosféru. Pohoda a pohostinnosť, nás v ňom sprevádzali na každom kroku. Z areálu kúpeľov, lesoparku plného vzácnych stromov (nachádza sa v ňom aj termálne kúpalisko) sa vám ani nebude chcieť odísť. Ale predsa to skúste. Za návštevu stojí Losinský zámok spojený s neslávne známymi čarodejníckymi procesmi, či unikátna ručná papiereň stará 400 rokov. Najbližšiu a jedinú konkurenciu v Európe má až v Taliansku. Ručne vyrobený papier má vysokú prestíž po celom svete, na svetových univerzitách, ale napríklad aj v prezidentských kanceláriách. (reportáž o ručnej výrobe papiera si onedlho môžete prečítať tu).

Síra ktorá lieči

Podhorie Hrubého Jeseníku príjemne „rozvlnilo“ krajinu okolo Veľkých Losín a to je priam výzva pre dovolenkárov na všetky outdoorové aktivity. V zime i v lete. Ale vráťme sa ku kúpeľníctvu, ktoré v tejto oblasti dominuje. Na území vyviera 5 prameňov s obsahom síry. Teplé, určené na kúpele i studený - pitný. Vyvierajú z hĺbky okolo 1000 metrov a ich kvalita ich radí k najlepším prameňom v Česku. Liečia pohybové, kožné, neurologické problémy a svalové problémy, napomáhajú pri únavovom syndróme. Vrelo odporúčame!

Ďalší partneri Royal Spa

Mariánske Lázne sa stali krátko po založení svetoznáme. Hlavne vďaka viac ako 40-im liečebným prameňom, ktoré majú rôznorodé účinky a liečia široké spektrum ochorení. Už začiatkom 19. storočia patrili tieto kúpele k tomu najlepšiemu. Vedeli ste že v „mariánkách“ sa liečil napríklad kráľ Eduard VII., skladatelia Chopin a Wagner, ale aj Mark Twain či Sigmund Freud?

Aj Luhačovice majú vo svete svoj cveng. Veď sú to štvrté najväčšie kúpele v Čechách a najnavštevovanejšie moravské kúpele. Pili ste už Vincentku? Jej prameň nájdete práve v Luhačoviciach. A nielen ten. Za vysoký obsah minerálnych látok sú miestne pramene považované za jedny z najúčinnejších v Európe. Liečia doslova celé telo.    

Aj v kúpeľoch v Ostrožskej Novej Vsi dominuje v liečebných prameňoch síra, ktorá blahodarne pôsobí na pohybové ústrojenstvo, kožu, lieči nervové problémy. Okrem liečebných pobytov je obrovským lákadlom aj príroda. Okolie obce oplýva obrovskými vodnými plochami, ktoré vznikli pri ťažbe štrkopiesku. To spôsobilo veľký rozvoj turizmu.

Prokop Slováček

FOTO – AUTOR, www.lazne-losiny.cz

Súvisiace aktivity

Kam za dobrou kuchyňouKam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam za športom v leteKam na turistikuKam na víkendKam na dovolenkuKam a kde sa ubytovaťKam za športom  v zimeKam za zdravím, wellnessomKam za dobrým vínom
Pochúťka z Loštic
Pochúťka z Loštic
Niekedy hovoríme o hanáckom zlate z Loštíc, teda o tvarôžkoch. Tento zaujímavý produkt má aj múzeum,...
Praha – mesto stovežaté
Praha – mesto stovežaté
Spoločnosť Prague City Tourism (PCT) od nového roku získala do prenájmu sedem významných historických...
Obľúbený Libušín v novom šate
Obľúbený Libušín v novom šate
Návštevníci Pusteven sa majú opäť možnosť pozrieť do Jedálne Libušín, ktorú v rokoch 1897 - 1899...
Polička je raritou
Polička je raritou
Jednou z najväčších atrakcií kráľovského mesta Polička sú unikátne hradby – opevnenie mesta...
Známy a obľúbený masopust
Známy a obľúbený masopust
Valašsko opäť po roku ožije masopustom, teda fašiangami. Múzeum pod holým nebom v Rožnove pod Radhoštěm,...
Skvosty architekta v Plzni
Skvosty architekta v Plzni
Jedinečný architektonický skvost vytvoril v meste Plzeň, svetoznámy architekt Adolf Loos  v 30. rokoch 20....
Pekári ozajstnými majstrami
Pekári ozajstnými majstrami
Stalo sa už tradíciou, že aj majstri pekári, oslavujú svoj sviatok. A to už od roku 1994. Stretávajú sa...
Veľká noc pod holým nebom
Veľká noc pod holým nebom
V areáli obľúbeného skanzenu v Rožnove pod Radhoštěm bude veselo. Valašské  múzeum v prírode ožije...
Novinka z kovu
Novinka z kovu
Počuli ste niekedy, že je jestvuje, kovový betlehem? Ešte nie, ale práve ho stavajú. Onedlho, od prvého...
V Lešnej zavoňajú cukrovinky
V Lešnej zavoňajú cukrovinky
Od 5. marca do 30. augusta 2015 organizuje zámok Lešná pri Valašskom Meziříčí unikátnu výstavu s názvom...
Umenie kuchyne Magdaleny Rettigovej
Umenie kuchyne Magdaleny Rettigovej
Varenie, pečenie a prípravy na Vianoce sú už za nami,  a  akoby už ani neboli, veď čas tak rýchlo letí....
Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.