Royal Spa – kúpele, zdravie, wellness

18 February 2013

Tradícia kúpeľov v Čechách zachovaná pre budúcnosť

Tak ako na Slovensku, aj v Čechách siaha tradícia kúpeľníctva hlboko do histórie. Snáď každý si pamätá na dovolenku s rodinou strávenú v kúpeľoch. Moderná doba si vyžaduje nové prístupy a tak spoločnosť Royal Spa (www.royalspa.cz), súkromný reťazec kúpeľných a wellness hotelov na území Českej republiky, hľadá už 16 rokov ten najoptimálnejší model prístupu k modernému zákazníkovi. Nielen s akcentom na klasickú kúpeľnú liečbu, ale aj na rôzne druhy relaxačných a wellness pobytov. Podľa čísel, vyše 30 tisíc zákazníkov ročne, sa to, zdá sa, už podarilo. Spoločnosť prevádzkuje 4 kúpeľné komplexy a 1 wellness vo významných kúpeľných mestách Česka: Luhačovice, Mariánske Lázně, Veľké Losiny a Ostrožská Nová Ves. Celková kapacita je okolo tisíc miest, väčšina hotelov má štvorhviezdičkový štandard.

Na návšteve vo Veľkých Losinách

Termálne kúpele a rovnomenné mestečko Veľké Losiny ležia v dosahu zhruba troch hodín od Bratislavy. Spomaľte životné tempo a objavujte. Napríklad hotel Eliška, ktorý si, hoci zmodernizovaný, uchoval krásnu kúpeľnú atmosféru. Pohoda a pohostinnosť, nás v ňom sprevádzali na každom kroku. Z areálu kúpeľov, lesoparku plného vzácnych stromov (nachádza sa v ňom aj termálne kúpalisko) sa vám ani nebude chcieť odísť. Ale predsa to skúste. Za návštevu stojí Losinský zámok spojený s neslávne známymi čarodejníckymi procesmi, či unikátna ručná papiereň stará 400 rokov. Najbližšiu a jedinú konkurenciu v Európe má až v Taliansku. Ručne vyrobený papier má vysokú prestíž po celom svete, na svetových univerzitách, ale napríklad aj v prezidentských kanceláriách. (reportáž o ručnej výrobe papiera si onedlho môžete prečítať tu).

Síra ktorá lieči

Podhorie Hrubého Jeseníku príjemne „rozvlnilo“ krajinu okolo Veľkých Losín a to je priam výzva pre dovolenkárov na všetky outdoorové aktivity. V zime i v lete. Ale vráťme sa ku kúpeľníctvu, ktoré v tejto oblasti dominuje. Na území vyviera 5 prameňov s obsahom síry. Teplé, určené na kúpele i studený - pitný. Vyvierajú z hĺbky okolo 1000 metrov a ich kvalita ich radí k najlepším prameňom v Česku. Liečia pohybové, kožné, neurologické problémy a svalové problémy, napomáhajú pri únavovom syndróme. Vrelo odporúčame!

Ďalší partneri Royal Spa

Mariánske Lázne sa stali krátko po založení svetoznáme. Hlavne vďaka viac ako 40-im liečebným prameňom, ktoré majú rôznorodé účinky a liečia široké spektrum ochorení. Už začiatkom 19. storočia patrili tieto kúpele k tomu najlepšiemu. Vedeli ste že v „mariánkách“ sa liečil napríklad kráľ Eduard VII., skladatelia Chopin a Wagner, ale aj Mark Twain či Sigmund Freud?

Aj Luhačovice majú vo svete svoj cveng. Veď sú to štvrté najväčšie kúpele v Čechách a najnavštevovanejšie moravské kúpele. Pili ste už Vincentku? Jej prameň nájdete práve v Luhačoviciach. A nielen ten. Za vysoký obsah minerálnych látok sú miestne pramene považované za jedny z najúčinnejších v Európe. Liečia doslova celé telo.    

Aj v kúpeľoch v Ostrožskej Novej Vsi dominuje v liečebných prameňoch síra, ktorá blahodarne pôsobí na pohybové ústrojenstvo, kožu, lieči nervové problémy. Okrem liečebných pobytov je obrovským lákadlom aj príroda. Okolie obce oplýva obrovskými vodnými plochami, ktoré vznikli pri ťažbe štrkopiesku. To spôsobilo veľký rozvoj turizmu.

Prokop Slováček

FOTO – AUTOR, www.lazne-losiny.cz

Súvisiace aktivity

Kam na dovolenkuKam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na víkendKam za dobrým vínomKam za dobrou kuchyňouKam na turistikuKam a kde sa ubytovaťKam za športom  v zimeKam za športom v leteKam za zdravím, wellnessom
Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.