Krtko slávi storočnicu

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za zaujímavosťami a poznanímKam za dobrým tipom

Drobný, čierny ako uhoľ, s červeným rypáčikom.

Práve pred sto rokmi takého vytvoril výtvarník, režisér animovaných filmov a ilustrátor detských kníh, pan Zdeněk Miller. Krtko, tak ako jeho „otec“ pochádza z Kladna. 

Postavička krtka patrí k najznámejším českým postavičkám z rozprávok. Večerníčky a knižky s nenápadným hrdinom, sprevádzajú už celé generácie českých i slovenských detí.

Krtko je populárnym v Nemecku, kde ho malí diváci poznajú pod menom Maulwurf – po nemecky krtko, v Anglicku je to zasa Little MoleAle krtko je známy aj v Škandinávii, či za morom, v Číne. 

A ako ako sa zrodilo toto drobné, čierne zvieratko? 

Písal sa rok 1954, keď pán Zdeněk Miler pracoval na filme, ktorý mal deťom na príbehu O plátenej košieľke, zrozumiteľne vysvetliť technológiu priemyselnej výroby látok. Výtvarník chcel, aby príbehom sprevádzala malých divákov figúrka, tá by výrobu plátna "vysvetlila" od samého začiatku až po konečnú fázu. Dlho nemohol na nič prísť, kým sa raz nevybral na prechádzku do lesov za Kladnom, kde cestou videl po trávnikoch a lúkach mnoho krtincov. A nápad bol na svete! Uvedomil si, že je to jediná figúrka, ktorú ešte Walt Disney nepoužil. O dva roky neskôr bol hotový prvý kreslený film s názvom Ako krtko k nohavičkám prišiel. V roku 1957 si z filmového festivalu v Benátkach priviezol dve hlavné ceny a vzápätí získal ďalšiu cenu na festivale v Montevideu. Postupne vznikali ďalšie krátke filmy (s dĺžkou 5-29 minút) o krtkovi. Celkovo ich je asi päťdesiat..

Krtko aj vo vesmíre. Keď sa v roku 1965 objavil film Krtko a raketa, nikto nemohol tušiť, že po necelých päťdesiatich rokoch sa Krtko posadí do skutočnej rakety. Plyšová figúrka Krtka vyrobená z nehorľavých materiálov sa v roku 2011 stala symbolom poslednej vesmírnej misie raketoplánu Endeavour, propagovala vedu a vesmírny výskum. Krtka so sebou do vesmíru vzal americký astronaut A. J. Feustel, ktorého manželka Indira Devi Bhatnagarová, má po svojej mamičke české korene. Druhýkrát s Feustelom Krtko cestoval do vesmíru 21. marca 2018, kedy pre zmenu letel v Sojuze, a bol vyše pol roka spoločníkom osadenstva Medzinárodnej vesmírnej stanice.

Krtko na ceste okolo sveta, vo formule F1 a v Kladne. Okrem toho Krtko jazdí Formulou 1 a našiel domov na zámku v Kladne: v roku 2020 tu  otvorili expozíciu Zdeňka Milera  a jeho najslávnejšej rozprávkovej postavičke. Na deti čaká interaktívny priestor, fotokútik, projekcie niekoľkých rozprávok aj dokument o výlete Krtka do kozmu. Pozriete sa tiež do banskej štôlne v zámockej pivnici, kde sa dozviete, že podľa povesti bol práve krtko prvým objaviteľom kladenského čierneho uhlia.

Zdeněk Miler  - výtvarník, režisér, ilustrátor. vyštudoval Grafickú školu a potom Vysokú školu umeleckopriemyselnú v Prahe. V roku 1942 začal pracovať ako kresliar Baťovho filmového štúdia v Zlíne. O tri roky neskôr prešiel do štúdia Bratři v triku, ktoré viedol pán Jiří Trnka. Milerova kresba troch kučeravých chalanov zvíťazila v súťaži o nové logo štúdia, odmenou bola platená týždenná dovolenka. Príbehy s krtkom, ktorý sa stretáva veľakrát so svetom ľudí a zažíva rôzne príhody so svojimi zvieracími kamarátmi, sprevádzali Zdeňka Milera celý život. Krtko sa objavil približne v päťdesiatich Milerových animovaných filmoch a zhruba v rovnakom množstve knižiek. Krtko bol z jeho postavičiek samozrejme najznámejší, ale okrem Krtka Miler vytvoril aj ďalšie seriálové postavy, napríklad zvedavé šteniatko alebo cvrčka. Ako výtvarník sa podieľal aj na bábkovom filme Kubula a Kuba Kubikula, podľa rovnomennej rozprávky Vladislava Vančuru a ilustroval, napríklad, knižku Rozprávkový deduško od Eduarda Petišku.

Pán Zdeněk Miler zomrel v roku 2011 vo veku 90 rokov v sanatóriu v Novej Vsi pod Pleší. Jeho hrob môžete navštíviť na Vyšehradskom cintoríne v Prahe, na rodnom dome v Kladne ho pripomína pamätná doska. Je na nej vyobrazený Krtko, veď ako inak?

Spracovala: BH

www.visitczechrepublic.com

Foto:https://www.facebook.com/kladenskyzamek

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.