Na slovíčko s Troškom

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za dobrým tipom

„Bota jménem Melichar“, „Princezná ze mlejna“, „O princezně Jasměnce a létajícím ševci“, či „Kameňák“ alebo „Slunce , seno, jahody“... To je len malý výpočet filmov, ktorými scenárista a režisér Zdeněk Troška obohatil českú filmografiu. A nielen českú. Jeho filmy videli milióny divákov vo viac ako 30 krajinách sveta. V týchto dňoch sa skloňuje jeho meno v spojitosti s komédiou Babovřesky 2, ktorá je pokračovaním úspešnej jednotky. Od jej premiéry uplynulo len niekoľko týždňov a už ju videlo vyše stotisíc divákov v Čechách a štyridsať tisíc divákov na Slovensku. Babovřesky 2 mali premiéru aj v Bratislave, oslovili sme samotného režiséra.

Klebety, intrigy, humorné scénky, prekvapivé situácie akoby nemali konca kraja, je priam neuveriteľné, koľko situačného humoru sa vošlo do jedného celovečerného filmu. Kde ste vzali na to inšpiráciu?

"Stačí pozorne sledovať život okolo seba. Je toľko najrôznejších situácií, ktoré sa priam núkajú ako námety na veselé scénky do filmu. A keď k nim pripojíte svoj humorný nadhľad – groteska je na svete. Vždy sa ale pritom snažím, aby nikoho nezosmiešňovala a neurážala, ale aby bola „zrkadlom“, v ktorom sa všetci spoznávame."

Hodnovernosť komickým situáciám dodávali vo filme aj všetci protagonisti – neherci, ako a kde ste si ich vyberali?

"Stále sledujem ľudí okolo seba a keď vidím typ človeka, ktorý by sa mi hodil do filmu, spýtam sa ho, či by si nechcel zahrať, trebárs len seba samého. Niekto sa ospravedlní, že sa hanbí, niekto zasa, že by sa o to rád pokúsil. Zo všetkých babiek vo filme sú len tri herečky, ostatné všetky typy sú neherci. Ani som s nimi nemusel skúšať, stačil rozhovor a už som vedel, koho z nich, do akej úlohy obsadím."

Súčasne s  Babovřesky 2 vyšla aj kniha. Koho to bol nápad a má taký úspech ako film?

"Kniha nie je môj projekt, vznikla po dohode s producentkami a distribútorom. Ešte som ju ani nečítal, len letmo prelistoval a vyzerá pekne. Budúci týždeň sa oficiálne uvedie na knižný trh aj s podpisovaním. Možno bude o ňu taký záujem ako o film v kinách, či o dvd."

Vraj ste už zapracovali aj na treťom pokračovaní, máte ešte v rezerve toľko vtipných scén, aby sa vyrovnali úspechu dvojky?

"Scenár k trojke je už hotový, čakáme na leto, aby sme mohli nakrúcať. Myslím si, že i v tomto záverečnom diele sa nájde dosť veselých situácií, ktoré divákov pobavia. A o to predsa ide."

Gabriela Kopicová

http://www.babovresky2.cz/

 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.