Kráľovské slnko v Prahe

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam za dobrým tipomKam na víkend

Výstava Slneční králi je výnimočným medzinárodným projektom, ktorý dokumentuje najväčšie archeologické objavy českých egyptológov spojené s výskumom egyptského Abúsíru, starovekého kráľovského pohrebiska susediaceho na severe s Gizou a na juhu so Sakkárou.

Organizátori výstavy predstavujú návštevníkom bohaté zápožičky zo svetových múzeí – z Egyptského múzea v Káhire, z Veľkého egyptského múzea v Gize, z múzeí v Berlíne, Lipsku, Hannoveri, Heidelbergu, Hildesheimu a Frankfurtu nad Mohanom.  Sú tu rovnako aj predmety, ktoré Národné múzeum získalo ako československý podiel na nálezoch expedície Karlovej univerzity  v Abúsíre. Vystavené budú poklady z 3. až 1. tisícročia pr. n. l., napríklad unikátna kráľovská socha panovníka Raneferefa, jedného zo štyroch faraónov pochovaných  v Abúsíre, alebo rozsiahly súbor sôch z hrobiek princeznej Šeretnebtej a pisára Nefera.

Ako slneční králi sú v egyptských dejinách označovaní panovníci 5. staroegyptskej dynastie (asi 2 435 – 2 306 pr. n. l.), ktorí sú neodmysliteľne spätí práve s lokalitou Abúsír, kde v priebehu ich vlády vyrástlo kráľovské pohrebisko s tromi pyramídami. Bohatú reliéfnu výzdobu, vybavenie, ale i bežný chod týchto pyramídových komplexov budú môcť návštevníci preskúmať vďaka vystaveným predmetom, ale i  pomocou audiovizuálnych materiálov. Prostredníctvom audiovizuálnej projekcie zhliadnu históriu zádušného chrámu kráľa Sahurea, ďalej najznámejšiu časť slnečného chrámu kráľa Niuserrea – tzv. svätyňu ročných období, alebo prvé filmové spracovanie príbehu zo slávneho Papyrusu Westcar.

Výstava nepredstavuje iba osudy vládcov starovekej zeme na Níle. S výstavou sa návštevníci pozrú aj do príslovečného tieňa pyramíd – nekráľovského Abúsíru. Abúsír slúžil na pohreby staroegyptských elít omnoho skôr, než sa stal kráľovskou nekropolou. Vydajú sa tak na cestu od prvých pohrebov v čase zjednotenia Egypta okolo roku 3000 pr. n. l. cez obdobie staviteľov pyramíd, imperiálneho rozmachu egyptského štátu v časoch Novej ríše, až po obdobie cudzích nadvlád nad Egyptom v priebehu 1. tisícročia pr. n. l.  Audiovízia umožní nahliadnuť tiež do nevykradnutej hrobky veľmoža Iufaya, ktorá bola nájdená 18 metrov pod zemským povrchom.

Abúsír je významná archeologická lokalita v Egypte, nachádza se tu rozsiahla nekropola staroegyptských panovníkov obdobia 5. dynastie, rad súkromných hrobiek a ďalších stavieb. Leží na západnom brehu Nílu na okraji líbyjskej náhornej plošiny asi 20 km juhozápadne od Káhiry neďaleko dnešnej dediny Abúsír a samotné nálezisko má rozlohu približne 2 km štvorcové. Na juhu susedí s lokalitou Sakkára, spolu s ňou bola však v staroveku pokladaná za jedno súvislé územie.

Vstupné

  • Základné 250 Kč + 150 Kč
  • Znížené 170 Kč + 100 Kč

Prečo si kúpiť vstupenku on-line 

  • Pri turnikete načítate QR kód a ušetríte čas strávený ve rade
  • Vstupenka je platná 30 dní, môžete prísť kedykoľvek
  • Zaplatíte pohodlne kartou
  • Znížené vstupné na výstavu Slneční králi platí tiež pre: držiteľov kariet ICOM, Benefit karty GSA – MDČR
  • Ostatné vstupy na výstavu Slneční králi sa riadi všeobecne  platnými pravidlami Národného múzea. Dni volných vstupov sa na výstavu Slneční králi nevzťahujú. Veríme, že opätovná situácia v rámci pandémie čoskoro bude priať umeniu a budeme si môcť túto exkluzívnu výstavu v Prahe pozrieť.

Výstava trvá od 31. 8. 2020 do 7. 2. 2021

Viac na: www.nm.cz

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.