Viete kde sa zrodil legendárny nožík „rybička“?

05 November 2015

O Mikulášovicích jste asi ještě neslyšeli, ačkoliv město ve Šluknovském výběžku u hranic s Německem a na hranici Národního parku České Švýcarsko za pozornost rozhodně stojí. Poslední víkend v březnu se tu koná stará lužickosrbská tradice jízdy Velikonočních jezdců. Úžasná podívaná na pány, ale dnes už i dámy v cylindrech a vznosně usazené na koních - turisté se sem na ni sjíždějí z Prahy stejně jako z Drážďan či Budyšína. V Mikulášovících je ale i továrna a muzeum značky Mikov a ty si svoji atraktivnost a důležitost drží po celý rok.

Výrobky značky Mikov určitě znáte. Přinejmenším jeden, který je už bezmála stoletou legendou. Vždyť kdysi šlo o jeden z chlapeckých snů, který si – dnes už ctihodní pánové – drží zhmotnělý v pouzdře kdesi v šuplíku, případně hluboko v duši. A jistě se i dnes najde taky v nejedné dámské kabelce. Řeč je o zavíracím nožíku ve tvaru rybičky.

V Mikulášovicích se nůžky nebo nože vyráběly už v 18. století. Nožířství bylo tehdy prosperující řemeslo, neboť potřeba nožů, šavlí, břitev i jiných speciálních nástrojů byla velká. Rozmach řemesla přivedl místního obchodníka Ignaze Roslera k tomu, že zde v r. 1794 založil první továrnu na výrobu nožů. „Zpočátku v ní pracovalo sto pracovníků, už v r. 1819 byl ale jejich počet dvojnásobný,“ říká Jan Marek, obchodní ředitel společnosti Mikov, která vznikla v r. 1955 coby MIKulášovický KOVoprůmysl a dnes na Roslerovu továrnu nepřímo navazuje, přičemž zaměstnává kolem šedesáti pracovníků. V některých případech tu pracují celé rodiny, třeba i ve třetí generaci za sebou, jako je tomu i v případě špičkového brusiče Miroslava Paťhy a jeho dvou Pavlů – syna a vnuka, kteří dnes působí na úseku obchodu. Mikulášovice si v jednu dobu vysloužily i přezdívku český Solingen – koncem 19. století tady působilo už sedm nožířských dílen, k jejichž výbavě patřily i parní stroje. Roslerovy nožířské výrobky si monarchie cenila natolik, že zakladatele firmy povýšil císař do šlechtického stavu s právem honosit se titulem Vznešený pán z ušlechtilé oceli. Teprve po bezmála sto letech od založení továrny v Mikulášovicích otevřel Roslerův vnuk Karl Elsener dílnu ve Švýcarsku, která se proslavila zakázkou nožů pro švýcarskou armádu – z ní vzešlá značka Victorinox se stala díky důkladnému marketingu jednou z nejvyhlášenějších v oboru kapesních nožů.

Podle zasvěcených měl návrh na roztomilý nožík rybičku vzniknout někdy po první světové válce, kdy nožířství na Šluknovsku zažívalo největší rozmach. „Z nemnoha dochovaných dokumentů se nedaří zcela hodnověrně zjistit, kdy přesně se zrodila a kdo ji vymyslel,“ říká obchodní ředitel Jan Marek. Traduje se však, že pracovníci dílny se předháněli ve výrobě něčeho zvláštního se zvířecím motivem a vyhrála rybička. V nabídkovém katalogu firmy je poprvé uvedena před 76 lety. A s cenou 40 haléřů se stala bestsellerem: klukům stvrzovala pomyslnou dospělost a rodiče jim ji bez obav dopřávali, neboť střenka ve tvaru rybky působila bezpečnějším dojmem než větší zavírací nože.

Poznávacím znamením značky Mikov je nůž rybička dodnes, i když výrobní program továrny je mnohem širší. Mimochodem čas od času rybičku prodává např. e-shop slavných novin New York Times nebo www.amazon.com. Kdysi se její čepel vyráběla z uhlíkaté oceli, takže stačilo, abyste ji po krájení jablka neotřeli a střenka se zbarvila fleky a posléze rezivěla. Dnes to ale nehrozí, neboť nerezová ocel projde kalením při teplotě 1050 C. Díky jednoduchému stroji s nožním ovládáním, který vymyslel technolog mikulášovické továrny spolu s kolegy je výroba základního modelu rybičky už roky nezměněná a vcelku jednoduchá. Vždyť tento nožík se skládá jen ze čtyř dílů – čepele, pera a dvou střenek odlitých ze zinku. Střenky jsou k sobě spojené nýty a chcete-li mít jasněji v tom, ze které z někdejších několika továren Mikovu se právě vaše vzácná rybička po dědečkovi pochází, poznáte to právě podle počtu nýtů. Pokud jsou dva, jde o rybičku vyrobenou na Slovensku v podniku Sandrik, případně na Moravě ve Vyškově, kam byla výroba ze Slovenska přesunuta.

Má-li rybička trojici nýtů, pochází z Mikulášovic. Při návštěvě muzea hned za branou továrny se dozvíte mimo jiné i to, že po soustředění výroby ikonických nožíků do zdejší továrny se ustálil kdysi proměnlivý rozměr rybičky, ale naproti tomu se rozšířil rybičkový sortiment: v Mikulášovicích vyrábí i kapitální úlovky v podobě nožíků z omezených sérií, např. Zlatou rybičku v dárkovém balení, jejíž čepel je z damascénské oceli a střenka z mosazi pozlacené 24 karátovým zlatem.

Top rybičkou je pak tzv. investorská z 18 karátového zlata s očkama z českého granátu, která má coby pouzdro kazetu z olšového nebo habrového dřeva ve tvaru mapy ČR a stojí 170 000 Kč, tedy kolem 6300 eur. Na www.mikov.cz se dočtete více nejen o otevírací době muzea, ale např. i o nožířských slavnostech, které se v Mikulášovicích konají každý rok v létě a můžete během nich výrobu rybičky vidět na vlastní oči.           

Text: Richard Kubota, Foto: Rostislav Zeman

Súvisiace aktivity

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na turistikuKam a kde sa ubytovaťKam na víkendKam za športom  v zimeKam za dobrou kuchyňouKam za športom v leteKam na dovolenkuKam za zdravím, wellnessomKam za dobrým vínom
Kam za dobrou knihou?
Kam za dobrou knihou?
....možno na Bylinkové námestie. V spolupráci s vydavateľstvom GRADA, predstavíme čitateľom turistického...
Pochúťka z Loštic
Pochúťka z Loštic
Niekedy hovoríme o hanáckom zlate z Loštíc, teda o tvarôžkoch. Tento zaujímavý produkt má aj múzeum,...
Ctím si korene nášho rodu
Ctím si korene nášho rodu
Najmä pre turizmus, bol rok pandémie neskutočne tvrdým. Obmedzenia, ktoré nás denno-denne sprevádzajú...
Krtko slávi storočnicu
Krtko slávi storočnicu
Drobný, čierny ako uhoľ, s červeným rypáčikom. Práve pred sto rokmi takého vytvoril výtvarník,...
Po stopách Jiřího
Po stopách Jiřího
Jiří alebo tiež Jiřík z Kunštátu a Poděbrad, ako sám uvádzal svoje meno, zomrel 22. marca 1471 v Prahe....
Praha – mesto stovežaté
Praha – mesto stovežaté
Spoločnosť Prague City Tourism (PCT) od nového roku získala do prenájmu sedem významných historických...
Kráľovské slnko v Prahe
Kráľovské slnko v Prahe
Výstava Slneční králi je výnimočným medzinárodným projektom, ktorý dokumentuje najväčšie...
Obľúbený Libušín v novom šate
Obľúbený Libušín v novom šate
Návštevníci Pusteven sa majú opäť možnosť pozrieť do Jedálne Libušín, ktorú v rokoch 1897 - 1899...
Polička je raritou
Polička je raritou
Jednou z najväčších atrakcií kráľovského mesta Polička sú unikátne hradby – opevnenie mesta...
Známy a obľúbený masopust
Známy a obľúbený masopust
Valašsko opäť po roku ožije masopustom, teda fašiangami. Múzeum pod holým nebom v Rožnove pod Radhoštěm,...
Skvosty architekta v Plzni
Skvosty architekta v Plzni
Jedinečný architektonický skvost vytvoril v meste Plzeň, svetoznámy architekt Adolf Loos  v 30. rokoch 20....
Pekári ozajstnými majstrami
Pekári ozajstnými majstrami
Stalo sa už tradíciou, že aj majstri pekári, oslavujú svoj sviatok. A to už od roku 1994. Stretávajú sa...
Veľká noc pod holým nebom
Veľká noc pod holým nebom
V areáli obľúbeného skanzenu v Rožnove pod Radhoštěm bude veselo. Valašské  múzeum v prírode ožije...
Slávny cestovateľ oslavuje
Slávny cestovateľ oslavuje
Známy cestovateľ pán Miroslav Zikmund, rodák z Plzne, oslavuje dnes v zdraví svoje sté narodeniny. Meno...
V Lešnej zavoňajú cukrovinky
V Lešnej zavoňajú cukrovinky
Od 5. marca do 30. augusta 2015 organizuje zámok Lešná pri Valašskom Meziříčí unikátnu výstavu s názvom...
Náš tip: Múzeum Karla Zemana
Náš tip: Múzeum Karla Zemana
Spravte si výlet za filmovými pokladmi do Múzea Karla Zemana v Prahe. Toto múzeum vás prenesie do sveta...
Začal sa Mesiac veží a rozhľadní
Začal sa Mesiac veží a rozhľadní
„Mesiac veží a rozhľadní“ v Čechách. To je skvelý tip ako si okoreniť posledné krásne a ešte...
NÁŠ TIP: Michelangelo v Prahe
NÁŠ TIP: Michelangelo v Prahe
V tomto roku si celý svet pripomína 450 rokov od smrti jedného z najvýznamnejších umelcov všetkých čias...
Sviatok hudby sa začal - Janáčkov máj 2014
Sviatok hudby sa začal - Janáčkov máj 2014
Ostrava, Janáčkův máj: Manuel Hernández-Silva vystoupil s Janáčkovou filharmonií Ostrava a norským...
Na slovíčko s Troškom
Na slovíčko s Troškom
„Bota jménem Melichar“, „Princezná ze mlejna“, „O princezně Jasměnce a létajícím ševci“, či...
Babie leto, zatiaľ len filmové
Babie leto, zatiaľ len filmové
V stredu, 9. októbra, sa v susednej Českej republike v obci Hrčava, začne 21. ročník prehliadky...
Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.