Olomouc - nielen kvety a syrčeky

Mesto Olomouc, státisícová metropola strednej Moravy leží necelé dve hodiny cesty autom z Bratislavy. "Sme radi že nás vo svete preslávili Olomoucké syrčeky, alebo záhradnícke výstavy Flóra Olomouc, ale mesto vie toho ponúknuť oveľa viac," zhodujú sa svorne zástupcovia mesta, ktorí majú na starosti cestovný ruch.

História na každom kroku

Majú pravdu, je to mesto s úžasnou históriou, kultúrnym dedičstvom a atmosférou. Tá pripomína biskupské mesto Salzburg. História Olomouca siaha až do ranného stredoveku 11.storočia, kedy bolo kniežacím sídlom. A práve v tomto storočí sa stal Olomouc biskupstvom.  Objavili ho mnohí hudobní velikáni. Mozart práve tu skomponoval svoju 6. symfóniu F dur. Olomouckú Palackého univerzitu založili v 15. storočí, a dodnes má vo svete meno a veľkú váhu. Študenti sú hybnou silou súčasného Olomouca. Pôsobila tu aj Mária Terézia, ktorej Olomouc tiež vďačí za mnohé zaujímavé stavby, či francúzsky dôstojník markíz de La Fayette... Prosto Olomouc je mestom úžasnej histórie, bohatstva a v posledných rokoch sa pýši aj tým, že má svoje stavebné skvosty zapísané do kultúrneho dedičstva UNESCO. Spomeňme napríklad monumentálny stĺp Najsvätejšej Trojice, do ktorého kazateľnice je dokonca počas letnej sezóny voľný prístup, či nádherné barokové fontány a gotický chrám sv. Václava,  ktorý bol kedysi súčasťou hradu. I dnes tu nájdeme zvyšky hradného opevnenia. Ani tri hodiny nám nestačili na to, aby sme si dôslednejšie prešli a zoznámili sa s obdivuhodným historickým centrom mesta. 

Staré zostalo, ale aj moderna má svoje miesto

V Olomouci sa snúbi staré s novým v úžasnej symbióze, mestskí páni, architekti ale aj obyvatelia mesta dbajú na to, aby sa v žiadnom prípade nenarušila historická kompaktnosť mesta. Naopak, vďaka projektom Európskej únie investujú do opráv. Veľa sa rekonštruuje, reštaurujú sa hoci len fragmenty z histórie, súčasní architekti často zakomponujú do modernej architektúry to, čo zostalo po ich predchodcoch. Pamiatkari majú zjavne v meste veľké slovo. To je záslužný a nasledovaniahodný príklad aj pre naše hlavné mesto. Veď nakoniec Kapitulská ulica v Bratislave by mala byť skvostom pre domácich i návštevníkov, a mala by sa hrdiť tým, že práve tu, v Dóme sv. Martina, korunovali Máriu Teréziu za kráľovnú.

Pre moderné umenie i architektúru vznikol optimálny priestor mimo centra mesta. Novootvorené obchodné centrum Šantovka je toho príkladom. A keď tam zavítate, odporúčame vyjsť si hore na strechu parkoviska a pokochať sa pohľadom na všetky strany mesta. Keď budete mať šťastie tak ako my, mesto s jeho vežami, strechami kostolov a neďaleké kopce pohoria Jeseníky budete mať ako na dlani. Verte, je to neopakovateľný zážitok. Olomouc má aj úžasné parky a zelené plochy, ktoré obľubujú domáci i turisti. Dokonca sa môžete plaviť priamo v  strede mesta po rieke Morave. Ďalšia zaujímavá ponuka. Takúto plavbu mestom máte možnosť zažiť od mája do septembra.

Advent - na námestí svieti „Snílek“

Aj v Olomouci už svieti vianočný strom.  Dostal meno Snílek, je vysoký 22 metrov. Bohatú a veľkú borovicu rozsvietili v nedeľu 24. novembra. Moderné nasvietenie historických budov dáva Hornému námestiu, kde sa konajú Vianočné trhy 2013, magickú atmosféru. Až do 24. decembra, keď sa tu pod holým nebom uskutoční polnočná bohoslužba. Sú to trhy na veľkej ploche, bez tlačenice, s tovarom na vysokej úrovni, a čo nás prekvapilo, ani ceny nie sú premrštené. Okrem prehliadky historických skvostov mesta si pri návšteve Olomouca určite nenechajte ujsť orloj, ktorý je svetovým unikátom. Je azda jediným orlojom na svete v duchu socialistického realizmu. Na kalendári nájdete okrem mien aj dátumy narodenia a úmrtia  dôležitých budovateľov komunizmu. A namiesto postavičiek svätých defilujú pred vami  robotníci, remeselníci, športovkyňa, ale aj dojička či úradníčka (na obrázku dolu). Prečo nie! Veď aj takúto pamiatku na našu históriu si treba zachovať.

A aby sme nezabudli na tie Olomoucké syrčeky. Priamo v budove magistrátu si ich môžete kúpiť vo veľmi obľúbenom a často navštevovanom automate.

Viac informácií nájdete na: www.olomouc.eu

Beata Havranová, Prokop Slováček, foto autori a www.olomouc.eu 


Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.