Praha, vždy prekvapí

Prahu netreba veľmi predstavovať. Alebo že by predsa? Tak poďme na to. O Prahe sa už toľko popísalo, že ľudia o nej mnoho vedia, aj napriek tomu, že tam vôbec neboli.

Praha ani veľmi nepotrebuje PR – vďaka jej histórii, pamätihodnostiam, skvostom architektúry, či nádherným palácom českej šľachty. Ale, samozrejme, aj vďaka tomu, že Praha bola roky hlavným mestom spoločnej Československej republiky, vieme o nej veľmi veľa. Portál  www.kamkam.eu vám prináša niekoľko zaujímavých pohľadov práve na Prahu.

Kam sa ísť pozrieť  

Azda najkrajším miestom Prahy je jej Staromestské námestie, ktoré je obklopené množstvom barokových budov, medzi ktoré patrí aj Staromestská radnica. V tej je umiestnený najznámejší turistický objekt Pražský orloj – astronomické hodiny, z ktorých je možno vyčítať okrem času mnohé iné údaje. Obľúbenou atrakciou hodín, na ktorú sa vždy zbiehajú turisti, je odbíjanie orloja, ktoré prebieha raz za hodinu, a to vždy o celej. Vtom momente vyjdú z dvoch okienok umiestnených nad ciferníkom postavičky v zložení apoštolov a smrtka, ktorá zvoní na zvonec.

Samozrejme, počas návštevy Prahy si nezabudnite ísť pozrieť aj Pražský hrad a jeho záhrady, Národné múzeum, ktoré sa nachádza na Václavskom námestí a Katedrálu Sv. Víta. Ďalej sa oplatí vidieť i múzeum voskových figurín či múzeum čokolády. Za zmienku stojí aj nespočetne veľa parkov, ktoré sa nachádzajú po celej Prahe. Určite vám odporúčame navštíviť Havlíčkove sady, ktoré si vás získajú svojou rozprávkovou krásou. Nachádzajú sa v Prahe 2. V parku nájdete vinice, viničný altánok, usadlosť Dolní Landhauska, Gröbeho vilu, Pavilon, ozdobnú grottu a detské ihrisko. Ak si tento park chcete naozaj vychutnať odporúčame si naň vyhradiť aspoň pol dňa, zložiť sa do trávy a relaxovať, napríklad aj s pohárom vína z viníc.

No a čo v Prahe ochutnať?

Určite ochutnajte nefalšovanú českú „Svíčkovú“ alebo „Vepřo – knedlo - zelo“, zdatní muži si zvládnu pochutnať i na pečenom kolene, a k tomu si nezabudnite objednať výborné české pivko. Na tieto pochúťky môžete ísť napríklad do reštaurácie U Pinkasů, ktorá sa nachádza len kúsok od Václavského námestia.

V Prahe si na svoje prídu milovníci histórie, aj mladí ľudia, ktorí sa chcú ísť zabaviť. No a ak máte radi z každého rožku trošku, niet sa o čom baviť, stačí zbaliť kufor a vyraziť si na výlet. A keď už budete v Prahe najlepšou a najrýchlejšou formou dopravy je mestská, a to v podobe metra či električiek, ktorými sa dostanete úplne všade.

Vylezte si na vežu...

A máme pre vás ešte jeden špeciálny pohľad na Prahu. Tento mesiac sa nesie v znamení 3. ročníka Mesiaca veží a rozhľadní v Českej republike (VIAC INFORMÁCIÍ TU). Samozrejme, tá na Petříne, v Prahe, je jednou zo 120 objektov, ktoré sa do podujatia zapojili (potrvá do 28. Októbra). Týči sa nad starým mestom a jej okolie bolo a je dlhé roky vyhľadávaným cieľom oddychu, piknikov, pre mladých i starých. Je vysoká 60 metrov a hovorí sa, že je mladšou sestrou Eiffelovky. Otvorili ju v roku 1891. Na Petřin sa dostanete lanovkou, kedysi poháňanou vodným pohonom, dnes elektromotorom. A samotný Petřín má jednu vlastnú atrakciu. Je ňou zrkadlové bludisko. Rozhľadňa je otvorená po celý rok, dospelý zaplatí 120 českých korún, dieťa od 6 do 15 rokov 65 korún. Viac informácií nájdete na: www.prague.eu

www.praguecitytourism.cz

Renata Ravenová, tex a foto


 

 

 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.