Lietajúci Mozart v zelenej destinácii Wagrain-Kleinarl

Byť zelenou destináciou to nie je len tak, musíte si to „zaslúžiť“. Jeden rakúsky región však zelenou destináciou je, a to ako jediný v Rakúsku. Je ním Wagrain/ Kleinarl, len približne 50 kilometrov od mesta Salzburg. Čo všetko bolo treba urobiť preto, aby sa región stal zelenou destináciou?

Náš partner, šéf marketingu, pán Wolfgang Wild hovorí: „spravili sme prieskum medzi domácimi, ako vnímajú turizmus, čo si želajú, či je v regióne veľa turistov atď... Výsledok bol, že si domáci neželajú viac turistov, ale že by mali a mohli zlepšiť kvalitu služieb, ktoré ponúkajú. Výsledok bol, že by radi boli „zelení“ a síce, že zdokonalia to, čo robia. Že všetky prestavby budú v súlade s prírodou, z prírodných materiálov, ktoré vydržia roky - kameň, kvalitné drevo z neďalekých lesov. Že budú ponúkať výhradne regionálne výrobky a suroviny: vajcia, hydinu, hovädzí dobytok,  chlieb, pečivo - všetko z miestnych zdrojov.

 

A, samozrejme, aj rôzne ubytovacie kapacity sú uspôsobené zelenej destinácii a udržateľnému turizmu. Napríklad nedávno zrekonštruovaný apartmánový hotel Hofgut Apartment & Lifestyle Resort in Wagrain, vo Wagrain Moos, je tiež v tomto duchu.

Zelená zelenej destinícii

Ako nám povedala jeho majiteľka, pani Andrea Wurzenrainer: „hotel sme zrekonštruovali tak, aby sme použili regionálny kameň, drevo, materiály, dostupné v okolí a, samozrejme, spravili  kvalitne tak, aby všetko vydržalo minimálne 15 rokov, aby sme počas týchto rokov nič nemuseli meniť, či prerábať. Veľmi dbáme na regionalitu, nákup produktov  od partnerov, ktorí nás zásobujú v regióne a sú cca 60, 70 kilometrov od nášho zariadenia. Pokiaľ ide o našu hotelovú kuchyňu, mnoho produktov, ktoré naši hostia môžu mať v našich apartmánoch a konzumujú ich, varíme v našej kuchyni a plníme jedlo do skla. Naši dodávatelia nám vozia 2-3  razy do týždňa syr, mlieko, vajcia z Wagrain/Kleinarl. Kladieme dôraz na to, aby sme produkty mohli znovu spracovať, máme zdroj kvalitnej pitnej vody, ale dbáme aj na to, aby sme využívali bio mlyn, napríklad kapsule kávy, ktoré sú v izbách, alebo prezuvky do sauny a bazéna, spracujeme tiež v bio mlyne. A v neposlednom rade nenakupujeme  vo veľkoobchode v Európe alebo celosvetovo, ale regionálne, to je naša filozofia.“

Lanovky ako zážitok

Nová lanovka Flying Mozart, ktorá stála 40 miliónov eur, vás vyvezie na kopec za 10,8 minúty. Za hodinu vyvezie Flying Mozart 4000 pasažierov. Má dĺžku 2 983,23 metrov. Zážitok pre každého lyžiara.

A to nie je všetko, Wagrain Kleinarl má aj tzv. PANORAMA LINK – lanovku, celú zo skla, jej trasa meria 2 kilometre, za 8 minút z nej  vystúpite a očarí vás pohľad na okolité štíty pohoria Vysoké a Nízke Taury. Vedie pod vrchmi Grießenkareck a Mooskopf. Vďaka nej zdoláte 12 vrchov, 5 údolí a môžete sa vyviezť 69 lanovkami od Alpendorfu až po Zauchensee, a to všetko  môžete zlyžovať na lyžiach. Na svetových tratiach, kde sa lyžuje, keď nie sú žiadne preteky, a síce vo Flachau a Zauchensee, je v Rakúsku najväčší snow park či známy free style snowpark Alpendorf. A vďaka lanovke Panorama Link, ktorá vás vyvezie až k týmto parkom, si môžete vychutnať voľné štýly lyžovania či  jazdenia na snouborde. Okrem toho tento raj pre lyžiarov má zjazdovky rôznej obtiažnosti a, samozrejme, modré trate vhodné aj pre deti či rodičov s deťmi.

Sedliaci nie sú proti

Dôležité je, že sa tunajší sedliaci rozhodli spolupracovať. Tak napríklad v obci Kleinarl sedliaci pracujú pod mottom „ bio z doliny“. Založili malý spolok a otvorili bio mliekáreň tzv. Milchwerkstatt, produkujú vo výške 1 200 metrov vo Hirschleitenhof a spracovávajú bio mlieko na regionálne špeciality. Dokonca, ak máte chuť vyšliapať si aj v zime túto trasu až k bio sedliakovi, môžete sa prizerať ako vzniká syr či iné produkty. Okrem mlieka spracovávajú sedliaci mäso, vyrábajú cestoviny, ponúkajú čerstvé vajcia, byliny, rôzne zmesi čajov. Rodina Maurer v Kitzsteingut pre vás zorganizuje výlet s lamami, alpakami.  Začali ich chovať pred desiatimi rokmi, dnes ich majú 32 a v tunajšom obchodíku ponúkajú z vlny z alpaky aj kvalitné výrobky: čiapky, podkolienky, deky... 

A ďalšie zaujímavé čítanie o regióne už budúci týždeň.

Viac o zelenej destinácii: www.wagrain-kleinarl.at

ale aj na: www.hofgut.com a www.alpakaalm.at

 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.