Výlet za vôňou žltej citlivky

Kvet, krík, s nádherným žltým kvetenstvom, ktorým oplýva francúzske pobrežie Côte d'Azur, kvitne od apríla do októbra – je ňou mimóza. Jej slávnosť Fete du Mimoza, sa koná vo Francúzsku každý rok.

Nádhera žlto sfarbených kvetov mimózy je najmä na pobreží Mandelieu-la Napoule, kde sa konajú aj oslavy kvetu mimóza. Jestvuje však aj „trasa mimózy“, má 130 kilometrov, vedie Provensálskom a pozdĺž Côte d'Azur.

Za žltou krásou vyštartujete v  Bormes-les-Mimosas, smerom na západ od St. Tropéz. Stredoveká dedina s provensálskou atmosférou, ktorá od roku 1961 má v mene aj názov – mimózu, je v tento čas zdobená kvetmi, tie sú tu všade, rôzne kvety mimózy, mimochodom má asi 500 druhov.

Mimóza je relatívne invazívna rastlina rastie rýchlo, a najma vytlačí iné rastliny, čiastočne aj jedovatá, je síce je krásna, ale veľmi nebezpečná najmä práve pre toto negatívum. V Rayol Canadel-sur-Mer, v záhrade objavíte minimálne štyridsať druhov mimózy, záhrada je s botanickým parkom. Inak Francúzi z nej robia likér, koláče, čokoládu, želé, sirupy, pastis, mydlá, počas kvitnutia ja obec úplne v mimoriadnom režime radnicu vyzdobia žltým kvetenstvom. Odtiaľto sa môžete vydať na vandrovku cez obrovský les mimózy v Európe vôbec. Po dobre vybudovanej trase, prejdete približne štyri kilometre.

Trasa mimózy: Mandeliue-la Napoule,  Tanneron, Sint Raphael, Sainte Maxime a Rayol-Canadel-sur-Mer.

Ak máte záujem spoznať krásu mimózy, je optimálne, keď priletíte do Nice, požičiate si na letisku auto a pôjdete smer Grasse alebo Bormes-les-Mimosas, tu začína „cesta za mimózou“. Isto neoľutujete.

Viac na: www.routedumimosa.com

Mimóza aj kulinársky – www.taste-gourmet.fr/

Pripravila:Beata Havranová

Foto: CRT-Cote dAzur France – Camille Moirenc, Emilie Coulombeau, Guillaume Roumestan

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.