Na bicykloch okolo Příbrami

Kam za športom v leteKam za oddychomKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam za športom  v zime

Ktoré cyklotrasy stoja za to?

Spoznajte Příbram a jeho okolie z cyklistického sedla. Kráľovské mesto vám ponúkne rad historických pamiatok, zatiaľ čo priľahlá Brdská vrchovina vás okúzli malebnou krajinou. Vybrali sme pre vás tri nenáročné cyklotrasy, ktoré sú vhodné pre cestný bicykel.

Spoznajte kráľovské mesto a jeho pamiatky

Kráľovské mesto Příbram, ktoré leží na rieke Litavke pod Brdskou vrchovinou, má turistom naozaj čo ponúknuť. Za návštevu stojí najmä banícke múzeum, barokový areál Svätá Hora alebo zámok vo Vysokej u Příbramu, kde má svoj pamätník Antonín Dvořák. Všetky tri cyklotrasy, ktrá vám predstavíme, sú ideálne pre cestný bicykel, tak šliapnite do pedálov a vyberte sa preskúmať zaujímavý kút Česka.

Na bicykli okolo Příbrami

Ako najlepšie spoznať mesto Příbram než zo sedla cestného bicykla? Po historických zaujímavostiach kráľovského mesta vás prevedie 22 km dlhá trasa, ktorá začína pri Horníckom múzeu Příbram, ktoré je vzhľadom k počtu stálych expozícií najväčším baníckym  múzeom v Česku. Cez centrum mesta sa dostanete na pútnické miesto Svätá Hora, v ktorého barokovom areáli nájdete gotický kostol, jezuitskú rezidenciu a kláštor. Po ceste sa potom vyberte cez Lešetice k pamätníku Vojna, ktorý je venovaný obetiam komunizmu a od ktorého sa cez Zdaboř vrátite do Příbramu.

Cez dva zámky až k Orlíku

Na bicykloch môžete zamieriť tiež k najväčšej priehrade Česka, k Orlíku. Z Příbramu vás tam zavedie 36 km dlhá cyklotrasa určená prevažne pre cestné bicykle. Po ceste na vás čakajú hneď dva zámky. V obci Vysoká u Příbramu si nenechajte ujsť návštevu novorenesančného zámku, kde má svoje múzeum Antonín Dvořák. Prezrieť si tam môžete kostýmy hlavných postáv opery Rusalka, zatiaľ čo v posluchárni sa započúvate do tónov niektorého z Dvořákových diel. Cyklotrasa vás ďalej zavedie do dediny Tochovice, kde sa nachádza zámok obklopený rozľahlým anglickým parkom ideálnym pre odpočinok. Posledná tretina cesty sa vinie menšími dedinkami, až sa nakoniec končí v samotnom cieli – u vodnej nádrže Orlík.

Pozdĺž rieky Litavky do Berouna

Cyklotrasa dlhá 52 km kopíruje tok rieky Litavka, a keďže vedie takmer celú cestu z kopca, ide o zvlášť nenáročnú trasu. Prvým záchytným bodom na vašej ceste bude obec Vysoká pec, kde nájdete rozhľadňu vybudovanú z ťažnej veže dolu Řimbaba, z ktorej sa vám naskytne pohľad napríklad na neďaleký Vysokokopecký rybník. Po cyklotrase č. 302 dôjdete až do Lhoty, odkiaľ pokračujete po trase č. 302 A. Tá vás povedie pozdĺž železničnej trate až do Dominikálnych Pasiek. Napojte sa na cestu č. 118, ktorú za obcou Libomyšl vymeňte za cyklotrasu č. 0007 vedie do Berouna.

Radi by ste sa vybrali preskúmať všetky tri cyklotrasy, ale potrebovali by ste nový cestný bicykel? To nie je žiadny problém – na Heureka.sk nájdete širokú ponuku bicyklov, z ktorých si určite vyberiete. Na cestu sa nezabudnite vybaviť aj poriadnym cyklodresom, v ktorom sa budete cítiť nielen štýlovo, ale aj pohodlne.

PR článok, foto: Shutterstock

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.